Trwa ładowanie...

Paracetamol i ibuprofen – jak przyjmować te leki?

 Agnieszka Gotówka
21.12.2016 14:18
Paracetamol i ibuprofen to dwa najpopularniejsze leki przeciwbólowe
Paracetamol i ibuprofen to dwa najpopularniejsze leki przeciwbólowe (123RF)

Paracetamol i ibuprofen to dwa leki przeciwbólowe, które znaleźć można w niemal każdej domowej apteczce. Podaje się je dzieciom, sięgają po nie dorośli. Czy jednak zawsze stosujemy je prawidłowo? Jak dawkować oba leki i jakie są objawy przedawkowania?

1. Właściwości ibuprofenu

Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny będący pochodną kwasu propionowego. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Ten jeden z najpopularniejszych leków opracowano w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Stosuje się go w terapii młodzieńczego zapalenia stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, zapalenia kości i stawów. Lek ten podaje się również w celu złagodzenia bólu umiarkowanego, jak również w czasie bolesnych miesiączek.

Paracetamol i ibuprofen to dwa najpopularniejsze leki przeciwbólowe
Paracetamol i ibuprofen to dwa najpopularniejsze leki przeciwbólowe (123RF)
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Przeciwgorączkowe działanie ibuprofenu opiera się na hamowaniu produkcji prostaglandyn na obwodzie.

W przypadku dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia jednorazowa dawka ibuprofenu to 400 mg. W ciągu doby nie wolno zażyć więcej niż 1200 mg ibuprofenu. Na rynku dostępne są środki zawierające 200 lub 400 mg ibuprofenu w jednej tabletce.

Lek powinien przynieć pożądany efekt w ciągu godziny, zaś działanie ibuprofenu będzie się utrzymywać 4-6 godzin.

5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych
5 najczęstszych błędów popełnianych podczas zażywania środków przeciwbólowych [6 zdjęć]

Według GUS statystyczny Polak kupuje 34 opakowania leków przeciwbólowych rocznie i przyjmuje cztery

zobacz galerię

Przed podaniem leku bezwzględnie trzeba spojrzeć na zapisane w ulotce dawkowanie. Jest ono ściśle uzależnione od wieku pacjenta oraz jego masy ciała (w przypadku dzieci).

Najmłodszym lek w postaci zawiesiny powinno się podawać za pomocą specjalnej strzykawki, która pozwala precyzyjnie odmierzyć dawkę.

2. Przedawkowanie ibuprofenu

Ścisłe przestrzeganie zasad dawkowania ibuprofenu jest bardzo ważne. Jest to bowiem lek silnie działający, który przyjęty w nadmiarze może wywołać poważne problemy zdrowotne.

Najczęściej pojawiające się objawy przedawkowania ibuprofenu to:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból w nadbrzuszu,
  • biegunka,
  • szumy uszne,
  • ból głowy,
  • bezdech,
  • spadek ciśnienia krwi.

W przypadku ciężkiego zatrucia pacjent odczuwa senność lub, wręcz przeciwnie, silne pobudzenie. Pojawić się może również kwasica metaboliczna, ostra niewydolność nerek lub uszkodzenie wątroby.

3. Ibuprofen – lek nie dla wszystkich

Ibuprofen, podobnie jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, nie powinien być stosowany u pacjentów z astmą, gdyż może nasilić objawy choroby. Dotyczy to również dzieci.

Ryzyko niesie za sobą również stosowanie ibuprofenu w ciąży i w okresie karmienia piersią. W I trymestrze ciąży lek ten zwiększa ryzyko poronienia, w III zaś – może hamować akcję porodową, wydłużać czas jej trwania i zwiększać ilość utraconej krwi.

Omawianego leku nie wolno stosować również w przypadku ciężkiego odwodnienia spowodowanego wymiotami i biegunką, jak również u pacjentów, u których stwierdzono zaburzenia krzepnięcia krwi.

Ponadto należy mieć na uwadze, że ibuprofen może doprowadzić do krwawienia z przewodu pokarmowego, jego owrzodzenia i perforacji.

4. Właściwości paracetamolu

Lek ten pojawić się powinien w każdej domowej apteczce, również tej pediatrycznej. Jest to bowiem względnie bezpieczny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy (o ile jest przyjmowany w rekomendowanych dawkach), który stosować można już u noworodków.

 

W przypadku dzieci dawki paracetamolu są różne i wynoszą od 10 do 15 mg/kg m.c. (maks. 60 mg/kg m.c./dobę). Dawka paracetamolu jest obliczana na podstawie masy ciała dziecka według schematu umieszczonego w ulotce leku.

Przeczytaj koniecznie

5. Przedawkowanie paracetamolu

Każde przyjęcia zbyt dużej dawki paracetamolu wymaga konsultacji z lekarzem. Należy zauważyć, że przy ciężkim zatruciu objawy mogą wystąpić nawet po upływie trzech dni.

Dorośli powinni stosować paracetamol w dawce 1-2 tabletki 2-4 razy na dobę (maksymalna dawka dobowa w leczeniu doraźnym wynosi 4 g, w leczeniu długotrwałym 2,6 g).

Najczęściej występujące objawy przedawkowania to:

  • zawroty głowy,
  • wymioty,
  • brak apetytu,
  • żółtaczka,
  • ból brzucha.

Zatrucie w tym przypadku najczęściej skutkuje uszkodzeniem wątroby.

Paracetamol w odpowiednej dawce może być podawany co cztery godziny.

W przypadku dzieci w celu obniżenia wysokiej gorączki (powyżej 39°C) pediatrzy zalecają naprzemienne stosowanie paracetamolu i ibuprofenu. Leki te podaje się co cztery godziny ściśle przestrzegając dawkowania.

Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen to leki ogólnodostępne. Można je kupić nawet na stacji benzynowej. Może się wiec wydawać, że ich stosowanie jest w pełni bezpieczne i nie obarczone żadnym ryzykiem. Nic bardziej mylnego! To bardzo silne środki farmakologiczne, które powinny być przyjmowane w ściśle określonych dawkach. Nie każdy też może po nie sięgać. Warto o tym pamiętać.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze