Trwa ładowanie...

Patolog - kim jest i czym się zajmuje? Patologia sądowa

 Kinga Olchowy
19.10.2020 12:21
Patolog to lekarz, którego zadaniem jest ustalanie przyczyn chorób.
Patolog to lekarz, którego zadaniem jest ustalanie przyczyn chorób. (123rf)

Patolog to lekarz, którego zadaniem jest ustalanie przyczyn chorób. Dziedzina ta dzieli się na kilkanaście podspecjalizacji, a każda z nich dotyczy innego układu lub narządu. Bardzo często patolog zdobywa pracę w dziedzinie medycyny sądowej. Jego zadaniem jest wówczas ustalanie przyczyn zgonów pacjentów, kiedy są one niejasne lub budzą wątpliwośći. Jest także nieodzownym specjalistą w przypadku wszelkiego rodzaju zbrodni. Na czym polega praca patologa?

spis treści

1. Kim jest lekarz patolog?

Patolog to lekarz, który specjalizuje się w badaniu nieprawidłowości funkcjonowania organizmu. Zgłaszają się do niego często pacjenci, którzy już zostali zdiagnozowani, ale ciągle nie poznali przyczyny swojego stanu. Patologia dzieli się na kilka lub nawet kilkanaście dziedzin - każda z nich obejmuje szczegółową analizę danego narządu lub układu.

1.1. Dziedziny patologii

Patologia jako dziedzina nauk medycznych dzieli się na kilka mniejszych specjalizacji. Każda z nich dotyczy innego obszaru ludzkiego ciała i pozwala precyzyjnie ocenić przyczynę wystąpienia danej choroby, jeśli istnieje już konkretne podejrzenie. Wyróżnia się przede wszystkim:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
  • patomorfologię (badanie oparte na zmianach morfologicznych, w tym także budowie tkanek i narządów)
  • histopatologię (mikroskopowe badanie komórek)
  • neuropatologię (bada zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego)
  • osteopatologię (bada nieprawidłowości układu kostno-stawowego)
  • psychopatologię (ocenia choroby związane ze stanem psychicznym)
  • immunopatologię (pozwala ocenić stan układu odpornościowego)
  • logopatologię (specjalizuje się w diagnozowaniu przyczyn związanych z aparatem mowy i słuchu).

Dodatkowo wyróżnia się także patologie seksualne i społeczne.

2. Czym zajmuje się patolog?

Lekarz patolog bardzo często analizuje wyniki badań endoskopowych, ocenia pobrane wówczas wycinki i uczestniczy w wielu badaniach obrazowych. Inni lekarze proszą go zwykle o konsultację, jeśli mają wątpliwości co do stanu swojego pacjenta.

Zadaniem patologa jest ustalnie konkretnej przyczyny wystąpienia danej chorby - na tej podstawie łatwiej jest przygotować plan leczenia i zwiększyć jego skuteczność.

3. Patolog sądowy

Patolog sadowy to lekarz, który na co dzień pracuje w prosektorium i najczęściej współpracuje z administracją sądową. Dzięki niemu możliwe jest poznanie rzeczywistej przyczyny zgonu. Zwykle wykonuje sekcję zwłok na prośbę rodziny zmarłej osoby lub na zlecenie prokuratury sądowej, która przeprowadza śledztwo w sprawie jej śmierci.

Ta specjalizacja popularna stała się w XVIII wieku, kiedy to we Francji ruszyła specjalna katedra akademicka, w której uczono, jak ocenić przycyznę zgonu na podstawie śaldów na ciele zmarłego. Jest to jednocześnie jedna z najtrudniejszych ze wszystkich specjalizacji medycznych.

O pomoc patologa sądowego proszą zwykle organy ścigania, które zajmują się sprawą nagłego zgonu o nieustalonej dotąd przyczynie lub w przypadku ewidentnych śladów zbrodni. Zadaniem patologa jest wówczas ustalenie, jak doszło do zabójstwa - jakim narzędziem został zadany cios lub jakimi środkami ofiara została otruta. Jego zadaniem jest także ustalenie, czy doszło do samobójstwa, czy ktoś póbował to upozorować.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3.1. Czym zajmuje się patolog sądowy?

Zadaniem patologa jest przede wszystkim ustalanie przyczyny zgonu. Zwykle uczestniczy on w sekcji zwłok i na co dzień spotyka się z ciałami, które już mogą zacząć się rozkładać. Dlatego właśnie jest to jedna z najtrudniejszych specjalizacji, jednocześnie także najmniej przyjemną. Niemniej jednak patolog to wyjątkowo potrzebny specjalista, ponieważ bez niego mnóstwo kryminalnych zagadek do dziś nie zostałaby rozwiązana.

Patolog skupia się w swojej pracy przede wszystkim na:

  • analizowaniu chorób denata
  • wyjaśnianie przyczyny zgonu w szczegółowy sposób (poprzez tworzenie raportów)
  • ogólne oględziny zwłok i opisywanie wszystkich dowodów w sprawach kryminalnych
  • badanie wszelkich zaburzeń funkcjonowania jego organizmu.

Patolog sądowy bada także przyczynę zgonów, którą trudno ustalić na pierwszy rzut oka - wówczas stwierdza, czy była to przyczyna naturalna, śmierć na skutek choroby lub pozornie doskonale przygotowana zbrodnia.

Ważną rolę w pracy patologa odgrywa także ustalenie chronologii wydarzeń. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku ofiar utonięcia czy pożaru. Patolog musi ocenić, czy zgon nastąpił na skutek spalenia się, zachłyśnięcia wodą, czy może doszło do niego znacznie wcześniej, a ogien albo woda miały tylko zatrzeć ślady.

3.2. Jak wygląda praca patologa sądowego?

Patolog przychodzi na miejsce zbrodni i dokonuje wstępnych oględzin. Na tym etapie współpracuje z policyjnym fotografem, któremu wskazuje konkterne miejsca, które powinny zostać uwiecznione na zdjęciach. Następnie przygotowuje wstępny protokół, w którym zawiera wszelkie niezbędne informacje - w jakiej pozycji znaleziono denata, jakie ma charakterystyczne ślady na ciele, ile ran kłutych czy ciętych posiada ofiara, a także informacje o tym, jak wygląda okolica.

Następnie denat przewożony jest do prosektorium, w którym patolog dokonuje szczegółowej sekcji zwłok i zleca niezbędne badania, np. testy DNA. Tam też przygotowuje szczegółowy protokół, który przekazuje prokuraturze.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze