Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa przeraża większość młodych dziewczyn. Stres jest potęgowany przez wstyd i strach. Czasami pojawia się obawa przed niechcianą ciążą lub rozwojem choroby. Dlaczego wizyta u ginekologa, zwłaszcza pierwsza, wzbudza tyle emocji? Jest to przecież normalne badanie, przez które przechodzą wszystkie kobiety. Jeżeli młoda dziewczyna krępuje się lekarza-mężczyzny, może wybrać lekarza-kobietę. Badanie ginekologiczne pozwala wykryć nieprawidłowości i choroby miejsc intymnych już w pierwszych stadiach rozwoju.

Spis treści:
  1. 1. Kiedy pójść na pierwszą wizytę do ginekologa?
  2. 2. Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?
  3. 3. Jak wygląda badanie ginekologiczne?

1. Kiedy pójść na pierwszą wizytę do ginekologa?

Warto wybrać się na pierwszą wizytę do ginekologa w sytuacji:

Zacznij od wyboru lekarza. Pierwsza wizyta u ginekologa nie będzie taka straszna, gdy wybierzesz się do kobiety. Nie zapominaj jednak, że mężczyzna-ginekolog również wypełnia swój zawód i jest – według niektórych – delikatniejszy od kobiety. Zanim zdecydujesz się na konkretnego lekarza, popytaj koleżanki, siostrę, mamę – do kogo chodzą. Być może znają odpowiedniego dla ciebie specjalistę.

Badanie ginekologiczne najlepiej przeprowadzić w połowie cyklu, między krwawieniami. W tym czasie napięcie brzucha się zmniejsza, dzięki czemu badanie nie jest tak nieprzyjemne. Ginekolog będzie mógł dokładnie obejrzeć szyjkę macicy.

2. Jak się przygotować do pierwszej wizyty u ginekologa?

Wizyta u ginekologato sam w sobie wystarczający powód do stresu. Jeżeli się do niej odpowiednio przygotujesz, twoje zdenerwowanie może się zmniejszyć. Przed pierwszą wizytą u ginekologa przygotuj podbitą i aktualną legitymację szkolną lub dowód i potwierdzenie ubezpieczenia. Zadbaj też o higienę osobistą, umyj się dokładnie, lecz nie używaj płynów do higieny intymnej. Nie martw się estetyką miejsc intymnych. Lekarz na pewno nie zwróci na to uwagi. Dlatego nie musisz golić się ani depilować. Gabinety nie zawsze oferują jednorazowe fartuszki, dlatego lepiej nałóż spódnicę, którą podwiniesz dopiero na fotelu.

3. Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Badanie ginekologiczne przeprowadza się na fotelu. Lekarz poinstruuje cię, w jaki sposób powinnaś się na nim ułożyć. Samo badanie nie jest nieprzyjemne. Problem leży w naszej psychice, którą wypełniają wstyd i strach. Kobiety, które nie mają uszkodzonej błony dziewiczej, mogą odczuwać delikatny ból, zwłaszcza gdy ich błona dziewicza jest gruba. Czasami, gdy pacjentka jeszcze nie współżyła, lekarz może wykonać badanie przez odbyt.

Ginekolog sprawdza wielkość i położenie pęcherza moczowego, macicy i jajowodów przez włożenie do pochwy dwóch palców. Lekarz drugą ręką przytrzyma cię za dół brzucha. Przed badaniem ginekologicznym będziesz musiała odpowiedzieć na kilka pytań: kiedy miałaś ostatnią miesiączkę, czy jest regularna, bolesna, czy masz upławy, czy już współżyłaś itd. Jeżeli ty masz pytania, zadawaj je śmiało. Lekarz pomoże ci rozwiać wątpliwości.

Bibliografia

  • Chazan B. Badanie ginekologiczne. Wytyczne Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, Medycyna Praktyczna Ginekologia i Położnictwo 2004, 5, 12
  • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (1)

Wyloguj
~ewa
~ewa

Ja podczas pierwszej i zawsze przy badaniu u ginekologa mam męża.wcześniej nie chodziłam do ginekologa.Podczas każdego badania zwłaszcza ginekologicznego pochwy bo rękawiczki chronia tylko lekarza bo nawet są grozne zakazenia podczas operacji na bloku operacyjnym.Prawo do osoby bliskiej przed którą się broni personel medyczny bo jest to niewygodny świadek nie mogą uprawiać chamstwa.Ust 2008 r art 21 Prawo Pacjenta gdy wyproszą placi placówka wysokie odszkodowanie PACJENTOWI poza nieczuleniem całkowitym i ogłoszonym zagrozeniem epidemiologicznym w placówce nie wymyślonym przez lekarza bo to jest KARALNE jest to ubezwłasnowolnieniem PACJENTA!!!To samo mammografia uaktywnia raka!!

Odpowiedz

Porady ekspertów

Silne bóle podbrzusza w czasie miesiączki

Witam! W czerwcu kończę 17 lat i od kilkunastu miesiączek mam silne bóle w podbrzuszu...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Co może oznaczać wydzielina z piersi podczas miesiączki?

Podczas miesiączki wydziela mi się wydzielina z piersi przy nacisku - co to może oznaczać?...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Bolesne miesiączkowanie

Bolesne miesiączkowanie Przyczyny bolesnej owulacji

Ból brzucha u kobiet wiąże się najczęściej z cyklem miesiączkowym. Kobiety skarżą się na bolesne miesiączki, bóle menstruacyjne, bolesne skurcze. Uciążliwa bywa też bolesna owulacja. Dlaczego niektóre kobiety gorzej znoszą cykl...

Bóle menstruacyjneOdtwórz wideo
Bolesne miesiączkowanie Bóle menstruacyjne

Bolesne miesiączkowanie jest bardzo uciążliwe dla wielu kobiet – utrudnia codzienną aktywność fizyczną, pogarsza samopoczucie i jest przyczyną rozdrażnienia. Bóle najczęściej zlokalizowane są w podbrzuszu i towarzyszą im bolesne skurcze. Czasami pojawiają się nudności, osłabienie organizmu i bóle głowy. U osób młodych występuje tzw. pierwotny zespół bolesnego miesiączkowania – u podłoża choroby nie leżą żadne zaburzenia w obrębie miednicy, aczkolwiek dolegliwości...

Bóle ginekologiczneOdtwórz wideo
Bolesne miesiączkowanie Bóle ginekologiczne

Ból w dole brzucha u kobiety jest najczęściej spowodowany wystąpieniem miesiączki lub owulacji. W takiej sytuacji lekarz zleca podawanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Wizyta u psychologa
Jak wybrać terapeutę? Wizyta u psychologa

Wizyta u psychologa to decyzja, która może wywoływać obawy. Różne są powody,...

Badanie wzroku Wizyta u okulisty

Wizyta u okulisty – zastanawiamy się, jak powinna wyglądać i jakie badania będą wykonywane....

Pierwsza pomoc
Zdrowie Pierwsza pomoc

W większości przypadków od momentu wezwania pomocy do przybycia służb na miejsce wezwania...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij