Trwa ładowanie...

Pierwszy objaw raka jelita grubego. Zwróć uwagę w toalecie

 Katarzyna Prus
22.03.2023 14:09
Rak jelita grubego może dawać o sobie znać bardzo nietypowo
Rak jelita grubego może dawać o sobie znać bardzo nietypowo (Getty Images)

Nietypowe objawy lub ich całkowity brak to w przypadku raka jelita grubego standard. Ten podstępny nowotwór może dawać o sobie znać między innymi poprzez anemię, która wskazuje na wewnętrzne krwawienie. Przyczynę trzeba więc wyjaśnić jak najszybciej.

spis treści

1. Rak jelita grubego może dawać subtelne objawy

Rak jelita grubego jest nazywany "cichym zabójcą", bo może rozwijać się bezobjawowo lub dawać bardzo subtelne objawy, które nie tak łatwo powiązać z układem pokarmowym. Jednym z nich jest anemia.

Rak jelita grubego może dawać niespecyficzne objawy
Rak jelita grubego może dawać niespecyficzne objawy (Getty Images)
Zobacz film: "Dowiedziała się, że ma raka. Teraz uświadamia innych"

Dr Robin Clark, dyrektor medyczny w Bupa Health Insurance, ostrzega, że anemia u pacjentów z rakiem jelita grubego może świadczyć o poważnym stanie.

- Istnieje kilka bardziej subtelnych symptomów, na które należy zwrócić uwagę. Rozpoznanie niedokrwistości może być oznaką krwawienia wewnętrznego, nawet jeśli nie zauważyłeś krwi w stolcu - zaznacza lekarz w rozmowie z portalem express.co.uk.

Anemia to patologiczny stan, kiedy dochodzi do zmniejszenia liczby erytrocytów (czerwonych krwinek), poziomu hemoglobiny (barwnika erytrocytów odpowiedzialnego za transport tlenu) we krwi oraz wskaźnika zwanego hematokrytem (stosunek objętości erytrocytów do objętości krwi).

Takie schorzenie może wywoływać bardzo niespecyficzne objawy. Jak wskazuje dr Clark, jednym z nich jest zmęczenie.

Inne objawy anemii: ból głowy, kołatanie serca, duszności, bladość skóry, ospałość, problemy z koncentracją, problemy z pamięcią, zmiany, np. wybuchy złości.

2. Wczesne objawy raka jelita grubego

Dr Clark zwraca też uwagę na wczesne objawy, które może dawać rak jelita grubego. Lekarz wskazuje, że na początkowych etapach mogą to być zmiany w stolcu.

- Zmiany koloru, kształtu i tekstury stolca, które trwają dłużej niż kilka dni, mogą ujawnić oznaki infekcji, problemy trawienne lub poważniejsze problemy, takie jak rak – wyjaśnia specjalista.

- Chociaż uporczywe zaparcia mogą być oznaką raka jelita grubego – częstszym objawem są luźniejsze stolce lub uczucie potrzeby częstszego chodzenia do toalety - dodaje.

Podkreśla, że najczęstsze objawy, na które należy zwrócić uwagę, to zmiany nawyków związanych z wypróżnianiem. Czarny lub ciemnoczerwony stolec czy krwawa biegunka to wskazanie do pilnej wizyty u specjalisty. Lekarz zaznacza, że każda niewyjaśniona zmiana wymaga konsutacji, bez względu na wiek.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze