Trwa ładowanie...

Pirola w natarciu. Nie lekceważ 8 kluczowych objawów

 Katarzyna Prus
23.08.2023 14:08
Pirola jest gorsza niż Eris. Eksperci wskazują 8 objawów
Pirola jest gorsza niż Eris. Eksperci wskazują 8 objawów (Getty Images)

Nowy subwariant BA.2.86 nazywany potocznie Pirola budzi coraz więcej obaw, ale też pytań o objawy, które wywołuje. Naukowcy ostrzegają, że jest gorszy niż Eris i uczulają na konkretne sygnały alarmowe wskazujące na zakażenie. Jakie symptomy są kluczowe?

spis treści

1. Kluczowe objawy zakażenia

W poniedziałek pisaliśmy, że Pirola - nowy subwariant Omikrona jest gorszy niż Eris, który dotarł błyskawicznie do kilkudziesięciu państw.

Eksperci nie mają wątpliwości, że jego potencjał jest ogromny. Wszystko przez ponad 30 nowych mutacji w białku kolca, co daje mu większe możliwości niż w przypadku subwariantu Eris. Naukowcy wskazują, że Pirola może bardziej wymykać się odporności i okazać się bardziej zjadliwy, a zakażeń będzie błyskawicznie przybywać.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Choć eksperci tłumaczą, że jest za wcześnie, by wskazać na charakterystyczne objawy, które wywołuje nowy subwariant, nie ma też dowodów, że mogą się one znacząco różnić od tych wywołanych przez jego poprzedników.

Potwierdzałyby to doniesienia z Danii, gdzie są już potwierdzone przypadki zakażeń wywołanych przez Pirolę, a lekarze przyznają, że chorzy nie mają innych objawów, niż te obserwowane wcześniej u pacjentów z COVID-19.

Nie należy więc bagatelizować:

  • kaszlu,

  • bólu gardla,

  • kataru,

  • kichania,

  • zmęczenia,

  • bólu głowy,

  • bóli mięśni,

  • zmienionego zmysłu powonienia.

2. Zakażenia w Polsce

Zdaniem ekspertów Pirola do Polski jeszcze nie dotarł, ale podobnie jak w innych państwach, obserwuje się ostatnio wzrosty zakażeń (jest za to m.in. odpowiedzialny subwariant Eris). Chorzy z COVID-19 skarżą się teraz najczęściej na objawy ze strony górnych oddechowych. Mogą się pojawiać także inne symptomy.

Dr n.med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych, w rozmowie z WP abcZdrowie wskazywał na cztery główne objawy.

Należą do nich:

  • katar (zakażenie zaczyna się często od zatkanego nosa),
  • kaszel,
  • gorączka (może się pojawić po kilku dniach, ale nie jest to reguła),
  • osłabienie (najczęściej pojawia się w trzeciej dobie).

Ekspert podkreślał też, że testowanie jest koniecznością.

- Test jest niezbędny, by mieć świadomość, że jesteśmy zakażeni i musimy odizolować się od innych. Pamiętajmy jednak, by nie wykonywać go zbyt wcześnie, bo wynik może wyjść fałszywie ujemny. Najlepiej zrobić to po dwóch-trzech dniach od wystąpienia pierwszych objawów, a potem, mniej więcej po kolejnych dwóch dniach, dla pewności powtórzyć test - uczulał dr Grzesiowski.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze