Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Plastyka podniebienia – charakterystyka, zabieg, wskazania po zabiegu

Avatar placeholder
01.04.2021 13:11
Plastyka podniebienia – charakterystyka, zabieg, wskazania po zabiegu
Plastyka podniebienia – charakterystyka, zabieg, wskazania po zabiegu

Plastyka podniebienia jest zabiegiem bardzo popularnym. Dzięki niemu można skutecznie wyleczyć problemy z chrapaniem. Czy plastyka podniebienia jest dla każdego? Czy jest zabiegiem bolesnym? Ile kosztuje wykonanie plastyki podniebienia?

spis treści

1. Plastyka podniebienia – charakterystyka

Plastyka podniebienia miękkiego, języczka i łuków podniebiennych jest obecnie uważana za najskuteczniejszą metodę leczenia chrapania i łagodnych postaci bezdechu sennego. Jest to zabieg małoinwazyjny, przeprowadzany zwykle w znieczuleniu miejscowym, czasem konieczne jest dodatkowe znieczulenie dożylne.

Polega ono na wprowadzeniu w podniebienie miękkie (dokładnie pod błonę śluzową podniebienia miękkiego) specjalnych elektrod, które emitując fale o częstotliwości radiowej w temperaturze ok. 100 stopni Celsjusza, prowadzą do powstania blizn i tym samym do usztywnienia podniebienia miękkiego. To z kolei sprawia, że ma ono mniejszą skłonność do zapadania się i utrudniania przepływu powietrza w czasie snu.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Niekiedy w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z nadmiarem tkanek łuków podniebiennych, konieczne jest ich częściowe wycięcie za pomocą elektrody tnącej. Oprócz fal radiowych do usztywniania podniebienia miękkiego wykorzystywane są także inne techniki, jak koblacja lub wszczepianie specjalnych implantów, ich skuteczność opiera się podobnie jak w pierwszym przypadku, na powodowaniu bliznowacenia podniebienia.

Plastyka podniebienia jest drogim zabiegiem i może kosztować nawet kilka tysięcy (4 - 5 tys. złotych).

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania
Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania [10 zdjęć]

Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać

zobacz galerię

2. Plastyka podniebienia – zabieg

Wykonanie zabiegu plastyki podniebienia, przepowadzane jest w pozycji siedzącej. Jeżeli pacjent zdecyduje się na znieczulenie ogólne, zabieg wykonywany jest na leżąco. Podniebienie znieczulane jest specjalnym środkiem przeciwbólowym w aerozolu. Niekiedy specjaliście znieczulają pacjenta za pomocą strzykawki. Kiedy pacjent nie czuje bólu, można przejść do operacji.

Zazwyczaj wykonywane są dwa pionowe cięcia podniebienia miękkiego przy języczku. Następnie języczek jest skracany. Dzięki temu zabiegowi podniebienie miękkie znacznie się skraca. Podniebienie jest dodatkowo usztywniane, co prowadzi do poszerzenia się gardła. Zwiększenie przestrzeni gardłowej znacznie polepsza stan pacjenta. Dzięki plastyce podniebienia pacjent nie chrapie, a przede wszystkim znacznie lepiej oddycha w trakcie snu.

3. Plastyka podniebienia – wskazania po zabiegu

Wskazania po zabiegu plastyki podniebienia różnią się od siebie w zależności od podanego wcześniej znieczulenia. Jeżeli pacjent zdecydował się na znieczulenie ogólne, to musi spędzić w szpitalu przynajmniej 1 dzień. Również 24 godziny po zabiegu pacjent ma całkowity zakaz spożywania posiłków. Tydzień po plastyce podniebienia należy stosować „miękką” dietę. Najlepiej jeść same zupy i przeciery, tak by nie uszkodzić podniebienia.

Do 14 dniu po zabiegu można odczuwać duży dyskomfort, ponieważ rana musi się zgoić, co znacznie utrudnia swobodne oddychanie, również w nocy. Ból można zminimalizować zażywając leki przeciwbólowe. Czas pełnej rekonwalescencji trwa do dwóch miesięcy.

Musisz to wiedzieć

Jeżeli pacjent zdecydował się na znieczulenie miejscowe, to dwie godziny po zabiegu musi spędzić w poczekalni. W razie jakichkolwiek powikłań lekarz może udzielić natychmiastowej pomocy. Dzień po zabiegu należy zgłosić się do lekarza w celu skontrolowania rany. W dzień zabiegu pacjent powinien skupić się tylko i wyłącznie na odpoczynku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Higiena jamy ustnej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze