Trwa ładowanie...

Polacy potrzebują konkretów. Ministerstwo Zdrowia milczy w sprawie szczepień na COVID-19

Co ze szczepieniami na COVID-19 w Polsce? W Wielkiej Brytanii już przyspieszyli termin podania
Co ze szczepieniami na COVID-19 w Polsce? W Wielkiej Brytanii już przyspieszyli termin podania (East News, Getty Images)

Co ze szczepieniami na COVID-19? W Wielkiej Brytanii już przyspieszyli termin podawania szczepionek. Europejska Agencja Leków rekomenduje dopuszczenie do obrotu zaktualizowanej szczepionki Comirnaty, tymczasem polskie Ministerstwo Zdrowia milczy. Eksperci alarmują - najwyższy czas na decyzję.

spis treści

1. Pirola jest już w 13 krajach

W Anglii już zapadła decyzja o szczepieniach przeciwko COVID-19 i grypie. Departament Zdrowia i Opieki Społecznej ogłosił, że szczepienia grup najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby rozpoczną się 11 września, czyli miesiąc wcześniej niż planowano.

"Przyspieszenie" to wynik obaw związanych z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa, nazwanego Pirola, czyli BA.2.86. Pojawienie się nowego wariantu, zbiega się z ponownym wzrostem liczby przypadków COVID-19.

Zobacz film: "Legionella na Podkarpaciu. Co może być źródłem zakażenia?"

NHS informuje, że dzienna liczba przyjęć do szpitali pacjentów z COVID w Anglii wzrosła o prawie jedną piątą, a 74 osoby zmarły w ciągu tygodnia z powodu zakażenia koronawirusem.

Rosną zachorowania na COVID. Nadal nie wiadomo co ze szczepieniami kolejną dawką w Polsce
Rosną zachorowania na COVID. Nadal nie wiadomo co ze szczepieniami kolejną dawką w Polsce (Getty Images)

Na początku miesiąca prof. Francois Balloux, jeden z ekspertów University College London, określił nowy wariant jako "najbardziej uderzający szczep SARS-CoV-2 od czasu pojawienia się Omikronu" zimą 2021 r. Inni eksperci studzą emocje i przypominają, że na razie nie ma dowodów, że Pirola stanowi większe zagrożenie niż pozostałe warianty.

- BA.2.86 to nowy subwariant koronawirusa z ponad 30 mutacjami odróżniającymi go od XBB.1.5. Ta znacząca odmienność budzi pewne zainteresowanie naukowców, CDC i WHO, dlatego ten wariant jest obserwowany. Na tę chwilę BA.2.86 jest potwierdzony w 13 państwach - tłumaczy biolożka, prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, specjalizująca się w wirusologii i immunologii.

- Na razie nie ma doniesień, że klinicznie objawy tego wariantu różnią się od pozostałych. Oczywiście są to na razie bardzo wstępne informacje - zaznacza.

2. Co ze szczepieniami przeciwko COVID w Polsce?

Europejska Agencja Leków w środę 30 sierpnia ogłosiła, że rekomenduje dopuszczenie do obrotu zaktualizowanej szczepionki Comirnaty, która jest oparta na wariancie XBB.1.5. Eksperci oczekują teraz ruchu ze strony polskiego ministerstwa zdrowia, ale resort milczy.

- Spodziewałam się, że w związku z tym pojawi się jakiś komunikat ze strony Ministerstwa Zdrowia, tym bardziej że zbliża się okres jesienny. Biorąc pod uwagę, jak słabo wyglądała kampania szczepień przeciwko HPV, gdzie nagle pojawiły się informacje, że szczepionki są dostępne, a dopiero później ukazały się dane o korzyści ze szczepień, obawiam się, że teraz może być podobnie. Ze względów organizacyjnych wszystko powinno być już poukładane i ogłoszone - podkreśla prof. Szuster-Ciesielska.

O informacje na temat planów szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia już w poniedziałek, nadal nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi. Tymczasem eksperci podkreślają, że to ostatni dzwonek, zanim będziemy w środku kolejnej fali.

- Nie ma w tej chwili żadnych zapowiedzi ze strony Ministerstwa Zdrowia, jak będzie to wyglądało w Polsce, a pojawia się wiele pytań. Czy te zaktualizowane szczepionki zostaną zakupione? Jeśli tak, to w jakim trybie będą dostępne i dla jakich osób? Czy będą dla wszystkich, czy będą rekomendowane grupom ryzyka? Czy będzie wzięte pod uwagę kryterium wieku i czy dla tych osób będą nadal bezpłatne, a dla wszystkich pozostałych będą dostępne odpłatnie? Tutaj jest szereg pytań, na które nie mamy odpowiedzi, a wrzesień za pasem - podkreśla specjalistka wirusologii.

W podobnym tonie wypowiada się prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Obawiam się, że w Polsce, jeżeli jakiś temat przestaje być gorący dla opinii publicznej, to politycy przestają się nim zajmować - mówi profesor. - Temat zostaje pogrzebany i udajemy, że wszystko jest w porządku. Przykładem jest ptasia grypa u kotów, skażenie rzeki Odry, teraz prawdopodobnie podobny los czeka legionellę.

- To smutne, że tak to wygląda, ale temat szczepień na COVID nie występuje w przestrzeni publicznej. Może ktoś nad tym pracuje, ale nie ma informacji m.in. o tym, kto powinien się zaszczepić przed jesienią, jaką szczepionką i kiedy to zrobić - zaznacza naukowiec.

3. Przed nami ciężki sezon infekcyjny

Lekarze potwierdzają, że również w Polsce widać w ostatnim okresie wzrost zakażeń koronawirusem. - Ten przyrost jest wyraźny. Widzimy już pacjentów zgłaszających się z objawami, u których jest dodatni wynik testu - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych.

Jak wygląda sytuacja covidowa widać na wykresach publikowanych przez analityka Wiesława Seweryna.

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska przyznaje, że wchodzimy w kolejny, trudny sezon infekcyjny. - Rzeczywiście w ostatnim okresie były widoczne wzrosty zachorowań na COVID, nawet przy tych skromnych statystykach i testowaniu, co wyraźnie wskazuje, że odporność naszego społeczeństwa i innych krajów, w których również obserwowano wzrost, nie jest wysoka - tłumaczy ekspertka.

- Po upływie sześciu miesięcy od przechorowania COVID-19 lub szczepienia ta odpowiedź słabnie i stajemy się bardziej podatni na infekcje. Przed nami sezon jesienny, gdzie te wirusy znowu będą aktywne, trudno powiedzieć, czy znowu będziemy mieli tridemię. Natomiast na pewno COVID-19, RSV, grypa i szereg wirusów przeziębieniowych - przed nami - zauważa prof. Szuster-Ciesielska.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze