Trwa ładowanie...

Prosty test pomoże wykryć alzheimera. Kluczowe jest stukanie palcami

 Katarzyna Prus
22.09.2023 16:08
Prosty test pomoże wykryć alzheimera. Kluczowe jest stukanie palcami
Prosty test pomoże wykryć alzheimera. Kluczowe jest stukanie palcami (Getty Images)

Choroba Alzheimera kojarzy się najczęściej z problemami z pamięcią, rozpoznawaniem bliskich czy radzeniem sobie z codziennymi obowiązkami. Tymczasem naukowcy wpadli na nowy trop. Chodzi o stukanie palcami.

spis treści

1. Tak rozpoznasz alzheimera

Choroba Alzheimera może objawiać się bardzo subtelnie, dlatego jej objawy często bywają lekceważone. Naukowcy znaleźli związek między tym podstępnym schorzeniem a stukaniem palcami.

O co dokładnie chodzi?

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Neuropsycholodzy Vincent Koppelmans i Marit Ruitenberg prowadzą badania nad związkiem między mózgiem a ruchem oraz wpływem różnych chorób na oba czynniki.

- Wiele badań nad chorobą Alzheimera koncentruje się przede wszystkim na objawach poznawczych, takich jak zapominanie lub poważne problemy motoryczne, takie jak zaburzenia równowagi. My znaleźliśmy w literaturze wskazówki, że istnieją również subtelne różnice w zdolnościach motorycznych – wyjaśnia Ruitenberg cytowana przez medicalxpress.com.

Naukowcy przeprowadzili testy komputerowe na trzech grupach. Objęły one 47 zdrowych osób, 27 osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i 26 chorych na alzheimera.

Uczestnicy wykonywali różne zadania, które wymagały stukania palcami, np. musieli w ciągu 10 sekund dotknąć klawiatury prawym palcem wskazującym, a następnie podążać lewym palcem wskazującym, obydwoma palcami jednocześnie lub na zmianę obydwoma palcami.

Naukowcy analizowali m.in. jak szybko ludzie dotykali klawiatury po sygnale startu, jak długo trwały odstępy między dotknięciami oraz ilość dotknięć w określonym czasie.

Odkryli, że osoby cierpiące na chorobę Alzheimera miały wolniejszy czas reakcji oraz stukały palcami wolniej i bardziej nieregularnie niż osoby z pozostałych grup. Uczestnicy z łagodnymi zaburzeniami poznwaczymi również radzili sobie gorzej w testach.

2. Komputerowy test pomoże wykryć chorobę

Ponadto, na podstawie zachowania konkretnego uczestnika, komputer był w stanie poprawnie przewidzieć grupę, do której należy aż w 70 proc. przypadków.

- To sugeruje, że test może stanowić kandydata do przyszłej diagnostyki - zaznaczyła Ruitenberg.

- Istniejące badania diagnostyczne w chorobie Alzheimera działają bardzo dobrze. Lekarze wykorzystują skany PET do pomiaru obecności określonych białek w mózgu, a skany MRI (rezonans magnetyczny - red.) mierzą wielkość hipokampu. Są to dwa silne wskaźniki choroby Alzheimera. Te metody są jednak nieskuteczne, drogie i nieco inwazyjne - dodał Koppelmans.

Tymczasem testy, w których wykorzystuje się stukanie palcami są bardziej opłacalne, dostępne i mniej inwazyjne. Można je bez poblemu wykonać w placówce podstawowej opieki zdrowotnej w ramach wczesnych badań przesiewowych.

W przypadku słabych wyników w teście, pacjenta można kierować na dalszą diagnostykę.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze