Trwa ładowanie...

Podwyższone OB - prawidłowa wartość, przyczyny

Avatar placeholder
10.08.2021 12:39
Podwyższone OB w badaniu krwi może świadczyć o stanie zapalnym w organizmie
Podwyższone OB w badaniu krwi może świadczyć o stanie zapalnym w organizmie (Zdjęcie próbek krwi / Shutterstock)

Podwyższone OB jest wynikiem nie tylko chorób, ale np. ciąża podwyższa jego poziom. Badanie OB, czyli badanie poziomu sedymentacji erytrocytów jest częstym badaniem krwi, przeprowadzanym w celu wykrycia stanów zapalnych. Polega ono na mierzeniu szybkości opadania czerwonych krwinek w osoczu w danym czasie. Badanie przeprowadza się w specjalnej rurce, mierząc, ile milimetrów w ciągu godziny pokonają czerwone krwinki opadając na dno. Badania krwi - granulocyty to najczęściej stan zapalny organizmu, ale też anemia.

spis treści

1. Podwyższone OB a prawidłowa wartość

Przed analizą wyników badania krwi należy poznać co stanowi normę w badaniu OB. Normalny poziom sedymentacji erytrocytów wynosi 0 – 15 milimetrów na godzinę u mężczyzn oraz 0 – 20 milimetrów na godzinę u kobiet. Podwyższone OB może być u osób starszych.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Podwyższone OB - przyczyny

Zobacz film: "Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]"

Podwyższone OB pojawia się u osób starszych, kobiet w ciąży oraz osób z anemią. Wartość OB może być wysoka również ze względu na stan zapalny w organizmie. Do chorób, którym towarzyszy podwyższone OB należą: reumatyczne zapalenie stawów, gruźlica, zapalenie tętnicy skroniowej, chroniczne choroby nerek, szpiczak mnogi, różne choroby autoimmunizacyjne, oraz nowotwory.

Przyczyny wysokiego OB
Przyczyny wysokiego OB

Granulocyty to białe ciałka krwi charakteryzujące się występowaniem ziarnistości w cytoplazmie. Granulocyty

zobacz galerię

2.1. Podwyższone OB a nowotwór kości

Bardzo podwyższone OB może wskazywać na nowotwór kości, który jest jednym z rzadszych typów raka. Jednakże mało prawdopodobnym jest, aby osoba, u której nie ma innych objawów oprócz podwyższonego OB miała nowotwór kości.

2.2. Podwyższone OB a szpiczak mnogi

Szpiczak mnogi jest typem nowotworu, który dotyka szpik kostny. Zaczyna się on w komórkach plazmatycznych, które są komórkami układu immunologicznego. Komórki nowotworowe gromadzą się w szpiku kostnym i niszczą tkankę kostną. Gdy komórki szpiczaka umiejscawiają się w kilku kościach, mamy do czynienia ze szpiczakiem mnogim. Nowotwór ten można zdiagnozować dzięki podstawowym badaniom krwi, między innymi badaniu OB.

Zobacz także:

2.3. Podwyższone OB a reumatyczne zapalenie stawów

Wysoki poziom sedymentacji erytrocytów może świadczyć o reumatycznym zapaleniu stawów. Jest to choroba autoagresyjna, która powoduje chroniczne zapalenie stawów. Choroby autoimmunizacyjne mają miejsce, gdy organizm atakowany jest przez własny układ immunologiczny. W przypadku reumatycznego zapalenia stawów chorzy przez długi czas mogą nie doświadczać żadnych objawów oprócz podwyższonego OB.

2.4. Podwyższone OB a zapalenie tętnicy skroniowej

Zapalenie tętnicy skroniowej jest chorobą charakteryzującą się zapaleniem ścian naczyń krwionośnych. Ze względu na obecność stanu zapalnego, występuje podwyższone OB. Zapalenie tętnicy skroniowej najczęściej dotyka osoby powyżej 50 roku życia i jest wyjątkowo poważne, ponieważ może prowadzić do ślepoty lub udaru.

Przyczyn podwyższonego OB jest wiele, chociaż najczęściej jest to stan zapalny towarzyszący różnym chorobom, na co wskazuje interpretacja tego badania. Należy jednak pamiętać, że przyczynami podwyższonego OB nie zawsze muszą być choroby. Poziom OB wzrasta z wiekiem oraz w czasie ciąży. Co prawda podwyższone OB może towarzyszyć chorobom nowotworowym, jednakże świadczy ono o raku tylko w przypadku, gdy mamy do czynienia również z innymi jego symptomami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: OB (odczyn Biernackiego)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze