Trwa ładowanie...

Rak płuca. Objawy, które widać na skórze

Avatar placeholder
02.11.2021 16:56
Rak płuca. Objawy, które widać na skórze
Rak płuca. Objawy, które widać na skórze (Facebook)

Rak płuc to popularny nowotwór złośliwy. W Polsce stanowi najczęstszą przyczynę śmierci wśród mężczyzn borykających się z chorobami nowotworowymi. Kaszel jest najczęstszym objawem raka płuca. Brytyjska służba zdrowia, National Health Service, alarmuje o kilku mniej powszechnych objawach raka płuc. Zalicza się do nich m.in. zmiany w wyglądzie palców, twarzy oraz szyi.

spis treści

1. Objawy raka płuca mogą pojawić się na skórze

Nowotwór płuc to choroba wieku dojrzałego, związana z wieloletnim narażeniem na sprzyjające warunki. Średni wiek zachorowania na raka płuc wynosi około 60 lat. Szacuje się, że około 80-90 proc. przypadków zachorowania na raka płuc jest spowodowanych paleniem tytoniu. Rakotwórcze jest zarówno palenie czynne, jak i bierne wdychanie substancji zawartych w dymie papierosowym.

Okazuje się, że około 45 na 100 osób, u których zdiagnozowano raka płuca w Wielkiej Brytanii, ma 75 lat i więcej.

Zobacz film: "Prof. Szuster-Ciesielska: Skończył się czas na zapobieganie. W tej chwili trzeba gasić pożar"

National Health Service poinformował o kilku mniej powszechnych objawach raka płuc. Zalicza się do nich zmiany w wyglądzie skóry. Mogą pojawić się krostki lub obrzęk palców, które stają się zakrzywione, a ich końcówki powiększone. U niektórych osób może pojawić się obrzęk twarzy lub szyi, a także uporczywy ból ramion albo klatki piersiowej.

Charakterystycznym symptomem raka płuc jest duszący kaszel. Chorobie mogą towarzyszyć objawy ogólne, np. osłabienie, zmiany apetytu, utrata wagi. Mogą pojawić się także takie objawy jak: krwioplucie i nawracające zapalenie płuc.

objawy raka płuc widać na skórze
objawy raka płuc widać na skórze (Facebook)

2. Co może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuc?

Istnieje kilka czynników, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuc.

Palenie tytoniu jest największą przyczyną raka płuc. Z przeprowadzonych badań w Wielkiej Brytanii wynika, że 7 na 10 osób, u których doszło do rozwoju raka płuca, jest palaczami.

Według NHS osoby, które palą więcej niż 25 papierosów dziennie, są 25 razy bardziej narażone na zachorowanie na raka płuc niż osoby niepalące.

Osoby, których bliscy krewni (ojciec, matka, brat lub siostra) chorowali na raka płuca, mogą należeć do grupy zwiększonego ryzyka zachorowań na tę chorobę.

Osoby wykonujące zawody, podczas których są narażone na działanie chemikaliów, znajdują się w grupie osób o podwyższonym ryzyku zachorowań na raka płuca.

Zdaniem Cancer Research UK, brytyjskiej organizacji charytatywnej, im wcześniej rak płuca zostanie rozpoznany, tym łatwiej jest go leczyć. Dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze