Trwa ładowanie...

Rujnuje mięsnie i nerki. Nie przesadź z suplementacją

Avatar placeholder
03.08.2023 12:04
Nadmiar również groźny, co niedobór. Pierwiastek odkłada się w nerkach i wątrobie
Nadmiar również groźny, co niedobór. Pierwiastek odkłada się w nerkach i wątrobie (Getty Images)

Cynk jest niezwykle cennym pierwiastkiem, który odgrywa kluczową rolę w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Jego odpowiednia podaż jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, który chroni nas przed atakami chorobotwórczych bakterii i wirusów. Jednak uważaj, by nie przesadzić z suplementacją.

spis treści

1. Rola cynku w organizmie

Ponadto cynk jest niezbędny do utrzymania zdrowia naszych włosów, paznokci i skóry. Gdy poziom cynku w naszym organizmie jest prawidłowy, nasza skóra jest gładka i zdrowa, a problemy takie jak zaczerwienienia, wysypki czy podrażnienia znikają.

Cynk jest również wykorzystywany jako wsparcie w leczeniu różnych schorzeń, takich jak cukrzyca, schizofrenia, depresja czy niedoczynność tarczycy. Co więcej, odpowiednia podaż cynku wspomaga funkcjonowanie naszego mózgu, co jest niezwykle ważne dla naszego ogólnego stanu zdrowia. Zapotrzebowanie na cynk jest zróżnicowane i zależy od wielu czynników, takich jak wiek czy płeć.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Mimo to przyjmuje się, że średnie dzienne zapotrzebowanie na cynk wynosi od 3 mg do 12 mg. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że suplementacja cynku powinna być ściśle kontrolowana przez lekarza. Nadmiar tego pierwiastka może bowiem prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak osłabienie siły mięśni czy wyniszczenie nerek. Ponadto, nadmiar cynku odkłada się w wątrobie i nerkach, co z kolei może prowadzić do problemów z wchłanianiem miedzi.

Niedobór miedzi w naszym organizmie może objawiać się w postaci nadpobudliwości, częstych infekcji, anemii, osłabienia siły mięśni, zaburzeń ciśnienia krwi i problemów z koncentracją. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim bilansie między poziomem cynku a miedzi w naszym organizmie.

Odpowiednio zbilansowana dieta, bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, powinna pokrywać nasze codzienne zapotrzebowanie na cynk. Cynk można znaleźć w wielu produktach spożywczych, takich jak mięso i podroby, ryby, nabiał, pestki dyni, czosnek, cebula, żółte sery, ryż, nasiona słonecznika, groch czy jajka. Aby zwiększyć przyswajalność cynku, warto wprowadzić do diety produkty zawierające kwas cytrynowy, takie jak owoce cytrusowe, porzeczki, truskawki czy maliny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze