Trwa ładowanie...

Spore zmiany dla pacjentów. Do refundacji wracają ważne leki

Avatar placeholder
21.12.2023 16:32
Zmiany dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Do refundacji wraca też ważny lek dla cukrzyków
Zmiany dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Do refundacji wraca też ważny lek dla cukrzyków (Getty Images)

Ministerstwo Zdrowia opublikowało zmiany dotyczące listy refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na nadchodzący rok. Od 1 stycznia 2024 r. wchodzą w życie istotne zmiany dla osób z przewlekłą chorobą nerek (PChN).

spis treści

1. Zmiany dla pacjentów nefrologicznych

Zmiany od nowego roku obejmą program lekowy B.113, czyli przewlekłą chorobę nerek. Od stycznia osoby z BMI przekraczającym normę (BMI do 30 kg/m2) będą miały możliwość stosowania ketoanalogów aminokwasów.

Nowe wskazania dotyczą także pacjentów z podwyższonym poziomem białkomoczu (poniżej 2,0 g/g kreatyniny/dobę), uczestniczyć w programie lekowym będą mogły też osoby z kontrolowaną cukrzycą.

Zobacz film: "NIK: włączenie lekarzy medycyny pracy do walki z cukrzycą"

Najważniejsze zmiany w programie lekowym B.113, które wejdą w życie od 1 stycznia 2024 roku to:

  • doprecyzowanie i poszerzenie zakresu BMI: 18-30 (poprzedni zapis – BMI według normy),
  • zmiany w zakresie poziomu proterinurii poniżej 2/g kreatyniny (poprzedni zapis – proteinuria poniżej 1/g kreatyniny),
  • poszerzenie zakresu dopuszczalnego spożycia białka: 0,8 – 0,4 g/kg mc /dobę (poprzedni zapis: 0,6 – 0,4 g/kg mc/dobę),
  • źle kontrolowana cukrzyca – HBA 1c>7,5 proc. - jako jeden z parametrów wykluczających do kwalifikacji w programie (poprzedni zapis: cukrzyca),
  • zmiana w zakresie monitorowania badań – zmniejszenie ilości badań wykonywanych co 30 dni przy zachowaniu konieczności konsultacji nefrologicznej i dietetycznej oraz badania krwi (zachowanie panelu badań wykonywanych co 90 dni),
  • poprawa do stadium 3b i 3a – nie wyklucza możliwości kontynuowania terapii. Dopiero uzyskanie poprawy do stadium 2 lub 1 wg klasyfikacji KDIGO wiąże się z rezygnacją z terapii.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, stosowanie dietoterapii w okresie leczenia zachowawczego, w połączeniu z ketoanalogami aminokwasów, stanowi realną szansę na zwolnienie tempa postępu choroby. To z kolei może opóźnić konieczność podjęcia dializoterapii i utrzymanie wysokiej jakości życia pacjenta.

"Poszerzenie programu lekowego B.113 jest konieczne dla dobra pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Nasze starania spotkały się z pozytywną opinią AOTMiT i Ministerstwa Zdrowia. Osiągnęliśmy nasz cel, ponieważ od 1 stycznia wejdą w życie postulaty lekarzy, a oczekiwania pacjentów zostaną zaspokojone" - podsumował prof. Ryszard Gellert podczas Konferencji NEFRO 2023 "Razem dla Nerek".

2. Ważny lek na cukrzycę znów refundowany

Na tym jednak nie koniec zmian dla pacjentów. Do refundacji wraca ważny preparat - flozyna w rozszerzonym wskazaniu ponownie będzie dostępna dla diabetyków. Mowa o leku Invokana (kanagliflozyna).

Flozyny, czyli inhibitory SGLT2, zmniejszają stężenie glukozy we krwi, obniżają ryzyko problemów sercowo-naczyniowych i chronią nerki. Invokana powoduje wydalanie glukozy wraz z moczem i może być łączona z innymi produktami leczniczymi stosowanymi w leczeniu cukrzycy.

Co istotne, zalecenia obejmują refundację leku dla pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy są leczeni co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi, a ich HbA1c wynosi ≥ 7,0 proc., przy jednoczesnym występowaniu bardzo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym:

  • potwierdzoną chorobę sercowo-naczyniową,
  • uszkodzenie innych narządów objawiające się poprzez białkomocz, przerost lewej komory lub retinopatię,
  • obecność trzech lub więcej głównych czynników ryzyka: wiek powyżej 55 lat dla mężczyzn lub powyżej 60 lat dla kobiet, dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, otyłość.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze