Trwa ładowanie...

Podwyżki cen leków w aptekach od 1 stycznia 2024 r. Lepiej zrobić zapasy

Avatar placeholder
20.12.2023 13:25
Jakie leki zdrożeją od 1 stycznia 2024 roku?
Jakie leki zdrożeją od 1 stycznia 2024 roku? (East News)

Pacjenci powinni przygotować się na zmiany, które będą dotyczyć sposobu refundacji leków recepturowych. Od 1 stycznia 2024 roku cena za tego typu środki będzie znacznie wyższa, to więc ostatni moment, by zaopatrzyć się w niezbędne leki w starej cenie.

spis treści

1. Podwyżki cen w aptekach

Wraz z rozpoczęciem nowego roku będą obowiązywać inne limity finansowania surowców, które w aptekach są używane do produkcji leków recepturowych. Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie już finansował kosztu w pełni.

Co to oznacza w praktyce? W przypadku, gdy apteka użyje surowca przekraczającego limit finansowania, różnicy w kosztach nie pokryje NFZ, a pacjent z własnej kieszeni. Kwota ta zostanie doliczona do standardowej opłaty ryczałtowej.

Zobacz film: "Suplementy diety na koronawirusa? Grzesiowski: "to nie są leki"."

Na chwilę obecną nie jest znana dokładna kwota, której należy się spodziewać. Dodatkowo ceny mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi aptekami. Zmiana wzbudziła mnóstwo kontrowersji wśród farmaceutów.

Pracownicy aptek zauważają, że ustalone przez NFZ limity są mocno zaniżone w porównaniu do cen rynkowych. Wyliczenia są automatyczne i nie objęły wzrostu cen składników spowodowanych przez inflację.

Pacjenci, którzy przyjmują leki recepturowe, powinni się zaopatrzyć w nie na zapas, o ile pozwala na to okres przydatności produktów. Apteki najpierw będą korzystać z zapasów, jednak podwyżek należy spodziewać się tuż po nowym roku.

2. Leki recepturowe

Leki recepturowe to specjalnie przygotowane środki, które w aptece dostosowuje się do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wydawane są na podstawie recepty wystawionej przez lekarza.

Najczęściej stosuje się je, gdy dostępne na rynku leki komercyjne nie spełniają potrzeb danego pacjenta, na przykład z powodu alergii na konkretne składniki. Mogą mieć różne formy - od maści po syropy.

W Polsce leki recepturowe w 2022 roku przyjęło 1,12 mln. pacjentów. Tego typu środki wykorzystuje się w leczeniu wielu chorób, mogą być stosowane zarówno doraźnie, jak i przewlekle.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze