Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Sposoby na przykry zapach stóp

Sposoby na przykry zapach stóp
Sposoby na przykry zapach stóp (Zdjęcie stóp / Shutterstock)

W obrębie skóry stopy znajdują się liczne gruczoły potowe. Bardzo często w wyniku nadczynności tych gruczołów w obrębie stopy wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach. Najczęściej dolegliwość ta nasila się w trakcie cieplejszych dni oraz wtedy, gdy przez cały dzień trzymamy stopę w bucie wykonanym ze sztucznego tworzywa. Kilka prostych sztuczek umożliwi ci eliminację przykrego zapachu stóp.

spis treści
Przyczyny nadmiernej potliwości
Przyczyny nadmiernej potliwości [11 zdjęć]

Kiedy temperatura wzrasta, gruczoły potowe (około 2,6 miliona) zaczynają wydzielać pot. Pocenie się

zobacz galerię

1. Skąd się bierze przykry zapach stóp?

Pot wydzielany przez naszą skórę to doskonała pożywka dla bakterii pasożytujących na jej powierzchni. Bakterie te żywią się składnikami potu i przekształcają go w inne związki, które mają przykry zapach. Z tego względu, nawet mimo systematycznego przestrzegania higieny osobistej, utrzymanie świeżego zapachu przez cały dzień jest bardzo trudne. Na szczęście kosmetyki na rynku umożliwiają ograniczenie tego procesu. W ich składzie zawarte są substancje, które bakterie traktują jako pożywkę i zamiast rozkładać pot na składniki nieprzyjemnie pachnące, działają na składniki dezodorantu lub antyperspirantu. Dzięki temu nawet przez cały dzień możemy mieć spokój z brzydkim zapachem stóp.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Sposoby na świeże stopy

Najlepszą ochroną stóp przed nieprzyjemnym zapachem jest utrzymanie ich w czystości. Myj stopy codziennie rano, a także przed snem. Najlepiej używaj mydła antybakteryjnego i stosuj ciepłą bądź chłodną wodę. Unikaj gorącej wody, gdyż może ona spowodować wzmożone wydzielanie potu przez skórę stóp. Pamiętaj o tym, aby po każdej kąpieli dokładnie wytrzeć stopy do sucha – zwracając szczególną uwagę na przestrzenie między palcami. Nigdy nie pozostawiaj stóp mokrych. Może to przyczynić się do powstania chorób takich jak grzybica stóp.

Jeżeli masz problem z przykrym zapachem stóp, codziennie powinnaś stosować dezodorant. Jeżeli poza nieładnym zapachem dokucza ci nadpotliwość stóp i masz tego dosyć – wybierz antyperspirant. Antyperspirant nie tylko ogranicza nieprzyjemny zapach, ale reguluje nadmierną potliwość. Zawarty w tym kosmetyku glin wnika w kanaliki gruczołów potowych i tymczasowo je blokuje. Dzięki temu proces pocenia jest ograniczony na kilka godzin. Kosmetyki dezodorujące do stóp możesz stosować również na noc. Dzięki temu efekt regulujący pocenie będzie znacznie silniejszy. Jeżeli jesteś aktywna fizycznie, pamiętaj o tym, aby po każdym treningu wymieniać skarpetki i dokładnie myć stopy. Następnie niezbędna jest ponowna aplikacja dezodorantu lub antyperspirantu.

W przypadku problemów z przykrym zapachem stóp, powinno się unikać obuwia wykonanego z tworzywa sztucznego. Staraj się wybierać buty wykonane z prawdziwej skóry. Zwracaj uwagę na to, aby skarpetki, które nosisz były w 100% wykonane z bawełny bądź dzianiny. Jeżeli zauważysz, że skóra twoich stóp intensywnie się łuszczy bądź jest podrażniona i zaczerwieniona, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Lekarz oceni, czy przykry zapach stóp to wynik infekcji i przepisze ci niezbędne do leczenia leki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze