Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Monika Szlachta

Sposoby na siniaki

Avatar placeholder
27.08.2014 15:19
Sposoby na siniaki
Sposoby na siniaki (Zdjęcie dziewczyny po upadku na rowerze / Shutterstock)

Lato jest doskonałym czasem na nabicie sobie siniaków i nabawienie się kontuzji. Po długiej zimie i braku ruchu, nasze mięśnie nie są przygotowane, aby latem ruszyć pełną parą. W tym czasie dochodzi do urazu stawów i ścięgien. Dlatego zanim wybierzemy się na urlop potrenujmy nasze mięśnie. Regularny umiarkowany wysiłek fizycznypozytywnie wpłynie na naszą kondycję, dzięki wzmocnionym mięśniom rzadziej będziemy narażeni na poważne kontuzje i nieprzyjemne wypadki. Biegając, robiąc ćwiczenia rozciągające na pewno unikniemy nie potrzebnych kontuzji. Ale kiedy pojawią się kontuzje, to co zrobić? Oto kilka rad.

1. Jak pozbyć się stłuczeń i siniaków?

1.1. Stłuczenia

Należą do najpopularniejszych urazów, zdarzających się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Spowodowane są najczęściej upadkiem lub uderzeniem.

Jak pozbyć się siniaków?
Jak pozbyć się siniaków?

Siniak jest to w bardziej fachowym słownictwie podbiegnięcie krwawe. Pojawia się ono na skórze, kiedy

zobacz galerię

Naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą, w czasie urazu ulegają uszkodzeniu i pękają. Krew wylewa się w okolicach tkanek, co wywołuje obrzęk i zasinienie skóry, nie dochodzi jednak wówczas do uszkodzenia okolicznych tkanek. Skóra zmienia barwę; początkowo jest czerwona, a z czasem robi się sina, żółtawa a na końcu bladozielona.

1.2. Siniak

Zobacz film: "Jak pozbyć się siniaków?"

Siniaki są z reguły mało niebezpieczne, zazwyczaj wchłaniają się samoistnie w ciągu 7-10 dni. Podbiegnięcia krwawe to właśnie popularnie nazywane siniaki. Powstają one z powodu wynaczynienia się krwi z przerwanych naczyń krwionośnych do otaczających je tkanek miękkich, ale także narządów wewnętrznych oraz mięśni. Istnieją pewne predyspozycje zmienne osobniczo, które sprawiają, że niektórzy nigdy nie mieli do czynienia z siniakiem, z kolei inni, mają ich zawsze pełno ponieważ delikatne dotknięcie wywołuje u nich siniaki.

Jak uśmierzyć ból z nim związany, a także jak można zminimalizować objawy wizualne towarzyszące stłuczeniom i siniakom?

  • Po pierwsze: zaraz po urazie należy położyć na siniaka zimny kompres, który zahamuje wewnętrzne krwawienie. Zmniejszy obrzęk, spowoduje obkurczenie drobnych naczyń krwionośnych
  • Po drugie: kiedy minie doba od nabawienia się kontuzji, należy przyłożyć ciepły, wilgotny kompres - dzięki temu organizm szybciej wchłonie krew z uszkodzonych naczyń.
  • Po trzecie: aby przyspieszyć gojenie rany warto zastosować maść zawierającą arnikę lub wyciąg z nasion kasztanowca.

2. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zazwyczaj siniak to objaw wynikający z zadziałania nadmiernej siły, często są przydarzają się w trakcie intensywnego sportu. Istnieje pewna grupa siniaków, które mają jednak podłoże chorobowe. Najczęściej intensywnie pojawiające się siniaki mogą sugerować hemofilię, plamicę małopłytkową, choroby dziedziczone genetycznie związaną z zaburzeniami krzepnięcia. Jeżeli siniaki pojawiają się nagminnie i nie ustępują w przeciągu 14 dni warto skonsultować się z lekarzem- mogą one sugerować zaburzenia krzepnięcia i niedobory czynników krzepnięcia. Silny ból i obrzęk towarzyszący kontuzji może maskować złamanie lub przemieszczenie odłamów kostnych, dlatego warto zgłosić się do lekarza i po zweryfikowaniu na zdjęciu radiologicznym wdrożyć odpowiednie leczenie.

Monika Miedzwiecka

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze