Trwa ładowanie...

Sterylizator powietrza UV hamuje sepsę oraz zmniejsza śmiertelność pacjentów przechodzących operacje serca

Avatar placeholder
18.10.2016 11:54
Sterylizator powietrza UV hamuje sepsę oraz zmniejsza śmiertelność pacjentów przechodzących operacje serca
Sterylizator powietrza UV hamuje sepsę oraz zmniejsza śmiertelność pacjentów przechodzących operacje serca

Działanie sterylizatora powietrza działającego za pomocą promieniowania ultrafioletowego zmniejsza ryzyko rozwoju sepsy i śmiertelność pacjentów poddawanych operacjom serca, jak podają badania zaprezentowane na spotkaniu dotyczącym leczenia ostrych schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Nowa technologia sterylizacji powietrza w szpitalach może pomóc w zmniejszeniu ryzyka śmierci po operacjach serca
Nowa technologia sterylizacji powietrza w szpitalach może pomóc w zmniejszeniu ryzyka śmierci po operacjach serca (123RF)

Zakażenia szpitalne są najczęstszym powikłaniem pooperacyjnym na oddziale intensywnej opieki medycznej (OIOM) i wiążą się z dłuższym pobytem w szpitalu, wyższymi wskaźnikami śmiertelności oraz zwiększonymi kosztami opieki zdrowotnej" - powiedział główny autor dr Juan Bustamante Munguira, lekarz z Uniwersytecie w Madrycie w Hiszpanii.

„Patogeny są przenoszone przez powietrze i dotykając skóry, ubrań, urządzeń oraz wyrobów medycznych, stanowią ogromne zagrożenie. Liczne badania wykazały, że standardowe metody czyszczenia nie są skuteczne w zabijaniu patogenów. Innowacyjne technologie dezynfekcji, takie jak czyszczenie parą nadtlenku wodoru, ozonem, czy też ściereczkami z mikrofibry są stosowane w celu rozwiązania tego problemu” – dodaje.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Badanie to ma na celu ocenę wpływu ultrafioletowego sterylizatora powietrza na wyniki kliniczne u pacjentów, którzy przeszli operację serca i przebywają na oddziale intensywnej opieki. Do badania włączono 1097 losowo wybranych pacjentów, którzy przebywali na OIOM-ie z (522 pacjentów) lub bez (575 pacjentów) sterylizatora.

Pacjenci mieli średnio 68 lat i 67 procent z nich stanowili mężczyźni. Badani obarczeni byli takim samym ryzykiem śmierci w trakcie lub krótko po przeprowadzonej operacji serca.

Badacze stwierdzili, że sepsa wystąpiła u 3,4 proc. pacjentów, u których stosowano sterylizator w porównaniu do 6,7 proc. pacjentów, u których nie zastosowano sterylizatora. Śmiertelność po 30 dniach pobytu w szpitalu była istotnie niższa u pacjentów na OIOM-ie z ultrafioletowym sterylizatorem powietrza (3,8 proc.) w porównaniu do grupy bez niego (6,4 proc.).

 „Sepsa, zwana również chorobą zatrucia krwi, może być spowodowana przez zakażenie i stanowi potencjalny czynnik zagrożenia życia. Badania wykazały, że mniejsza śmiertelność u pacjentów po operacjach kardiochirurgicznych oraz mniejsze ryzyko zachorowań na sepsę wystąpiły u pacjentów przebywających na oddziale intensywnej terapii, który wyposażony był w ultrafioletowy sterylizator powietrza" – powiedział dr Bustamante Munguira.

Tym możesz się zarazić w szpitalu
Tym możesz się zarazić w szpitalu [6 zdjęć]

Szpital tylko z pozoru jest miejscem bezpiecznym. Choć tego nie widać, w powietrzu, na klamkach, podłogach

zobacz galerię

Częstotliwość występowania zapalenia płuc była niższa w grupie ze sterylizatorem, lecz różnica między porównywanymi grupami nie była bardzo znacząca. Długość pobytu na oddziale intensywnej terapii w szpitalu była podobna wśród wszystkich badanych.

Model regresji logistycznej wykazał, że wiek, nagła i nieplanowana wcześniej konieczność interwencji chirurgicznej oraz nieobecność ultrafioletowego sterylizatora powietrza miały znaczący wpływ na zwiększenie ryzyka śmierci podczas 30 dni po przebytej operacji.

 „Nasze badania pokazują, że zastosowanie ultrafioletowego sterylizatora powietrza było związane z niższą śmiertelnością podczas 30-dniowego pobytu w szpitalu po operacji. Promieniowanie ultrafioletowe jest nieszkodliwe dla ludzi, ale zabija mikroorganizmy, w tym bakterie, wirusy i zarodniki przez inaktywację ich RNA lub DNA" – powiedział dr Bustamante Munguira.

 „Nasze badania wskazują, że ta technologia może pomóc w ograniczeniu zakażeń szpitalnych i zgonów pooperacyjnych, a dodatkowe badania mogą znaleźć statystycznie istotną korzyść dla zdrowia płuc. Jest to stosunkowo nowy obszar badań, aczkolwiek istotny dla zdrowia pacjentów przebywających na oddziale intensywnej terapii” – podsumowuje główny autor badania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze