Trwa ładowanie...

Szczur ugryzł go w palce. 76-latek szybko zauważył niepokojące objawy

Avatar placeholder
08.04.2024 20:31
Zauważył szczura w toalecie. Ugryzienie spowodowało tragiczne skutki
Zauważył szczura w toalecie. Ugryzienie spowodowało tragiczne skutki (Getty Images)

76-letni mężczyzna z Montrealu nie spodziewał się śmiertelnego zagrożenia ze strony intruza, którego zastał w swojej muszli klozetowej. Ukąszenie szczura przysporzyło seniorowi mnóstwo problemów zdrowotnych.

spis treści

1. Intruz w toalecie

76-latek podczas wizyty w toalecie zauważył szczura. Mężczyzna próbował samodzielnie pozbyć się gryzonia, ten jednak ugryzł go w dwa palce. Mieszkaniec Montrealu zgłosił się po tym incydencie do szpitala, gdzie zaszczepiono go przeciwko tężcowi.

Mężczyzna wrócił do domu i nie spodziewał się żadnych komplikacji. Jednak 18 dni później ponownie pojawił się w szpitalu z utrzymującą się od kilku dni gorączką, bólami głowy i brzucha.

Zobacz film: "Toksoplazmoza powoduje glejaka mózgu. Naukowcy widzą taki związek"

Rany na palcach 76-latka zagoiły się, ale ciśnienie krwi było bardzo niskie, a serce biło zdecydowanie zbyt szybko. Wstępne badania wykazały uszkodzenie nerek, a krew zawierała niewielką liczbę płytek.

2. Chory szczur

Ze względu na bardzo niepokojące wyniki badań, mężczyznę przyjęto na oddział intensywnej terapii. Stwierdzono u niego dysfunkcję wielonarządową oraz sepsę. Dłuższą chwilę zajęło ustalenie przyczyny.

Próbki krwi i moczu w końcu ujawniły, że 76-latek zachorował na leptospirozę - chorobę zakaźną, która najprawdopodobniej została przeniesiona przez zainfekowanego szczura.

Pacjent otrzymał antybiotyki, udało się złagodzić stan nerek oraz podnieść poziom płytek krwi. Po kilku dniach objawy choroby ustąpiły i mężczyzna został przeniesiony z oddziału intensywnej terapii.

3. Objawy leptospirozy

Leptospiroza najczęściej przenoszona jest przez kontakt z moczem chorych zwierząt lub ze skażoną glebą i wodą. Zwykle zainfekowane są zwierzęta hodowlane, takie jak bydło, świnie lub konie oraz psy, szopy i szczury.

Bakterie dostają się do organizmu przez błony śluzowe oczu, nosa i ust, ale mogą także trafić przez uszkodzoną skórę. Najczęstszymi objawami leptospirozy jest gorączka, bóle głowy, brzucha i mięśni, wymioty, biegunka oraz wysypka.

Mimo że większość przypadków zostaje łatwo wyleczona antybiotykami, około 10 proc. infekcji ma ciężki przebieg i może doprowadzić do niewydolności narządów, a nawet zgonu.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze