Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Tabletki antykoncepcyjne a odchudzanie

Avatar placeholder
01.12.2023 12:23
Tabletki antykoncepcyjne a odchudzanie
Tabletki antykoncepcyjne a odchudzanie (Getty Images)

Tabletki antykoncepcyjne nie są obojętne dla organizmu kobiety. Te najnowsze powodują minimalne skutki uboczne. Czasem zdarza się jednak, że gdy pigułki są źle dobrane, mogą stać się przyczyną kilku dodatkowych kilogramów. Warto zatem pamiętać, że przyjmowanie każdego leku powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Ponadto, przyjmując doustne środki antykoncepcyjne – tak jak w przypadku innych leków - należy zapoznać się z ulotką i informacją na temat działań niepożądanych, które choć rzadko, mogą się pojawić.

spis treści

1. Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na wagę ciała

Odchudzanie a antykoncepcja
Odchudzanie a antykoncepcja

Tabletki antykoncepcyjne nie są obojętne dla organizmu kobiety, często przyczyniają się do dodatkowych

zobacz galerię

Badania dowodzą, że tabletki antykoncepcyjne mogą wpływać na wagę kobiety. Wprawdzie ponad 60% stosujących je pań twierdzi, że nie zauważyło żadnej zmiany, ale pozostaje jeszcze 40%. Połowa tej grupy zauważyła, że podczas zażywania pigułek antykoncepcyjnych przybyło im kilka kilogramów. Druga część twierdzi z kolei, że antykoncepcja hormonalnapomogła im schudnąć.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Tabletki antykoncepcyjne zawierają estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe. Niestety, są one odpowiedzialne za gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach, w których chciałybyśmy mieć jej jak najmniej, czyli na biodrach i udach. Przyjmując doustne środki antykoncepcyjne, mamy więc małe utrudnienie w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Tabletki antykoncepcyjne działają antydiuretycznie. Oznacza to, że zawarte w nich hormony zatrzymują wodę i sód w organizmie. Oczywiście może to być przyczyną kolejnych kilogramów pokazywanych przez znienawidzoną wagę łazienkową. Jeśli jednak pigułki są prawidłowo dobrane, to taki efekt nie powinien się długo utrzymywać. By zapobiec zatrzymywaniu wody w organizmie, warto też stosować zdrową dietę. Trzeba zrezygnować z chipsów, kiszonek, paluszków, białego pieczywa i żółtych serów oraz pić dużo wody mineralnej.

Niestety niektóre pigułki antykoncepcyjne mogą również zwiększać apetyt. Wchłaniamy przez nie ogromne ilości jedzenia i właściwie same doprowadzamy do pojawienia się niepotrzebnych wałków na brzuchu. By zniwelować ten efekt, najlepiej po prostu więcej się ruszać. Spacer z psem czy jazda na rowerze nie tylko wysmuklą sylwetkę, ale także wprawią w dobry nastrój i dodadzą energii.

2. Dieta podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych

Najważniejszym elementem zdrowego odżywiania się jest systematyczność. Warto planować wcześniej, co będzie się jadło i przygotowywać posiłki z wyprzedzeniem.

Każdy nasz posiłek powinien zawierać warzywo lub owoc, co dostarczy naszemu organizmowi witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Ten ostatni jest zawarty także w pełnoziarnistym pieczywie, brązowym ryżu i razowym makaronie. Powinniśmy spożywać 35 g błonnika dziennie. Jest on niezwykle istotny w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, w profilaktyce miażdżycy oraz - jeśli jest go dużo w posiłku - sprawia, że dłużej pozostajemy syci.

Uwaga! Jeśli twoje tabletki sprawiają, że męczą cię nudności, bóle głowy czy też sporo przybrałaś na wadze, konieczna jest wizyta u ginekologa. Może się bowiem okazać, że antykoncepcja hormonalna została źle dobrana. Wystarczy zmienić ją na inne tabletki, a wszystko wróci do normy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze