Trwa ładowanie...

Tabletki antykoncepcyjne a tycie

Avatar placeholder
04.04.2019 14:50
Tabletki antykoncepcyjne a tycie
Tabletki antykoncepcyjne a tycie (123RF)

Niewątpliwą zaletą antykoncepcji hormonalnej jest jej wysoka skuteczność w zapobieganiu ciąży. Wiele kobiet obawia się jednak skutków ubocznych antykoncepcji doustnej. Niektóre kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne, zwłaszcza starego typu, skarżą się na spadek libido, bóle głowy, trądzik i wahania nastroju. Istnieje również pewna zależność między stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych a tyciem. O tym, jak nie przytyć podczas stosowania doustnej antykoncepcji opowie poniższy artykuł.

spis treści

1. Antykoncepcja a tycie

Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych sprzyjają zatrzymywaniu wody i sodu w organizmie. Przez to kobieta może ważyć więcej niż zazwyczaj. W pierwszych tygodniach stosowania antykoncepcji hormonalnej można zanotować nawet 2-3 kilogramowy wzrost wagi. Jeśli przy tym kobieta czuje się ociężała, zauważa u siebie opuchliznę i ma problemy ze zginaniem palców, być może wskazana będzie zmiana tabletek. Aby zapobiec zatrzymywaniu wody w tkankach warto w swojej diecie unikać białego pieczywa, słonych przekąsek i produktów zawierających dużo konserwantów.

1.1. Estrogeny a spalanie tkanki tłuszczowej

Jednym ze skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej jest zmniejszenie spalania tłuszczów w wyniku przyjmowania estrogenów. Estrogeny sprzyjają magazynowaniu tłuszczu, przez co kobieta stosująca tabletki antykoncepcyjne może mieć problemy z odchudzaniem, a także może przybrać na wadze.

Zobacz film: "Czy tabletki antykoncepcyjne zwiekszają ryzyko zakrzepicy?"
Odchudzanie a antykoncepcja
Odchudzanie a antykoncepcja

Tabletki antykoncepcyjne nie są obojętne dla organizmu kobiety, często przyczyniają się do dodatkowych

zobacz galerię

1.2. Tabletki antykoncepcyjne a apetyt

W niektórych przypadkach, choć dość rzadko, zdarza się, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalna zauważają zwiększenie apetytu. W konsekwencji może więc dojść do wzrostu masy ciała.

1.3. Sposoby nie przybierania na wadze podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej

Decydując się na antykoncepcję hormonalną warto dostosować swój tryb życia do tabletek, aby zmniejszyć ryzyko przybrania na wadze. W tym celu należy:

  • zwiększyć ilość spożywanego błonnika,
  • ograniczyć spożycie cukrów prostych,
  • unikać tłustych mięs i pełnotłustych produktów mlecznych,
  • zrezygnować ze smażenia,
  • pić dużo wody,
  • regularnie ćwiczyć.

2. Nowoczesna antykoncepcja

Nowoczesne tabletki antykoncepcyjne zawierają minimalną ilość hormonów, niezbędną do zahamowania jajeczkowania. Dzięki temu udało się zmniejszyć niekorzystne skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych, w tym również tycie. Podczas stosowania nowoczesnych tabletek ryzyko przybrania na wadze jest mniejsze niż przy przyjmowaniu starszych pigułek.

Czy tabletki hormonalne powodują tycie? Chociaż istnieje takie ryzyko nie oznacza to, że każda kobieta przytyje w wyniku stosowania antykoncepcji hormonalnej. Istnieją pewne sposoby, które mogą to ryzyko zminimalizować, a nowoczesne tabletki dodatkowo to ryzyko zmniejszają.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze