Trwa ładowanie...

Tak ominiesz kolejkę do sanatorium. Pamiętaj, by się nie spóźnić

 Katarzyna Prus
26.04.2024 15:28
Wyjeżdżając do sanatorium należy przestrzegać terminów
Wyjeżdżając do sanatorium należy przestrzegać terminów (Getty Images)

Na wyjazd do sanatorium wcale nie trzeba czekać miesiącami. Jest prosty sposób, by to przyspieszyć. Co zrobić, by ominąć kolejkę?

spis treści

1. Do sanatorium bez kolejki

Pobyt w sanatorium daje możliwość intensywnej rehabilitacji pod okiem fizjoterapeutów i specjalistów zajmujących się leczeniem uzdrowiskowym. Kuracjusze mogą korzystać z różnych zabiegów dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb zdrowotnych, ale też czerpać korzyści ze specyficznego mikroklimatu, który panuje w uzdrowiskach.

Na taki pobyt wcale nie trzeba czekać miesiącami. Pacjenci, którym zależy na szybszym wyjeździe do sanatorium mogą skorzystać z prostej metody, by ominąć kolejkę.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Wystarczy zapytać w NFZ o tzw. zwroty. Do takiej puli trafiają wszystkie niewykorzystane skierowania niezależnie od tego, czy ten zwrot był zasadny czy nie.

Warto jednak pamiętać, że działa to poniekąd na zasadzie "last minute", więc trzeba się liczyć z bardzo krótkim terminem wyjazdu.

Z tej metody mogą skorzystać zarówno kuracjusze, którzy wybierają się do sanatorium po raz pierwszy, jak i ci, którzy już korzystali z takiego pobytu (wówczas od powrotu z poprzedniego wyjazdu musi minąć 12 miesięcy).

Wyjazd do sanatorium można przyspieszyć
Wyjazd do sanatorium można przyspieszyć (Getty Images)

2. Spóźnialscy nie skorzystają

Wyjeżdżając do sanatorium należy przestrzegać terminów. Co prawda spóźnienie jest dopuszczalne, ale tylko w szczególnych sytuacjach.

To może być maksymalnie pięć dni, o które jednocześnie skróci się czas pobytu (obciążenie kosztami zależy od konkretnego sanatorium).

Dłuższe spóźnienia są traktowane jako rezygnacja i w takich przypadkach skierowanie do sanatorium zostaje anulowane.

Skierowanie do sanatorium możemy otrzymać od lekarza rodzinnego lub specjalisty. Do skierowania dołącza się dokumentację medyczną. Tak przygotowane dokumenty wysyła się do NFZ.

Na rozpatrzenie wniosku i wydanie pozytywnej lub negatywnej opinii - NFZ ma nie więcej niż 30 dni, licząc od daty wpłynięcia skierowania. Jeśli zachodzi taka potrzeba należy uzupełnić dokumentację.

Jeśli wniosek zostanie zaopiniowany pozytywnie, skierowanie trafia do rejestracji i otrzymuje swój unikatowy numerek. Numer wraz z informacją o przypuszczalnym okresie oczekiwania na wyjazd przyjdzie pocztą. O dokładnym terminie wyjazdu NFZ informuje z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze