Trwa ładowanie...

Te trzy nawyki zrujnują ci serce. Kardiolog ostrzega

 Karolina Rozmus
28.11.2022 17:53
Te nawyki rujnują zdrowie serca
Te nawyki rujnują zdrowie serca (Getty Images)

Co najbardziej szkodzi naszemu sercu? Kardiolog dr Daniel Green ujawnia trzy najgorsze nawyki. Niestety, stają się one coraz bardziej powszechne w dzisiejszym świecie.

spis treści

1. Rozwijają się podstępnie przez lata

Amerykański lekarz, specjalista kardiologii z Bon Secours Upstate Cardiology, dr Daniel Green przyznaje, że stan układu sercowo-naczyniowego przekłada się nie tylko na ogólną kondycję zdrowotną człowieka, ale także na długość jego życia.

Warto pamiętać, że wiele chorób serca i naczyń krwionośnych rozwija się podstępnie latami, nie dając niemal żadnych objawów, a jeśli się pojawiają, to mogą być bardzo niecharakterystyczne. Nierzadko pacjenci po raz pierwszy zjawiają się u lekarza specjalisty już z zaawansowanym nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca czy po rozległym zawale mięśnia sercowego.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Niektóre z czynników zachorowania obejmują tzw. globalne czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie czy chemizacja środowiska i zmiany klimatyczne. Na te nie mamy zbyt dużego wpływu, w przeciwieństwie do czynników modyfikowalnych obejmujących to, w jaki sposób żyjemy.

2. Tego serce nie lubi

Choroby serca i układu krążenia przez długi czas mogą nie dawać żadnych wyraźnych objawów
Choroby serca i układu krążenia przez długi czas mogą nie dawać żadnych wyraźnych objawów (Getty Images)

O trzech najgorszych nawykach, które są związane w dużej mierze ze współczesnym trybem życia, mówi dr Green.

2.1. Siedzący tryb życia

Praca za biurkiem, a potem relaks na kanapie przez telewizorem to model życia, jaki staje się coraz bardziej powszechny. Brak odpowiedniej dawki ruchu przyczynia się do większego ryzyka chorób układu krążenia, a nawet jest czynnikiem ryzyka rozwoju demencji czy otyłości. Tymczasem według jednego z badań już 2,5 godziny sportu tygodniowo mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia nawet o 14 proc.

"Zalecamy około 150 minut tygodniowo intensywnej aktywności fizycznej" — mówi dr Green. "Rozbij to na 40 minut co drugi dzień lub cztery dni w tygodniu" - dodaje ekspert.

Lekarz ma jednak ważną radę – to nie może być zwykły, niespieszny spacer po parku z telefonem w ręce. Jeśli podczas spaceru możesz rozmawiać z przyjacielem bez zadyszki, to znak, że twój trening jest zbyt mało intensywny i nie przyniesie sercu zbyt wielu korzyści.

2.2. Jak rozpoznać, że śpisz wystarczająco długo?

Dr Green podkreśla, że sen jest tak samo ważny, jak aktywność fizyczna – siedem do dziewięciu godzin na dobę - taka ilość snu jest dobra dla zdrowia serca.

Kardiolog ujawnia, że jeśli rano budzimy się niewyspani i czujemy, że tylko kawa postawi nas na nogi, to znak, że nasz sen jest zbyt krótki lub mało efektywny.

"Większość ludzi prawdopodobnie nie śpi wystarczająco długo, co może prowadzić do wysokiego poziomu stresu, wysokiego ciśnienia krwi, a nawet problemów z rytmem serca u osób z bezdechem sennym" – ostrzega kardiolog.

2.3. Uwaga na stres

Stres może podnosić tętno i ciśnienie krwi, bezpośrednio szkodząc naszemu sercu. Jednak to nie wszystko – lekarz zwraca uwagę, że wysoki poziom stresu może generować złe nawyki, jak niewłaściwa dieta czy stosowanie używek pod postacią alkoholu lub papierosów.

Rada kardiologa? Ćwiczmy oddech, spróbujmy medytować lub po prostu znajdźmy kilka chwil dla siebie.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze