Trwa ładowanie...

Ten objaw alzheimera zauważysz w kuchni. Nie ignoruj

 Katarzyna Prus
18.02.2023 09:34
Objawy choroby Alzheimera można zauważyć w kuchni
Objawy choroby Alzheimera można zauważyć w kuchni (Adobe Stock)

Choroba Alzheimera atakuje powoli i bardzo podstępnie. Początkowo objawy są na tyle łagodne, że chory może ich w ogóle nie dostrzegać lub traktować jak zwykłe przemęczenie. Tymczasem reagować należy jak najwcześniej, by nie dopuścić do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. Czujność powinny wzbudzić problemy z prostymi domowymi pracami.

spis treści

1. Choroba daje o sobie znać w kuchni

Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do wyniszczenia struktury mózgu. Postępujący proces jest związany z obecnością białek patologicznych: beta-amyloidu i tau.

Objawy choroby Alzheimera można zauważyć w kuchni
Objawy choroby Alzheimera można zauważyć w kuchni (Getty Images)
Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

- Proces neuropatologiczny zaczyna się na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat przed wystąpieniem choroby. Białka beta-amyloid i tau pojawiają się w mózgu na 20 lat przed wystąpieniem choroby. Dopiero kiedy zostanie zniszczone ok. 50 proc. tkanki mózgu i zostanie wyczerpana tzw. rezerwa poznawcza, pacjenci zaczynają mieć objawy choroby - tłumaczyła w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Anna Filipek-Gliszczyńska, neurolog z Grupy LUX MED.

Warunkiem skutecznego leczenia jest wczesne wykrycie choroby, kiedy nie doszło jeszcze do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. To nie jest jednak takie łatwe.

W początkowej fazie choroby jej objawy, takie jak np. zaniki pamięci, mogą być łagodne i często mylące. Chory nie zdaje sobie sprawy z problemu i nie widzi powodu, by zgłosić się do lekarza. Pewne symptomy mogą się pojawić nawet podczas wykonywania domowych czynności, np. gotowania. Dlatego warto zachować czujność.

2. Choroba Alzheimera a domowe obowiązki

Co konkretnie powinno wzbudzić niepokój? Według Alzheimer's Association, objawy, które mogą wskazywać na rozwijającą się chorobę Alzheimera, można zaobserwować podczas gotowania. Mogą to być problemy w skoordynowaniu czynności związanych z przygotowaniem posiłku czy koncentracją, przez co potrzeba na to więcej czasu.

Na związek choroby Alzheimera z domowymi obowiązkami wskazują też badania opublikowane na łamach czasopisma "Neurology". Okazuje się, że zaangażowanie w prace domowe może wręcz spowolnić starzenie mózgu.

Z badań wynika, że ci, którzy nie stronią od obowiązków domowych, są o 21 proc. mniej narażeni na ryzyko rozwoju demencji. Pozornie zwykłe czynności łączą aktywność fizyczną i umysłową, a to zbawienny trening dla mózgu.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze