Urazy kręgosłupa

Urazy kręgosłupa wynikają z bezpośredniego lub pośredniego działania siły zewnętrznej. Pośrednie działanie siły to zgniecenie, zgięcie lub nadmierne zgięcie, czasem wyprost lub nadmierny przeprost. Obrażenia kręgosłupa często wiążą się z uszkodzeniami rdzenia kręgowego oraz zaburzeniem jego funkcji. Ocenia się, że urazy kręgosłupa stanowią około 2-3% wszystkich wypadków sportowych. Następstwa w postaci przeciążeń i wtórnych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa u ludzi młodych, a nawet dzieci są regułą po pewnym okresie uprawiania sportu wyczynowego.

Spis treści:
 1. 1. Przyczyny i objawy urazów kręgosłupa
 2. 2. Leczenie urazów kręgosłupa
 3. 3. Pierwsza pomoc w urazach kręgosłupa

1. Przyczyny i objawy urazów kręgosłupa

Najczęstszymi przyczynami urazów kręgosłupa są wypadki oraz zwyrodnienia wrodzone. Jednak urazy, które przyczyniają się do wystąpienia zaburzenia, są następujące: upadki z wysokości, skoki na głowę do płytkiej wody, wypadki komunikacyjne, silne uderzenia w głowę. Złamania i zwichnięcia kręgosłupa powstają wskutek uderzenia w głowę lub upadku na pośladki lub plecy.

Większość urazów kręgosłupa obejmuje również inne obszary ciała, jak głowę, jamę brzuszną, kończyny górne i dolne oraz klatkę piersiową. Urazy kręgosłupa objawiają się:

 • widocznym na zewnątrz obrażeniem kręgów,
 • uczuciem opasującego bólu lub przymusowym ułożeniem głowy (gdy doszło do uszkodzenia kręgosłupa szyjnego),
 • krwiakami, otarciami, stłuczeniami,
 • bólem uciskowym wyrostków kolczystych,
 • zmianą odstępu między wyrostkami kolczystymi objawiającą się uskokami i garbami,
 • niedowładem kończyn,
 • zaburzeniami czucia,
 • zaburzeniami świadomości,
 • niewydolnością oddechową,
 • zaburzeniami czynności pęcherza moczowego i jelita grubego.

Przy ocenie potencjalnych urazów kręgosłupa przydatna jest wiedza zdobyta dzięki oględzinom poszkodowanego, ale również dzięki przeprowadzonym rozmowom ze świadkami zdarzenia. U poszkodowanego należy ocenić ruchomość kończyn dolnych, przepony, kończyn górnych i palców, mięśni międzyżebrowych, granic zaburzeń czucia. Zazwyczaj konieczne jest także wykonanie tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.

2. Leczenie urazów kręgosłupa

Uraz kręgosłupa to ciężka choroba, która może doprowadzić do paraliżu kończyn, porażenia jelit, zakłócenia oddawania moczu i innych komplikacji, w zależności od stopnia uszkodzenia rdzenia kręgowego i unerwienia. Efekt leczenia w dużej mierze zależy od stopnia uszkodzenia i pojawienia się nieodwracalnych zmian. Podstawowe znaczenie ma pomoc na miejscu wypadku i właściwy transport poszkodowanego w celu zapobiegania dalszym powikłaniom. Leczenie polega przede wszystkim na leczeniu zachowawczym, czyli unieruchomieniu uszkodzonego odcinka kręgosłupa, leczeniu objawów (niedotlenienia, spadku ciśnienia, spadku temperatury ciała, rozstrzeni żołądka z wtórną niewydolnością oddechową, zatrzymania moczu, niedrożności jelit), a dopiero po stabilizacji stanu ogólnego chorego na leczeniu złamań i zwichnięć kręgosłupa za pomocą wyciągów zewnętrznych stabilizujących miejsce złamania lub zabiegu chirurgicznego. Operacja wymagana jest również w celu odciążenia rdzenia, korzeni i naczyń krwionośnych. Wreszcie prawidłowa opieka i rehabilitacja. Rokowanie zależy przede wszystkim od ciężkości urazu, wieku, stanu ogólnego, leczenia samego uszkodzenia oraz powikłań. Przy całkowitym przerwaniu ciągłości rdzenia kręgowego rzadko dochodzi do jakiejkolwiek poprawy. Złamanie kręgosłupa leczy się zachowawczo przez unieruchomienie w łóżku do czasu ustąpienia dolegliwości bólowych. Po tygodniu zaleca się stosowanie gorsetu ortopedycznego.

Złamania niestabilne również można leczyć zachowawczo, niemniej jednak jest to dość ryzykowne, gdyż istnieje możliwość uszkodzenia rdzenia kręgowego. Złamania te wymagają unieruchomienia na okres 8-12 tygodni, czyli do momentu wytworzenia blizny. Początkowo pacjentowi zaleca się leżenie na twardym podłożu z wałkiem pod lędźwiami, co pozwoli na zachowanie lordozy. Następnie zakłada się gorset gipsowy lub ortopedyczny do czasu uzyskania radiologicznych cech stabilności. Leczenie operacyjne złamań niestabilnych podejmuje się w sytuacji, kiedy doszło do częściowego lub całkowitego uszkodzenia rdzenia kręgowego, ogona końskiego lub złamania z mechanizmu rotacyjnego. Wadą tego sposobu leczenia jest usztywnienie znacznej części kręgosłupa, zniesienie lordozy, kompensacyjne zwiększenie ruchomości w segmentach powyżej uszkodzenia oraz zmiany zwyrodnieniowe.

3. Pierwsza pomoc w urazach kręgosłupa

Z ofiarą wypadku podejrzaną o uraz kręgosłupa, w celu ochrony rdzenia kręgowego, należy postępować z wielką ostrożnością, aby nie spowodować dalszego uszkodzenia rdzenia. Na miejscu wypadku należy przede wszystkim wezwać pomoc!, a następnie:

 • dokonać podstawowej oceny stanu poszkodowanego oraz mechanizmów zdarzenia;
 • rannego zostawić w pozycji pourazowej i w miejscu, gdzie doszło do urazu, tylko w stanie wyższej konieczności (brak podstawowych oznak życia, niebezpieczeństwo w miejscu, w którym znajduje się poszkodowany) zmienić jego pozycję albo ewakuować z miejsca zdarzenia;
 • zabezpieczyć odcinek szyjny kręgosłupa: założyć poszkodowanemu kołnierz ortopedyczny lub obłożyć jego głowę kocem albo kurtką;
 • okolice lędźwi, kolan i kostek wypełnić miękkimi tkaninami, a wzdłuż tułowia, w celu stabilizacji, ułożyć zrolowane koce, kurtki lub inne przedmioty dostępne w miejscu zdarzenia;
 • zabezpieczyć poszkodowanego termicznie i przez cały czas kontrolować jego funkcje życiowe.

Przy przenoszeniu lub wydobywaniu poszkodowanego np. z samochodu należy robić to bardzo ostrożnie, najlepiej na twardej, płaskiej desce lub drzwiach, bez nadmiernych nacisków, tak aby nie dopuścić do uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Ból promieniujący w szyi po wypadku samochodowym

Witam, w marcu tego roku miałam wypadek samochodowy, nosiłam kołnierz ortopedyczny, przeszłam...

lek. Magdalena Parys Porady udziela lek. Magdalena Parys lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Urazy kręgosłupa

Ból kręgosłupa Urazy kręgosłupa szyjnego

Urazy kręgosłupa szyjnego są bardzo niebezpieczne, gdy dochodzi również do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Warto więc znać zasady udzielania pierwszej pomocy przy urazach kręgosłupa.

Ból kręgosłupa Urazy kręgosłupa i rdzenia kręgowego

Urazy kręgosłupa są bardzo niebezpieczne, szczególnie gdy dochodzi do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Pojawiają się zaburzenia neurologiczne, zniesienie czucia i porażenie mięśni.

Urazy kręgosłupa lędźwiowego
Ból kręgosłupa Urazy kręgosłupa lędźwiowego

Urazy kręgosłupa lędźwiowego rzadziej występują niż uszkodzenia odcinka szyjnego. Mogą to być złamania, skręcenia lub stłuczenia kręgosłupa. Leczenie to najczęściej unieruchomienie kręgosłupa.

Ortopedia i reumatologia Urazy głowy

Obrażenia czaszki i mózgu to jedne z głównych przyczyn kalectwa i śmierci w młodszych...

Kontuzje i urazy Urazy w sporcie

Zima to czas, w którym często dochodzi do urazów. Te są mniejsze lub większe....

Urazy oka
Pierwsza pomoc Urazy oka

Urazy oka i oczodołu powstają najczęściej w wyniku działania na nie tępymi i ostrymi przedmiotami...

Urazy a impotencja
Przyczyny impotencji Urazy a impotencja

Urazy nie są główną przyczyną zaburzeń erekcji. Szacuje się, że w USA urazy są odpowiedzialne...

Kontuzje i urazy
Fitness i sport Kontuzje i urazy

Kontuzje i urazy zdarzają się bardzo często, gdy aktywnie spędza się czas. W większości są...

Urazy i złamania nosa
Ortopedia i reumatologia Urazy i złamania nosa

Urazy i złamania nosa są to jedne z najczęstszych urazów kości. Nos zewnętrzny człowieka...

Urazy głowy powodują Alzheimera!
Choroba Alzheimera Urazy głowy powodują Alzheimera!

Urazy głowy powodujące długotrwałą utratę przytomności są istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby Alzheimera.

Choroby powiek Urazy powiek i okolic oczu

Urazy powiek mogą dotyczyć skóry powiek i mieć charakter powierzchowny lub mogą dotyczyć...

Kontuzje i urazy Urazy stawu kolanowego

Uraz stawu kolanowego to dość częsta kontuzja nie tylko sportowców. Leczenie stawu kolanowego bywa długotrwałym i złożonym procesem. Warto zatem postarać się, by kontuzje kolana nie pojawiały się.

Kontuzje i urazy Urazy stawu łokciowego

„Łokieć tenisisty” czy „łokieć golfisty” to niezwykle powszechne urazy stawu łokciowego. Aby złagodzić towarzyszący im ból łokcia, należy zastosować stabilizator stawu łokciowego.

Kontuzje i urazy Urazy stawu biodrowego

Na urazy stawu biodrowego narażone są zwłaszcza osoby starsze i sportowcy. Leczenie stawu biodrowego jest długotrwałe, niekiedy stosuje się endoprotezy biodra.

Kontuzje i urazy Urazy stawu barkowego

Urazy stawu barkowego najczęściej występują u kulturystów i hokeistów. Leczenie stawu barkowego zazwyczaj polega na podawaniu środków farmakologicznych, przydatna jest także kamizelka stawu barkowego.

Osteoporoza Osteoporoza kręgosłupa

Nasze kości, a szczególnie kręgosłup, ukształtowały się na drodze ewolucji do pełnienia...

Chirurgia Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa jest schorzeniem mogącym pojawić się w różnych częściach kręgosłupa....

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij