Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu to poważna choroba. Istnieją różne jej warianty. Można grać w pokera, ruletkę, a także na automatach do gry, tzw. „jednorękich bandytach”. Hazard obejmuje też uzależnienia od innych gier. Wszyscy, którzy przepuszczają majątki na grę w lotka, dzwonią pod numery audiotele czy wysyłają nałogowo SMS-y, mają problem. Uzależnienia od hazardu zaczynają się zupełnie niewinnie. W psychopatologii patologiczny hazard uznaje się za rodzaj zaburzeń nawyków i popędów. Jak manifestuje się uzależnienie od hazardu?

Spis treści:
  1. 1. Jak się zaczyna uzależnienie od hazardu?
  2. 2. Do czego prowadzi uzależnienie od hazardu?

1. Jak się zaczyna uzależnienie od hazardu?

Uzależnienia od hazardu mają niewinne początki. Zaczynają się zazwyczaj od jednej próby. Pierwszy wysłany SMS, pierwszy telefon, pierwsza gra. Potem drugi raz, dalej niewinny. Dopiero później przeradza się to w niepohamowany ciąg. Hazardzista cały czas myśli, że jest w stanie nad tym zapanować, że może przestać grać. Mechanizmy rządzące hazardem do złudzenia przypominają uzależnienie od alkoholu. U podstaw hazardu często leżą praktyczne potrzeby - chęć poprawienia sytuacji materialnej, potrzeba zdobycia środków pieniężnych. U innych decyduje potrzeba podwyższenia adrenaliny. U nich tzw. „żyłka hazardzisty” jest szczególnie silna.

Szczególnie niebezpieczne są ogólnodostępne gry na automatach i audiotele. Banalnie proste pytania, na które odpowiedzi znają nawet dzieci, kuszą łatwymi pieniędzmi. Jedno zwycięstwo utwierdza w możliwości wygrania. Niestety, wygrana zdarza się naprawdę rzadko. Znacznie częściej się przegrywa. Traci się coraz więcej pieniędzy. Gotówki nie przybywa. Za to coraz więcej jej ubywa. Hazardziści przegrywają wszystkie oszczędności. Naprawdę rzadko się odgrywają. Przeważnie są na minusie. Niestety, hazard – podobnie jak alkoholizm – sprawia, że cierpi cała rodzina. Nie jest to choroba jednostkowa. Niszczy ona osobę uzależnioną i najbliższych.

Do rozpoznania patologicznego hazardu, według DCR-10, konieczne jest wystąpienie poniższych symptomów:

  • dwa lub więcej epizodów w ciągu ostatniego roku,
  • hazard nie przynosi zysku, ale jest kontynuowany, pomimo dyskomfortu,
  • intensywne pragnienie gry, niezdolność do opanowania siłą woli,
  • pochłonięcie wyobrażeniami i myśleniem dotyczącym gry oraz towarzyszących jej okoliczności.

2. Do czego prowadzi uzależnienie od hazardu?

Leczenie uzależnień od hazardu jest podobne, jak leczenie innych uzależnień. Hazardzista musi zrozumieć, że jest chory. Dopóki to nie nastąpi, sytuacja przypomina patologiczną. Każda, nawet najmniejsza wygrana, motywuje do dalszej gry. Z kolei przegrana osłabia poczucie własnej godności i powoduje, że osoba chora traci nad sobą kontrolę. Hazardzista odczuwa potrzebę odegrania się i wyrównania strat. Wbrew pozorom, osoby uzależnione odczuwają przyjemność z przegranej. To dzięki temu mają pretekst do dalszej gry. Uzależnienia od hazardu to uzależnienia od napięcia. Patologiczny hazard prowadzi do poważnych konsekwencji, rozpadu więzi rodzinnych, kłopotów finansowych. Nałogowy hazardzista zaciąga długi, by się odegrać lub wygrać jeszcze więcej. Nierzadko po przegranej może podejmować próby samobójcze.

Osoby uzależnione nie chcą zaakceptować rzeczywistości. Leczenie, które pomaga zwalczyć uzależnienie od hazardu, może rozpocząć się, gdy hazardzista zaakceptuje to, że jest chory. Leczenie uzależnienia od hazardu pomaga wyrwać osoby ze świata marzeń – świata, w którym hazard zajmuje najważniejsze miejsce. Hazardziści odczuwają niepewność emocjonalną. Dzięki temu, że grają, mają poczucie działania. Dzięki temu nie są bierni. Oczywiście, w ich mniemaniu. Poza tym osoby uzależnione są niedojrzałe. Łudzą się, że osiągną coś bez wysiłku. W Warszawie znajduje się Ośrodek Terapii Uzależnień. Dokładniej, ośrodek lokalizuje się przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Pomoc uzależnionym jest konieczna. To rodzina ma decydujący wpływ na pomoc choremu.

Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »
Lubię to!
1

Komentarze (1)

Wyloguj

20 najczęstszych porad

  1. Jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu i hazardu ojca?
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Uzależnienie od hazardu u męża ~:

Witam. mam dwójkę naprawdę wspaniałych dzieciaczków.żal ściska moje serce,gdy kolejny raz,kiedy...

pokaż 5 następnych

Artykuły Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu Patologiczny hazard

Ludzie lubią grać w różnego rodzaju gry, loterie, konkursy, bo chcą wygrać albo po prostu poczuć adrenalinę. Większość jednak zachowuje się racjonalnie, określając limit pieniędzy, jakie można przeznaczyć na grę oraz czas, jaki można poświęcić na...

Uzależnienie od alkoholu
Uzależnienia Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu (piwa, wina, wódki) to nałóg związany z nadużywaniem...

Uzależnienia Uzależnienie od leków

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Dla lekomana najbliższym...

Uzależnienie od seksu
Uzależnienia Uzależnienie od seksu

Seksoholizm– wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest. Fachowo określa...

Uzależnienie od komputera
Uzależnienia Uzależnienie od komputera

Wraz z szybkim rozwojem nowoczesnych technologii uzależnienie od internetu staje się coraz...

Klasyfikacja narkotyków Uzależnienie od kofeiny

Główne źródła kofeiny, to: kawa, herbata, kakao i napoje energetyzujące. Kofeina ma działanie psychostymulujące, a przyjmowana w zbyt dużych dawkach (600 mg/dobę) może prowadzić do uzależnienia.

Uzależnienie od solarium
Opalanie Uzależnienie od solarium

Uzależnienie od opalania w solarium to nie mit. Coraz więcej kobiet odczuwa silną potrzebę podtrzymania opalenizny za pomocą łóżka opalającego. Dermatolodzy przekonują jednak, że jest to zły pomysł.

Uzależnienie od kosmetyków
Składniki kosmetyków Uzależnienie od kosmetyków

Większość kobiet lubi kupować kosmetyki, ale część z nich od zakupu specyfików do pielęgnacji uzależnia swoje samopoczucie. Jeśli tak jest w twoim przypadku, uważaj, stąd tylko krok do uzależnienia.

Uzależnienie od dopalaczy
Klasyfikacja narkotyków Uzależnienie od dopalaczy

Jaki jest skład chemiczny dopalaczy? Jak działają dopalacze? Co to są party pills i spice? Jakie skutki uboczne mogą pojawić się po zażyciu dopalaczy?

Klasyfikacja narkotyków Uzależnienie od heroiny

Uzależnienie od heroiny to nałóg, który prowadzi do powolnej śmierci. Uzależnieni dążą za wszelką cenę do zdobycia narkotyku. Często rezygnują z pracy i porzucają rodzinę, gdyż zostali zniewoleni.

Klasyfikacja narkotyków Uzależnienie od marihuany

Marihuana to narkotyk miękki, traktowany przez młodzież jako bezpieczna rozrywka, alternatywa dla narkotyków twardych. Niestety, THC zawarty w marihuanie może uzależniać psychicznie.

Klasyfikacja narkotyków Uzależnienie od kokainy

Uzależnienie od kokainy prowadzi do stopniowej śmierci człowieka. Powoli degradacji ulegają kolejne układy – oddechowy, krwionośny i nerwowy. Człowiek całe życie podporządkowuje nałogowi.

Klasyfikacja narkotyków Uzależnienie od benzodiazepin

Benzodiazepiny to popularne leki nasenne i uspokajające. Nadużywane lub stosowane niezgodnie z zaleceniami lekarza mogą prowadzić do uzależnienia, które skutkuje różnymi zaburzeniami funkcjonowania.

Klasyfikacja narkotyków Uzależnienie od amfetaminy

Amfetamina daje podobne efekty działania, jak kokaina. Działa stymulująco na OUN, prowadząc jednak do stopniowego wyniszczenia organizmu. Przedawkowanie grozi śmiercią wskutek udaru lub zawału.

Uzależnienie od zakupów
Uzależnienia Uzależnienie od zakupów

Uzależnienie od zakupów określa się inaczej mianem zakupoholizmu albo shopoholizmu....

Toksyczne związki Uzależnienie od partnera

Każdy z nas, będąc w związku, w mniejszym lub większym stopniu czuje się zależny od tej drugiej,...

Uzależnienie od papierosów Uzależnienie od tytoniu

Tytoń to ponad 4000 różnych substancji. Jak do tej pory tylko nikotyna była oskarżana...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij