Trwa ładowanie...

W jaki sposób żyć z pompą insulinową?

Avatar placeholder
18.03.2015 11:04
W jaki sposób żyć z pompą insulinową?
W jaki sposób żyć z pompą insulinową?

Pompy insulinowe są ułatwieniem życia dla cukrzyków, przede wszystkim chorych na cukrzycę typu 1. Dzięki nim leczenie nie jest tak uciążliwe, jak przy zastrzykach czy penach. Umożliwiają ciągły, czyli bardziej naturalny, dostęp organizmu do insuliny. Zamiast kłuć się kilka razy dziennie, osoba chora musi jedynie pamiętać o codziennym pomiarze cukru we krwi.

spis treści

1. Działanie pompy insulinowej

Pompy insulinowe dzielą się na pompy osobiste i wszczepialne. Osobista pompa insulinowa to niewielkie urządzenie z drenem, na stałe podłączonym do brzucha, a konkretnie jamy otrzewnowej pacjenta. Wszczepialne pompy insulinowe to urządzenia wszczepiane bezpośrednio pod skórę. Ich zbiornik na insulinę jest większy i wymaga wypełnienia raz na około 3 miesiące.

Pompy insulinowe są dużo dokładniejsze niż peny. Należy pamiętać, że każda niedokładność czy nieregularność podawania leku, w przypadku cukrzycy, może znacząco wpłynąć na stan zdrowia osoby chorej.

Zobacz film: "Wpływ cukrzycy na libido"

Pompa insulinowa zmniejsza ryzyko "efektu brzasku", czyli gwałtownego podniesienia się poziomu cukru we krwi (poranna hiperglikemia), występującego po przespadnej nocy bez podawania insuliny. Sytuacja ta zdarza się wielu chorym. Pompa insulinowa umożliwia podawanie dawek także nad ranem, kiedy poziom cukru jest wysoki.

Jak działa pompa insulinowa?
Jak działa pompa insulinowa?

Pompa insulinowa to niewielkie urządzenie służące do ciągłego podawania choremu insuliny podskórnie.

zobacz galerię

2. O czym pamiętać korzystając z pompy insulinowej?

Wkłucia należy zmieniać, w zależności od ich rodzaju - co 2-3 dni. Należy także pamiętać o tzw. "rotacji" miejsca wkłucia. Zmniejsza się wtedy ryzyko infekcji, problemów z absorpcją insuliny w danym miejscu i lipohipertrofii. Przy zmianie miejsca wkłucia czasem trzeba zmodyfikować dawkę insuliny ze względu na inny poziom wchłaniania.

Pompa insulinowa umozliwia zaplanowanie dawek insuliny. Planuje się, z wyprzedzeniem, tzw. dawki bazowe. Dawki dodatkowe to bolusy, z których korzysta się w przypadku zmian w planie dnia, takich jak:

Dodatkowo, należy nosić ze sobą insulinę długodziałającą, w zastrzyku lub penie. Może się okazać pomocna na wypadek nieprawidłowego działania pompy insulinowej.

Noszenie pompy insulinowej nie jest tak uciążliwe jak codzienne robienie zastrzyków. Jednak wielu cukrzyków ma z tym problem. Oto kilka pomysłów na życie z pompą insulinową:

  • na codzień można nosić pompę w kieszeni, kobiety mogą chować ją np. pod stanik,
  • w nocy pompa może być przyczepiona do pidżamy,
  • jeśli osoba chora wierci się w nocy, może położyć pompę obok siebie,
  • niektórzy preferują noszenie pompy przypiętej do uda,
  • przy wysiłku fizycznym, szczególnie w wodzie, trzeba odpiąć pompę i odłożyć w bezpieczne miejsce, aby nie zamokła,
  • na plaży także trzeba uważać na pompę, aby się nie przegrzała.

3. Inne sposoby podawania insuliny

Podawanie insuliny może się także odbywać na inne sposoby. Wybór odpowiedniego sposobu podawania insuliny zależy od preferencji chorego. Mogą to być:

  • zastrzyki insuliny,
  • specjalne peny.

Pompy insulinowe są zazwyczaj polecane dla:

  • osób aktywnych, o nieregularnym trybie życia,
  • sportowców,
  • chorych na cukrzycę przebiegającą chwiejnie mimo insulinoterapii,
  • osób cierpiących na "efekt brzasku",
  • dzieci.

Pompy insulinowe są wygodniejsze w użyciu niż peny, należy jednak pamiętać o tym, by stosować je zgodnie z zaleceniami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze