Trwa ładowanie...

Zespół przemęczonych oczu - przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby na zmęczone oczy

 Kinga Olchowy
26.10.2021 11:24
Zespół przemęczonych oczu to szereg objawów, które pojawiają się na skutek nadwyrężania narządu wzroku pod wieloma aspektami
Zespół przemęczonych oczu to szereg objawów, które pojawiają się na skutek nadwyrężania narządu wzroku pod wieloma aspektami (AdobeStock)

Zespół przemęczonych oczu to szereg objawów, które pojawiają się na skutek nadwyrężania narządu wzroku pod wieloma aspektami. Może sięgnąć osób długo pracujących przy komputerze, ale także mieć swoją przyczynę w stresie czy bezsenności, a także w alergiach i chorobach autoimmunologicznych. Jak poradzić sobie ze zmęczonymi oczami i kiedy zgłosić się do lekarza?

spis treści

1. Zespół przemęczonych oczu

Zespół przemęczonych oczu nie istnieje jako samodzielna jednostka chorobowa. Traktuje się go jako zbiór objawów, które świadczą o tym, że narząd wzroku jest zbyt mocno eksploatowany, ale także o tym, że prowadzimy niehigieniczny tryb życia.

W zespole przemęczonych oczu pojawia się uczucie pieczenia i swędzenia. Oczy nadmiernie łzawią lub przeciwnie – produkują za mało łez. Pojawia się także wrażenia piasku pod powiekami, a przez to wszystko czujemy się zmęczeni i trudno nam skupić się na wykonywanych czynnościach.

Zobacz film: "Opuchnięte oczy. Zobacz, co mogą oznaczać"

Dolegliwości mogą pojawić się bez względu na wiek, płeć czy rodzaj wykonywanej pracy. Nie muszą być związane z pogorszeniem widzenia ani żadną chorobą oczu.

Zmęczone, piekące i wysuszone oczy nie zawsze oznaczają także poważne problemy. Przeciwnie – najczęściej ich przyczyna jest dość banalna i łatwa do wyeliminowania. Zdarza się jednak, że przemęczenie oczu może być pierwszym objawem niektórych chorób, szczególnie o podłożu alergicznym.

1.1. Przyczyny zmęczonych oczu

Najczęściej przyczyną zmęczonych, suchych oczu jest zbyt długa praca przy komputerze lub przebywanie w niekorzystnym świetle, a także wielogodzinna jazda samochodem bez robienia przerw.

Wielogodzinne, intensywne używanie mięśni oczu sprawia, że źrenice przestają nadążać za ciągłym absorbowaniem promieni – to nazywa się zespołem widzenia komputerowego. Dodatkowo podczas czytania czy pracy rzadziej mrugamy, co przyczynia się do przesuszenia oczu.

Przyczyną zmęczonych oczu są także wady wzroku oraz źle dobrane szkła okularowe. Bardzo często problem pojawia się także podczas długotrwałego czytania bardzo małego druku – niektórzy np. doświadczają objawów przemęczonych oczu podczas czytania podróżnych (kieszonkowych) formatów powieści.

2. Zespół suchego oka

Bardzo częstą dolegliwością, której głównym objawem jest zmęczenie oczu, jest tzw. zespół suchego oka. To bardzo powszechna przypadłość, dotykająca mnóstwo ludzi na całym świecie. Sam w sobie nie jest chorobą, ale jeśli w porę nie wdrożymy odpowiedniej profilaktyki, konieczne może być leczenie okulistyczne.

Do objawów zespołu suchego oka zaliczają się takie dolegliwości, jak:

  • pieczenie i swędzenie oczu
  • uczucie ciała obcego pod powiekami
  • niewyraźne widzenie
  • kłopoty ze skupieniem wzroku
  • nadwrażliwość na światło

Pojawiają się także objawy pozaoczne, w tym:

  • bóle głowy, także migrenowe
  • wrażenie uciskania skroni i czoła
  • bóle pleców oraz szyi.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Kiedy do okulisty?

Z problemem zmęczonych, przesuszonych lub nadmiernie łzawiących oczu warto zgłosić się do lekarza wówczas, kiedy objawy nasilają się lub utrzymują przez kilka tygodni i nie ulegają poprawie nawet pomimo stosowania kropli do oczu lub innych działań profilaktycznych.

Okulista wykona podstawowe badania i zapisze odpowiednie leki lub dobierze szkła okularowe. Podpowie również, jak dbać o oczy na co dzień.

4. Domowe sposoby na przemęczone oczy

Dokładnie tak, jak w przypadku całego organizmu, rozwiązaniem problemu przemęczenia jest odpoczynek. Oczy każdego dnia wykonują ogrom pracy, aby zapewnić nam komfort widzenia i pracy. Musimy więc odpowiednio o nie zadbać, aby mogły być zdrowe przez długie lata.

Najważniejsza jest odpowiednia higiena życia – właściwa długość snu oraz zdrowy balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Bardzo ważne jest częste robienie krótkich przerw podczas pracy przy komputerze lub jazdy samochodem.

W domowym biurze warto mieć dużo zielonych roślin, a stół do pracy powinien stać blisko okna. To udowodnione naukowo, że patrzenie na zieleń uspokaja oczy i przywraca im równowagę.

W czasie wolnym warto wybrać spacer zamiast oglądania serialu, a podczas pracy z ekranami komputera czy telewizora warto nosić specjalne okulary (mogą mieć szkła “zerówki”) wyposażone w filtr, który chroni przed działaniem niebieskiego światła.

Doraźnie z problemem zmęczonych oczu poradzą sobie nawilżające krople, dostępne w każdej aptece, a także niektórych drogeriach.

Konieczne jest także odpowiednie dopasowanie oświetlenia do pracy. Zbyt jasne, białe światło dodatkowo męczy wzrok, dlatego w biurze warto postawić na lekko ciepłe barwy. Główne światło w domu może być jeszcze cieplejsze, co dodatkowo uspokoi cały organizm i sprawi, że wieczory będą przyjemniejsze, a sen – zdrowszy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze