Złamanie z przemieszczeniem

Złamanie z przemieszczeniem to złamanie, w którym odłamy kości ulegają przesunięciu w różnym kierunku. Przemieszczenie odłamów kości wynika bezpośrednio z urazu (pierwotne przemieszczenie kości) lub pod wpływem nieodpowiedniego unieruchamiania kości (wtórne przemieszczenie kości). Kończyna, która uległa złamaniu z przemieszczeniem jest zniekształcona. Zaburzona jest czynność całego uszkodzonego narządu.

Rodzaje złamań z przemieszczeniem

Złamania z przemieszczeniem możemy podzielić na pierwotne i wtórne. Pierwotne złamania z przemieszczeniem pojawiają się bezpośrednio w chwili zadziałania czynnika powodującego uraz. Wtórne złamania z przemieszczeniem pojawiają się po pewnym czasie od urazu w wyniku działania mięśni, ścięgien czy więzadeł.

Przemieszczenie odłamów kości może być skierowane w różne strony. Biorąc pod uwagę kierunek przemieszczenia, wyróżniamy:

 • przemieszczenie do boku,
 • przemieszczenie do boku ze skróceniem,
 • przemieszczenie do boku z wydłużeniem,
 • przemieszczenie z zaklinowaniem,
 • przemieszczenie kątowe (odłamy kości układają się do boku pod pewnym kątem),
 • przemieszczenie rotacyjne (obrotowe).

Złamania z przemieszczeniem to złamania otwarte lub zamknięte.

Przyczyny i objawy złamania z przemieszczeniem

Złamania z przemieszczeniemnajczęściej są wynikiem urazu mechanicznego. Jednak za przemieszczenie kości odpowiedzialne są pewne mechanizmy. Przemieszczenie kości zależne jest od:

 • siły i kierunku działania urazu,
 • ciężaru ciała lub części kończyny położonej obwodowo w stosunku do szczeliny złamania,
 • siły i kierunku działania mięśni (trakcja mięśniowa samoistna),
 • siły i kierunku ruchów wykonywanych przez chorego i osoby udzielającej mu pierwszej pomocy (trakcja wymuszona). Często bowiem przemieszczenie kości jest wynikiem niewłaściwego postępowania przy złamaniu kości ręki czy nogi,
 • nieprawidłowego unieruchomienia przy transporcie.

Objawy złamania z przemieszczeniem są podobne do objawów innych typów złamań. Możemy wyróżnić objawy ogólne, jak przyśpieszenie tętna, oddechu, spadek ciśnienia, utrata przytomności, wstrząs pourazowy, zator czy niedowład. Pojawia się także zblednięcie lub zaczerwienienie skóry. Objawy miejscowe złamania dzielimy na bezpośrednie i pośrednie. Do pośrednich zalicza się ból samoistny, uciskowy oraz przy ruchach kości, zaburzenia funkcji, obrzęk, krwiak oraz nieprawidłowe ułożenie. Bezpośrednie objawy miejscowe złamania to zniekształcenie, tarcie odłamów oraz ruchomość patologiczna.

Zniekształcenie zależy od typu przemieszczenia kości, a zmiana obrysów kończyny zarówno od przemieszczenia odłamów, jak i obrzęku i krwiaka. Ruchomość odłamów kościnie jest badania w niektórych złamaniach, np. złamaniach kości płaskich, zaklinowanych oraz w pęknięciach, ponieważ mogłoby to spowodować pogłębienie uszkodzenia oraz wystąpienie wtórnych powikłań. W wyniku złamania z przemieszczeniem następuje zahamowanie lub ograniczenie czynności uszkodzonego narządu ruchu.

Postępowanie przy złamaniu z przemieszczeniem

Pierwsza pomoc przy złamaniu z przemieszczeniem nie różni się od postępowania przy innych złamaniach. Należy wykonać unieruchomienie złamanej części ciała. Wykonywane jest to za pomocą specjalnych szyn Kramera, Thomasa czy pneumatycznych. W przypadku ich braku można zastosować np. deskę, drążek itp. lub drugą kończynę dolną, gdy złamanie dotyczy właśnie kończyny dolnej. Przy złamaniach kończyn należy unieruchomić co najmniej 2 sąsiednie stawy. Przy unieruchamianiu ważne jest, aby osoba udzielająca pomocy znała rodzaje opatrunków, które będą użyteczne przy danym złamaniu. Chorego następnie należy przetransportować do szpitala. Lekarz wykonuje badanie radiologiczne, nastawia kość, unieruchamia odłamy kostne na tak długo, aby trwale uległy zrostowi.

W nastawianiu odłamów odtwarzany jest mechanizm złamania w odwrotnej kolejności. Wyróżniamy 3 sposoby nastawiania złamania z przemieszczeniem:
1. za pomocą wyciągu osiowego. Przezwyciężane jest napięcie mięśni i innych tkanek miękkich oraz niwelowane skrócenie kończyny;
2. ustawienie odłamu obwodowego w przedłużeniu osi odłamu dogłowowego (zasada Kulenkampfa);
3. zniwelowanie przemieszczeń odłamów na długość, bok, kątowych lub rotacyjnych.
W przypadku złamań z przemieszczeniem stosowane jest także leczenie operacyjne. Po leczeniu zarówno zachowawczym, jak i operacyjnym, należy zastosować odpowiednią rehabilitację. Głównie stosowana jest fizykoterapia i kinezyterapia.

Bibliografia

 • Gaździk T.S., Ortopedia i traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, Wydanie II 2008, ISBN: 978-83-200-3782-1.
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
1

Komentarze (1)

Wyloguj
~tomek
~tomek

Witam! Czy skrócenie kończyny, przy wieloodłamowym złamaniu trzonów obu kości podudzia z przemieszczeniem, można zniwelować po zroście kości? Jestem miesiąc po operacji - stabilizacji gwoździem środszpikowym ryglowanym statycznie. Stając przed lustrem, próbując wyprostować chorą nogę w kolanie zauważam, że nie dosięga ona do podłoża, widoczne jest też znaczne "wygięcie" miednicy w zewnętrzną stronę. Stawiając całą stopę płasko na podłodze reszta mojego ciała jest cała "wykrzywiona" Czy ten stan zniknie, kiedy będę mógł poruszać się bez kul? Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Porady ekspertów

Złamana kość w nadgarstku

Mam złamaną kość w nadgarstku, przy małym palcu. Mam mieć operację ale nie zgodziłem się. Czy...

lek. Marta Hat Porady udziela lek. Marta Hat pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
pokaż 5 następnych

Artykuły Złamania i zwichnięcia

Postępowanie w przypadku złamania rękiOdtwórz wideo
Złamania i zwichnięcia Postępowanie w przypadku złamania ręki

Złamanie to rodzaj uszkodzenia kości na całej jej szerokości. Wyróżnia się również pęknięcia i nadłamania. Uszkodzenia kości płaskich dzieli się na złamania trzonu, szyjki oraz występów kostnych. Mogą mieć charakter zamknięty lub...

Postępowanie w przypadku złamania otwartego nogiOdtwórz wideo
Złamania i zwichnięcia Postępowanie w przypadku złamania otwartego nogi

Złamanie otwarte powstaje na skutek ostrych odłamów kostnych. Ze względu na stopień uszkodzenia tkanek wyróżnia się: – przebicie tkanek miękkich z niewielkim urazem kości, – widoczne są odłamki kostne, tkanki są znacznie...

Złamanie mostka
Ortopedia i reumatologia Złamanie mostka

Złamanie mostka następuje głównie w wypadkach komunikacyjnych, gdy klatka piersiowa...

Złamanie obojczyka
Ortopedia i reumatologia Złamanie obojczyka

Złamanie obojczyka najczęściej powstaje jako uraz pośredni spowodowany upadkiem na wyciągniętą...

Ortopedia i reumatologia Złamanie prącia

Złamanie prącia ma miejsce, gdy tkanki penisa pękają jak przebita opona. Do złamania dochodzi...

Złamania i zwichnięcia Złamanie otwarte

Złamanie otwarte to bardzo niebezpieczny typ złamania kości. Pojawiająca się rana jest łatwą drogą dla wniknięcia drobnoustrojów. Może dojść do trudnego do wyleczenia zakażenia tkanki kostnej.

Złamanie żebra
Złamania i zwichnięcia Złamanie żebra

Złamanie żebra to bardzo częsty uraz klatki piersiowej. Dochodzi do niego w wypadkach komunikacyjnych lub przy upadku. Powikłania złamania żebra mogą być niebezpieczne dla życia.

Złamania i zwichnięcia Złamanie nogi

Złamanie nogi to dosyć częsty uraz. Niekiedy może być bardzo poważny i wymagać specjalistycznego leczenia. Należy jednak wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy przy złamaniu nogi.

Krwawienie z nosa Złamanie nosa

Złamanie nosa to jeden z bardzo częstych urazów kości. Urazy nosa są bolesne i wymagają interwencji lekarza. Nie należy ich lekceważyć. Mogą bowiem doprowadzić do ciężkich powikłań.

Złamania i zwichnięcia Złamanie ręki

Złamania ręki to częste złamania. Dochodzi do nich najczęściej w wyniku upadku lub mocnego uderzenia. Ręka składa się z wielu kości, dlatego też wyróżniamy kilka rodzajów złamania kości ręki.

Złamanie kości ramiennej
Ortopedia i reumatologia Złamanie kości ramiennej

Złamanie kości ramiennej może nastąpić w części bliższej (w obrębie głowy i szyjki ramieniowej),...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij