Trwa ładowanie...

Zmiany w przychodniach i szpitalach weszły w życie. Dotyczą każdego

Avatar placeholder
18.12.2023 15:14
Wprowadzono wyczekiwane zmiany w rejestracji do placówek medycznych. To spore udogodnienie
Wprowadzono wyczekiwane zmiany w rejestracji do placówek medycznych. To spore udogodnienie (Getty Images)

Wprowadzono istotne zmiany w rejestracji do przychodni, szpitali i poradni. Nowe przepisy są znaczącym ułatwieniem i udogodnieniem dla pacjentów. Długo wyczekiwane usprawnienia systemu w końcu doszły do skutku.

spis treści

1. Istotne zmiany dla pacjentów

Pacjenci w końcu mogą rejestrować się na wizyty u lekarza za pomocą mDowodu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy będą obowiązywać nie tylko w placówkach medycznych, ale także urzędach, sądach i bankach.

Przypomnijmy - mDowód jest już trzecim dokumentem tożsamości, który jest respektowany na terenie naszego kraju. Możemy go używać praktycznie wszędzie, gdy zachodzi potrzeba wylegitymowania się.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Istnieją tylko dwie sytuacje, gdy cyfrowy dokument w aplikacji mObywatel nie zostanie uznany - podczas przekraczania granicy Polski oraz składania wniosku o nowy dowód osobisty.

- Możemy potwierdzać nim swoją tożsamość tak samo, jak tradycyjnym dowodem osobistym czy paszportem. W aplikacji pojawi się też szereg funkcji, dzięki którym nasze sprawy urzędowe załatwimy szybko i bez wychodzenia z domu - wyjaśniał w lipcu minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

2. Nowy dokument tożsamości

Posiadacze mDowodu nie muszą ze sobą nosić fizycznego dokumentu, za jego pomocą wylegitymują się w bankach, urzędach, przychodniach, szpitalach, ale także wielu innych sytuacjach, gdy konieczne jest potwierdzenie tożsamości.

Cyfrowa wersja nieco różni się od tej fizycznej - seria, numer oraz data ważności i wydania jest inna. Dokument w aplikacji jest ważny tylko na terenie naszego kraju i wydawany jest na 5 lat.

Informacje zawarte w eDowodzie obejmują imię lub imiona, nazwisko, PESEL, datę urodzenia, obywatelstwo, imię ojca, imię matki, zdjęcie, numer i serię, datę wydania oraz termin ważności dokumentu.

Aplikację mObywatel 2.0 możemy pobrać ze sklepu Google Play i App Store. Jest ona bezpłatna i bezpieczna. Umożliwia też załatwienie wielu innych spraw bez wychodzenia z domu.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze