Trwa ładowanie...

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Pacjenci mogą mieć problem

Już od 1 grudnia apteki dotknie ważna zmiana, która może wpłynąć na trudności z wydawaniem recept. Okręgowe izby aptekarskie alarmują, że osoby, które w Centralnym Rejestrze Farmaceutów mają błędnie podany numer PESEL (albo nie ma go wcale), nie będą mogły realizować recept od pacjentów.

spis treści

1. Możliwe problemy w realizacji recept

Okręgowe izby aptekarskie alarmują, że od 1 grudnia mogą występować problemy z realizacją recept pacjentów, jeśli farmaceuci w Centralnym Rejestrze Farmaceutów (CRF) mają błędnie podany numer PESEL, albo nie numeru w bazie brak.

- Będzie to oznaczać brak możliwości realizacji recepty poprzez niemożność wygenerowania DRR przez farmaceutę z brakującym/błędnym numerem PESEL w CRF – przypomina portal mgr.farm.

Okazuje się, że farmaceuci nie będą mogli w tej sytuacji wystawiać również recept pro auctore i pro familia. Z tego powodu izby aptekarskie proszą swoich członków o sprawdzenie poprawności numerów PESEL w Centralnym Rejestrze Farmaceutów.

Eksperci z portalu mgr.farm opublikowali krótką instrukcję, która pomoże sprawdzić, czy w CRF jest podany prawidłowy numer PESEL. Należy wykonać następujące czynności:

  • wejść na stronę CRF (adres TU),
  • TYLKO w polu PESEL wpisać swój numer PESEL (bez żadnych spacji i myślników),
  • w polu kodu należy wpisać kod z obrazka (wielkość liter nie ma znaczenia),
  • jeśli po kliknięciu przycisku SZUKAJ poniżej pokazało się imię, nazwisko, nr PWZF, specjalizacja oraz nazwa izby to znaczy, że numer PESEL figuruje w bazie CRF.

"W przypadku stwierdzenia braku/błędnego numeru w Centralnym Rejestrze Farmaceutów należy skontaktować się z własną okręgową izbą aptekarską, ponieważ tylko OIA jest w stanie skorygować błąd" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza