Trwa ładowanie...

Dulcobis - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
13.02.2023 16:54
Dulcobis - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Dulcobis - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Dulcobis to tabletki dojelitowe dostępne bez recepty, które stosuje się w medycynie rodzinnej, gastroenterologii oraz w proktologii. W aptece dostępne są dwa opakowania dulcobisu – większe i mniejsze. Opakowanie większe zawiera 40 tabletek, a mniejsze 20 tabletek.

spis treści

1. Dulcobis - skład i działanie

Dulcobis to lek dostępny bez recepty. Substancją czynną preparatu jest bisakodyl, który jest pochodną difenylometanu. Bisakodyl wykazuje działanie przeczyszczające. Jego działanie polega na pobudzeniu perystaltyki jelita grubego oraz hamowaniu wchłaniania wody i elektrolitów w jelicie grubym.

Dochodzi dzięki temu do zwiększenia uwodnienia stolca i rozluźnienia jego konsystencji, pobudzenia defekacji i przyspieszenia wydalania. Substancja czynna dulcobisu działa miejscowo. Po przyjęciu tabletek działanie przeczyszczające występuje po około 6–12 godzinach. Czas uzależniony jest indywidualnie od każdej osoby.

2. Dulcobis - wskazania

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Lek dulcobis wykorzystywany jest w krótkotrwałym i objawowym leczeniu zaparć. Lek stosuje się także przed przygotowaniem do badań diagnostycznych i zabiegów chirurgicznych.

3. Dulcobis - przeciwwskazania

Mimo że mogą występować wskazania do stosowania preparatu, nie każda osoba może go zażywać. Nie należy stosować leku u osób uczulonych lub nadwrażliwych na składniki leku, a także u dzieci, które nie skończyły 12 roku życia.

Leku dulcobis nie należy stosować u pacjentów, u których występuje niedrożność, zwężenia lub atonia jelit, ostre stany zapalne w obrębie jamy brzusznej, ostre stany zapalne jelit (zapalenie wyrostka robaczkowego, choroba Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy), silny ból brzucha z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami, stany ciężkiego odwodnienie organizmu. Przeciwwskazaniem do stosowania leku dulcobis jest także ciąża oraz karmienie piersią.

4. Dulcobis - dawkowanie

Lek dulcobis należy stosować dokładnie tak jak jest rozpisane na ulotce dołączonej do opakowania. Okres przyjmowania leku bez konsultacji z lekarzem nie może przekraczać 5 dni. Dawkowanie leku dulcobis przy krótkotrwałym leczeniu zaparć: osoby dorosłe jedna lub dwie tableteki przed snem.

Dzieci i młodzież powyżej 10. roku życia również 1 lub 2 tabletki przed snem. Leczenie zaleca się rozpocząć od najmniejszej dawki preparatu, a w razie braku rezultatów sukcesywnie zwiększać. Osoby, które przygotowują się do zabiegu lub badań chirurgicznych, przyjmują taką samą dawkę leku jak w przypadku leczenia zaparć.

5. Dulcobis - skutki uboczne

Skutki uboczne podczas stosowania leku dulcobis nie występują u wszystkich osób. Zdarzają się one dość rzadko i zalicza się do nich: biegunka, nudności, ból brzucha, wymioty oraz krew w kale.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze