Trwa ładowanie...

Adamed Expert – informacje o chorobach i profilaktyce

Avatar placeholder
05.06.2023 06:35
Materiał sponsorowany przez Adamed Expert
Adamed Expert – informacje o chorobach i profilaktyce
Adamed Expert – informacje o chorobach i profilaktyce (Materiał Partnera)

Żeby zapobiegać chorobom i je szybko wykrywać - badania profilaktyczne są niezbędne. We współczesnym świecie możliwości wykrywania i leczenia chorób są bardzo zaawansowane. Daje to większe szanse na wyzdrowienie pacjentów.

Powszechny dostęp do informacji sprawia, że ludzie sami zasięgają wiedzy na temat chorób i leczenia. Należy jednak pamiętać, aby w tym celu wybierać sprawdzone źródła. Adamed Expert z pewnością jest jednym z przykładów sprawdzonych źródeł wiadomości. Ogromnym plusem jest to, że artykuły zamieszczone na portalu piszą sami eksperci i specjaliści w dziedzinie medycyny.

Czym jest choroba?

Choroba jest przeciwieństwem zdrowia. Jest to najprostsze stwierdzenie. Jednakże obecna definicja stworzona przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) jest bardziej złożona - określa ona chorobę jako „stan organizmu, kiedy czuje się źle, a złego samopoczucia nie można powiązać z przejściowym, krótkotrwałym uwarunkowaniem psychicznym lub bytowym lecz dolegliwościami wywołanymi przez zmiany strukturalne lub zmienioną czynność organizmu”. Definicja ta oznacza pokrótce, że choroba to każdy stan organizmu, kiedy czujemy się źle nie tylko w sferze fizycznej, ale także psychicznej.

Klasyfikując choroby, można je podzielić według dwóch metodologii. Najbardziej podstawowy podział to klasyfikacja na choroby somatyczne i psychiczne. Bardziej złożony sposób to Międzynarodowa klasyfikacja chorób ICD-10 - jest to podział chorób stworzony przez WHO obecnie stosowana w ponad stu krajach na całym świecie.

Żeby wiedzieć jak walczyć z chorobą warto poznać jej przyczyny i objawy. Doskonałym sprzymierzeńcem będzie serwis internetowy dla pacjentów Adamed Expert. Osoby zainteresowane znajdą tam m.in cenne informacje o chorobach oczu, układu krążenia, chorobach skóry. Jeżeli jednak ktoś cierpi z powodu dolegliwości lub zdrowotnego dyskomfortu powinien pomyśleć o wizycie u lekarza pierwszego kontaktu w celu sprawdzenia stanu zdrowia.

Profilaktyka zdrowotna, promocja zdrowia i edukacja zdrowotna

Termin profilaktyka zdrowotna powinno się rozumieć jako “działanie mające na celu zapobieganie chorobie”. Profilaktyka zdrowotna ma na celu szybkie wykrycie i leczenie choroby.

Wyróżnia się cztery fazy profilaktyki zdrowotnej:

  • profilaktyka wczesna - jest to utrwalanie i pielęgnowanie odpowiednich wzorców zdrowego stylu życia
  • profilaktyka pierwotna - polega na zapobieganiu chorobom poprzez monitorowanie czynników ryzyka
  • profilaktyka wtórna - jest to zapobieganie chorobom poprzez szybkie ich wykrywanie oraz powstrzymywanie ich rozwoju.
  • profilaktyka trzeciorzędowa - polega na hamowaniu dalszego postępowania choroby i niwelowaniu powikłań

Ważną częścią zapobiegania chorobom i pielęgnacji zdrowia jest promocja zdrowia i edukacja zdrowotna.

Promocję zdrowia należy rozumieć jako działania mające na celu umożliwiające społeczeństwu prowadzenie zdrowego stylu życia i większą kontrolę nad nim. Celem promocji zdrowia jest zachęcanie ludzi do zwiększenia aktywności fizycznej, rezygnacji z używek, poprawiania sposobu żywienia oraz stałe monitorowanie stanu zdrowia.

Edukacja zdrowotna odpowiada za kształtowanie w ludziach nawyków zdrowego stylu życia i dbania o stan zdrowia. Edukację zdrowotną wprowadza się już we wczesnych (szkolnych) latach życia, ma to na celu ukształtowanie w ludziach umiejętność dokonywania „zdrowych” wyborów. Promocja zdrowia, edukacja i profilaktyka zdrowotna są trzema elementami, które łącznie mają na celu zapobieganiu chorobom.

Przyczyny i objawy choroby

Co zrobić kiedy objawy choroby już wystąpiły? W pierwszej kolejności należy poznać jej przyczyny choroby - mogą to być czynniki genetyczne, używki, duży poziom stresu, zła dieta, niska aktywność fizyczna bądź jej całkowity brak, ale też czynniki środowiskowe takie jak zanieczyszczenia powietrza np. smog. Kolejnym krokiem jest dokładne przeanalizowanie występujących objawów - mogą być one swoiste lub nieswoiste. Objawy choroby są sygnałem, że choroba już wystąpiła, dlatego odpowiednia ich interpretacja jest niezbędna do postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia leczenia. Pacjenci, którzy już są po wizycie lekarskiej i wiedzą co im dolega często sami chcą pogłębiać wiedzę o chorobie, którą przechodzą. W tym celu należy wybierać wiedzę najbardziej rzetelną.

W dobie wielu chorób cywilizacyjnych profilaktyka zdrowotna, edukacja i promocja zdrowia są bardzo ważne. Dzięki wprowadzaniu tych działań na wczesnym etapie życia człowieka można w skuteczny sposób zapobiec rozwojowi niektórych chorób.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Materiał sponsorowany przez Adamed Expert
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze