Hiperaldosteronizm (Zespół Conna)

Hiperaldosteronizm (Zespół Conna) to choroba endokrynologiczna wywołana nadmiernym wydzielaniem jednego z mineralokortykosteroidów – aldosteronu. Jej inne nazwy to hiperaldosteronizm pierwotny lub wtórny, a także nadczynność kory nadnerczy. Nadmierny poziom aldosteronu powoduje zwiększone wydalanie potasu z jednoczesnym zatrzymaniem sodu. Nadczynności kory nadczerczy często towarzyszy nadciśnienie tętnicze. W leczeniu hiperaldosteronizmu znaczenie ma dieta uboga w sód, a bogata w potas.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Przyczyny hiperaldosteronizmu

Zwiększone wydzielanie aldosteronu może być spowodowane przez czynniki nadnerczowe lub pozanadnerczowe. Ze względu na to, aldosteronizm dzielimy na pierwotny i wtórny. Hiperaldosteronizm pierwotny, inaczej Zespół Conna, wywołany jest przez guzy kory nadnerczy, głównie gruczolaki. Hiperaldosteronizm wtórny związany jest z czynnikami pozanadnerczowymi. Są to:

Do czynników ryzyka choroby zaliczamy przede wszystkim zaburzenia krążenia oraz marskość wątroby, a także ciążę.

Objawy hiperaldosteronizmu

Nadczynność kory nadnerczy związana jest głównie z pojawieniem się objawów wynikających z nadmiernej utraty jonów potasowych (niedobór potasu) oraz zatrzymaniem dużej ilości jonów sodowych w organizmie. Są to:

 • zatrzymanie wody w organizmie, obrzęki,
 • zwiększone pragnienie,
 • częste oddawanie dużej ilości moczu, zwłaszcza porą nocną, tzw. częstomocz,
 • nadciśnienie tętnicze, szczególnie wzrost ciśnienia rozkurczowego,
 • zaburzenia pracy mięśnia sercowego,
 • powiększenie lewej komory serca,
 • osłabienie siły mięśni,
 • drętwienie i mrowienie ramion, dłoni, nóg i stóp, tzw. parestezje,
 • kurcze mięśni,
 • przemijające porażenie mięśni,
 • uczucie zmęczenia,
 • zaburzenia widzenia,
 • bóle głowy,
 • wzrost masy ciała, około 1,5 kg na dobę.

Nieleczony hiperaldosteronizm może doprowadzić do pewnych powikłań. Zaliczamy do nich niewydolność nerek, niewydolność krążenia czy miażdżycę naczyń krwionośnych.

Diagnostyka i leczenie hiperaldosteronizmu

Rozpoznanie hiperaldosteronizmu opiera się na wywiadzie lekarskim, określeniu występujących objawów wskazujących na zwiększone wydzielanie aldosteronu. W hiperaldosteronizmie pierwotnym wykrywa się nadciśnienie tętnicze, ale bez towarzyszących obrzęków. Oznaczany jest także poziom aldosteronu we krwi. Wykonywane są także inne badania biochemiczne krwi z określeniem stężenia potasu i stężenia sodu we krwi badanego. Pomocne może okazać się także badanie USG jamy brzusznej, wykonywane do oceny stanu nadnerczy, czasami również tomografia komputerowa jamy brzusznej. W celu potwierdzenia występowania hiperaldosteronizmu przeprowadzany jest test obciążenia sodem lub oznaczenie aktywności reninowej osocza.

Leczenie hiperaldosteronizmu zależne jest od przyczyny powodującej chorobę. Jeżeli zwiększone wydzielanie hormonu wywołane jest guzem nadnerczy, wskazane jest jego chirurgiczne usunięcie. W przypadku wtórnego hiperaldosteronizmu wykonywane są badania mające na celu określenie dokładnej przyczyny choroby, a następnie prowadzenie jej leczenia. Leczenie farmakologiczne hiperaldosteronizmu polega na podawaniu leków, które hamują działanie aldosteronu – spironolaktonu, amiloridu, triamterenu. U osób, u których choroba przebiega z podwyższonym ciśnieniem, stosowane są leki obniżające ciśnienie tętnicze. Należy także przestrzegać odpowiedniej diety bogatej w potas, a ubogiej w sód (dieta niskosodowa).

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Hiperaldosteronizm (Zespół Conna)
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Hiperaldosteronizm (Zespół Conna)
Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Hiperaldosteronizm

warstwy kłębkowej kory nadnerczy. Wtedy też jest to hiperaldosteronizm pierwotny (zespół Conna). Wyróżniamy także hiperaldosteronizm wtórny, w wyniku (...) i powikłania hiperaldosteronizmu Wyróżnia...

Normy laboratoryjne

Aldosteron - badanie, normy, interpretacja wyników

, hipotonia ortostatyczna). Zaburzenia poziomu aldosteronu mogą świadczyć o następujących chorobach: pierwotny hiperaldosteronizm (zespół Conna) - spowodowany (...) aldosteronu jest wykonywane w...

Zespół nerczycowy - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Dysfunkcja kłębuszków nerkowych u chorego na zespół nerczycowy.

Emocje

Forma zazdrości

Forma zazdrości

Zespół Otella charakteryzuje się brakiem zaufania, agresją, chęcią kontrolowania i sprawowania nadzoru nad drugą osobą.

Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie

Zespół suchego oka: przyczyny (WIDEO)

Zespół suchego oka: przyczyny (WIDEO) Odtwórz wideo

Zespół suchego oka polega na niedostatecznym wydzielaniu łez, w efekcie następuje złuszczanie się nabłonka gałki ocznej, która staje (...) . Czasami pojawia się ból i nadwrażliwość na światło. Powieki sprawiają wrażenie ciężkich. Zespół...

Kręcz szyi - przyczyny, objawy, leczenie

Dziecko z zespołem Klippla i Feila

Dziecko z zespołem Klippla i Feila

Zespół Klippla-Feila. Na zdjęciu widoczne jest charakterystyczne dla tej choroby skrócenie szyi.

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Nadnercza - hormony, choroby

, cierpi cały organizm. Choroby nadnerczy (m.in. zespół Cushinga, guz chromochłonny i choroba Addisona) powodują osłabienie organizmu. Jakie objawy (...) terapii zostaje przeprowadzona operacja usunięcia guza. Nadnercza - zespół...