Allegra - skład, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Allegra to popularny lek przeciwalergiczny. Dostępny jest bez recepty i można kupić go w każdej aptece. Wykazuje pozytywne działanie w przypadku alergii o różnym pochodzeniu, dlatego jest dość popularnym środkiem. To nowoczesny lek, który nie otumania i umożliwia prawidłowe funckjonowanie pomimo alergii. Zobacz, jak działa Allegra i czy wszyscy mogą ją stosować.
1. Co to jest Allegra i co zawiera?
Allegra to lek o działaniu przeciwhistaminowym dostępny bez recepty. Substancją czynną leku jest cholowodorek feksofenadyny (Fexofenadini hydrochloridum). To nowocześnie opracowana formuła, która chroni pacjenta przed uczuciem otumanienia, charakterystycznym dla innych leków o takim samym działaniu. Nie posiada bowiem żadnych składników uspokajających ani wyciszających.
W skład leku Allegra, oprócz substancji czynnej, wchodzą także: kroskarmeloza sodowa, skrobia kukurydziana żelowana, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu steatynian. Skład otoczki: hypromeloza E15, hypromeloza E5, ttanu dwutlenek, krzemionka koloidalna bezwodna, makrogol 400, mieszanina tlenków żelaza.
2. Jak działa Allegra?
Lek Allegra zmniejsza produkcję histaminy - białka odpowiedzialnego za występowanie reakcji alergicznych. Natychmiast łagodzi wszelkie objawy alergii różnego pochodzenia, w tym:
- katar sienny
- uczucie cieknącego nosa
- nadmierne kichanie
- swędzenie nosa
- uczucie zatkania nosa
- kaszel
- łzawienie i zaczerwienienie oczu
Allegra szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i utrzymuje swoje działanie aż do 24 godzin. Wystarczy więc jedna tabletka dziennie w czasie wzmożonego narażenia na działanie alergenów, aby pacjent mógł wrócić do pełnej sprawności. Produkt nie powoduje uczucia senności i nie utrudnia prowadzenia pojazdów czy maszyn.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Wskazania do stosowania leku Allegra
Lek Allegra należy stosować w przypadku wystąpienia objawów alergii o różnym pochodzeniu, którym towarzyszą objawy nieżytu górnych dróg oddechowych. Lek jest pomocny w przypadku kataru i uczucia zatkanego nosa, a także łzawienia i przekrwienia oczu.
Może być pomocy także w przypadku alergii kontaktowych.
4. Allegra a przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania Allegry jest przede wszystkim uczulenie na którykolwiek z jej składników - czynnego lub pomocniczych. Leku nie należy stosować bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem w przypadku:
- zaburzeń czynności nerek lub wątroby
- chorób ukłądu krążenia
- stosowania leków zawierających glin i magnez (odstęp między Allegrą a danymi środkami musi wynosić minimum 2 godziny)
- ciąży i karmienia piersią
Należy zachować także szczególną ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania jakichkolwiek leków i suplementów. O wszystkich należy powiadomić lekarza, który ustali, czy są możliwe ewentualne niepożądane interakcje.
5. Dawkowanie Allegry
Lek stosuje się przed posiłkiem. Pacjent powinien przyjmować jedną tabletkę dziennie i popijać ją dużą ilością wody. Allegrę mogą stosować także dzieci i młodzieć po 12 roku życia.
Jeśli objawy alergii nie ustąpią lub utrzymają się w mniejszym stopniu przez okres 5 dni, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub specjalistą alergologiem w celu określenia dokładnej przyczyny dolegliwości i wyeliminowania jej innymi lekami.
6. Możliwe działania niepożądane
Allegra to stosunkowo bezpieczny lek, który nie wywołuje wielu skutków ubocznych. Niemniej jednak po jej zażyciu mogą pojawić się:
- bóle głowy,
- nudności lub zawroty głowy,
- trudności w zaśnięciu,
- koszmary senne,
- nadmierna drażliwość,
- nieregularny rytm serca,
- wysypka skórna.
Objawy te pojawiają się bardzo rzadko u pacjentów, niemniej jednak mogą wystąpić. Dodatkowo, mimo że lek uznawany jest za nieotumaniający, należy zawsze upewnić się, że chory po zażyciu leku Allegra nie ma trudności z koncentracją i może prowadzić pojazdy mechaniczne.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.