Trwa ładowanie...

Alloplastyka (endoprotezoplastyka)

Alloplastyka, inaczej endoprotezoplastyka, endoplastyka, jest to zabieg polegający na zastąpieniu zużytych w wyniku procesów chorobowych struktur organizmu elementami sztucznymi. Dotyczy to głównie stawów, najczęściej stawu biodrowego i kolanowego. W wyniku zmian zwyrodnieniowych (choroba zwyrodnieniowa stawów i kości) lub urazów dochodzi do zużycia struktur stawowych (przede wszystkim chrząstek), co utrudnia, a po jakimś czasie całkowicie uniemożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie, czyli możliwość ruchu w stawie. W takiej sytuacji istnieje konieczność usunięcia zużytych elementów i wstawienia implantu (endoprotezy), który przywraca funkcjonalność. Zabieg taki trwa około 2 godzin, przeprowadzany jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym, a polega on na usunięciu własnej głowy i panewki stawowej, a następnie wstawieniu w ich miejsce implantów tych struktur. Dostępne są różne modele takich endoprotez, lekarz ortopeda dobiera najwłaściwszą dla danego pacjenta. Po takim zabiegu konieczna jest odpowiednia rehabilitacja, pacjenci stają na nogi dość szybko, ale powrót do pełnej sprawności trwa do kilku miesięcy.

spis treści

  Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

  Lek. Magdalena Pikul
  Następny artykuł: Operacja wymiany stawu dłoni
  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza