Przejdź na WP

Alloplastyka stawu kolanowego

Artykuł sponsorowany

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Alloplastyka stawu kolanowego, określana również jako endoprotezoplastyka to operacja polegająca na wymianie stawu lub jego części składowych. Zabieg ten wykonywany jest najczęściej w przypadku choroby zwyrodnieniowej. Pozwala pozbyć się dolegliwości bólowych wywołanych ocieraniem się kości, które tworzą staw kolanowy oraz wspomaga ruchomosć całego stawu.

1. Rodzaje alloplastyki stawu kolanowego

Wyróżnić można dwa główne rodzaje alloplastyki stawu kolanowego: alloplastykę częściową oraz całkowitą. Częściowa alloplastyka wykonywana jest w przypadku uszkodzenia jednego przedziału, w związku z tym wymieniona zostaje wyłącznie jego zużyta część. Całkowita alloplastyka stawu kolanowego wymaga natomiast wymiany całego stawu. Jest to możliwe dzięki wszczepieniu do stawu elementów metalowych, porcelanowych lub plastikowych.

2. Przebieg operacji i okres rekonwalescencji

Zabieg alloplastyki stawu kolanowego nie trwa długo. Zazwyczaj jest to kwestią jednej lub dwóch godzin. Po wykonanej operacji pacjent pozostaje jednak w szpitalu kilka dni (zwykle od 3-10 dni) – czas ten jest zależny od kilku czynników, m.in. samopoczucia pacjenta i jego warunków mieszkaniowych. Całkowity okres rekonwalescencji wynosi ok. trzech miesięcy, jednak nie jest to regułą. Osoby posiadające pracę siedzącą wracają do swoich obowiązków szybciej niż osoby pracujące fizycznie.

Po zabiegu należy owinąć kończynę bandażem. Osoby szczupłe zamiennie mogą zastosować plastry, a osoby z nadwagą pończochy przeciwżylakowe – dodaje lek. Tomasz Kowalczyk, ortopeda.

Zobacz odpowiedzi eksperta

3. Możliwe powikłania po alloplastyce stawu kolanowego

Po wszczepieniu endoprotezy istnieje możliwość powikłań w postaci alergii na któryś z wszczepionych elementów. Jeśli po wykonanym zabiegu pacjent zaczyna odczuwać swędzenie skóry lub wysypkę, należy wykonać testy skórne tzw. płatkowe na metale, chrom, nikiel, tytan i kobalt - informuje ortopeda, lek. Tomasz Kowalczyk.

Po alloplastyce stawu kolanowego możliwy jest również ból kolana, którego najczęstszą przyczyną jest nadwaga lub uczucie rozpychania, które może świadczyć o zakażeniu lub obluzowaniu. W przypadku wystąpienia powyższych dolegliwości należy zgłosić się do lekarza, który wykonywał dany zabieg. Niepokojący jest również obrzęk, zaczerwienienie lub gorączka.

Następny artykuł: Postępowanie po zabiegu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy