Trwa ładowanie...

Alternatywa dla chemioterapii

Avatar placeholder
01.06.2014 16:38
Alternatywa dla chemioterapii
Alternatywa dla chemioterapii

Naukowcy z Baylor College of Medicine i Harvard Medical School wykazali, że rak u człowieka może uzależnić się od pewnych genów zapewniających jego wzrost. Badaczom udało się opracować sposób na wykorzystanie tej słabości nowotworów, by niszczyć je, nie uszkadzając zdrowych tkanek.

1. Stres mitotyczny w komórkach rakowych

Wiele odmian raka jest spowodowanych nadprodukcją onkogenów, które z jednej strony przyczyniają się do nieograniczonego wzrostu komórek, a z drugiej utrudniają ich rozrost. Komórki rakowe muszą rozwiązać ten wewnętrzny konflikt, by przetrwać. Klasycznym przykładem onkogenu, który zapewnia subtelną równowagę w komórkach jest c-myc. Hiperaktywacja c-myc u pacjentów jest związana z najbardziej agresywnymi postaciami raka. Według danych szacunkowych aż 20-40% wszystkich nowotworów ma aktywowany gen myc. Przez 30 lat naukowcy próbowali zaatakować onkogen myc, ale nie reaguje on na znane leki. Obecnie wiadomo już, że ten onkogen wywołuje nacisk na komórki rakowe. Umiejętne wykorzystanie tej informacji może pomóc w zniszczeniu raka. Naukowcy podkreślają, że komórki guzów doświadczają znacznego stresu mitotycznego. Tradycyjna chemioterapia wykorzystuje ten fakt, ale stosowane w niej leki niszczą zarówno komórki rakowe, jak i te zupełnie zdrowe. Eksperci są zdania, że specjalne mechanizmy wewnątrz komórek rakowych pozwalają im radzić sobie z naciskiem podczas wzrostu i podziału. Naukowcy zadali sobie pytanie: w jaki sposób nacisk w komórkach rakowych różni się od tego w zdrowych komórkach? Mają oni nadzieję, że uda im się opracować sposób na zaostrzenie tego nacisku. Aby zidentyfikować geny uczestniczące w reakcji onkogenów na stres mitotyczny, naukowcy zastosowali ekran zakłóceń RNA, by utrudnić funkcjonowanie każdego z tych genów w genomie i ustalić geny konieczne, by komórki rakowe dobrze znosiły nacisk onkogenu myc. Okazało się, że wyłączenie enzymu aktywującego białko SUMO zaostrza nacisk na komórki rakowe, ale nie na zdrowe komórki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze