Analiza składu ciała
Analizę składu ciała wykonuje się metodą impedancji bioelektrycznej, która polega na pomiarze oporu elektrycznego poszczególnych tkanek. Ludzkie ciało składa się w dużej mierze z wody oraz elektrolitów, dzięki czemu łatwo przewodzi prąd, natomiast w zależności od swojego składu poszczególne tkanki charakteryzują się różnym oporem elektrycznym. Na przykład tkanka tłuszczowa składa się z wody jedynie w 20%, przez co charakteryzuje się słabszym przewodzeniem prądu. Właściwości te wykorzystuje się właśnie podczas analizy składu ciała.
Badanie to pozwala m.in. na ocenę zawartości tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała, masy mięśniowej, stopnia nawodnienia organizmu. Diagnostykę tego typu wykonuje się najczęściej u osób z otyłością bądź niedożywieniem, chorych na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, mukowiscydozę oraz różne choroby nerek, wątroby, trzustki. Dietetyk dzięki uzyskanym wynikom jest w stanie przygotować stosowną dla danego pacjenta dietę, ponadto dzięki kolejnym badaniom kontrolnym możliwe jest monitorowanie zmian w przebiegu podjętego leczenia, a w przypadku sportowców śledzenie postępów, np. podczas przygotowań do zawodów.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.