Trwa ładowanie...

Analiza składu ciała

Analizę składu ciała wykonuje się metodą impedancji bioelektrycznej, która polega na pomiarze oporu elektrycznego poszczególnych tkanek. Ludzkie ciało składa się w dużej mierze z wody oraz elektrolitów, dzięki czemu łatwo przewodzi prąd, natomiast w zależności od swojego składu poszczególne tkanki charakteryzują się różnym oporem elektrycznym. Na przykład tkanka tłuszczowa składa się z wody jedynie w 20%, przez co charakteryzuje się słabszym przewodzeniem prądu. Właściwości te wykorzystuje się właśnie podczas analizy składu ciała.

Badanie to pozwala m.in. na ocenę zawartości tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała, masy mięśniowej, stopnia nawodnienia organizmu. Diagnostykę tego typu wykonuje się najczęściej u osób z otyłością bądź niedożywieniem, chorych na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, mukowiscydozę oraz różne choroby nerek, wątroby, trzustki. Dietetyk dzięki uzyskanym wynikom jest w stanie przygotować stosowną dla danego pacjenta dietę, ponadto dzięki kolejnym badaniom kontrolnym możliwe jest monitorowanie zmian w przebiegu podjętego leczenia, a w przypadku sportowców śledzenie postępów, np. podczas przygotowań do zawodów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Magdalena Pikul
Analiza składu ciała
Analiza składu ciała
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza