Trwa ładowanie...

Anestetyki – przykłady, działanie i zastosowanie

Avatar placeholder
09.01.2024 15:32
Anestetyki podaje się najczęściej dożylnie lub wziewnie
Anestetyki podaje się najczęściej dożylnie lub wziewnie (Adobe Stock)

Anestetyki to środki, które są stosowane do znieczulenia tak miejscowego, jak i ogólnego. Ma to związek z tym, że substancje, dzięki swoim właściwościom, znoszą ból, świadomość i odruchy. Jak anestetyki są podawane podczas operacji? Jakie są ich rodzaje?

spis treści

1. Co to są anestetyki?

Anestetyki to środki znieczulające stosowane do znieczulenia ogólnego lub miejscowego. Wykorzystuje je anestezjologia podczas operacji, w celu zniesienia bólu, świadomości, odruchów, a także wywołania niepamięci.

Anestetyki – przykłady i rodzaje

Zobacz film: "Viagra a choroba Alzheimera. Naukowcy o zaskakującym wpływie niebieskiej tabletki"

Jakie są rodzaje anestetyków? Leki wprowadzające w sen różnią się przede wszystkim formą podawania. Najczęściej stosuje się je dożylnie lub wziewnie (które wprowadza się do organizmu za pomocą parownika wraz z tlenem; anestetyki wziewne służą głównie do podtrzymywania znieczulenia).

Wśród anestetyków wziewnych wyróżnia się na przykład izofluran, sewofluran, podtlenek azotu czy desfluran.

Dożylne anestetyki dzieli się na:

  • anestetyki nasenne: benzodiazepiny (np. midazolam), barbiturany (np. tiopental), ketamina, etomidat, propofol,
  • zwiotczające mięśnie (atrakurium, wekuronium, pankuronium, cis-atrakurium, rokuronium oraz sukcynylocholina),
  • opioidy (fentanyl, sufentanyl, alfentanyl, remifentanyl, morfina).

Pod względem budowy anestetyki lokalne są aminoestrami, pochodnymi kwasu p-aminobenzoesowego (prokaina, tetrakaina), kwasu benzoesowego (kokaina) lub amidoamidami (lidokaina, bupiwakaina). Do grupy anestetyków zalicza się również wodę destylowaną, roztwory sacharozy, chlorków potasu i magnezu, etanol, benzen, eter, benzamid.

2. Działanie i stosowanie anestetyków

Jak anestetyki wpływają na organizm? Istotą ich działania jest odwracalne hamowanie przewodnictwa nerwowego, a w przypadku znieczulenia ogólnego również zmniejszanie aktywności siatkowo-korowej. To leki wywołujące stan anestezji.

Jakie są zastosowania anestetyków w medycynie? Anestetyki wykorzystuje anestezja ogólna i anestezja miejscowa. To środki znieczulające stosowane do znieczulenia ogólnego (ogólnie działające środki znieczulające) lub miejscowego (anestetyki lokalne). Czym się cechują procedury? Czy istnieją różnice między anestezją ogólną a miejscową?

Anestetyki – znieczulenie ogólne

Znieczulenie ogólne, zwane narkozą, pozwala na:

  • zniesienie świadomości (hypnosis),
  • zniesienie bólu (analgesia),
  • zwiotczenie mięśni szkieletowych (relaxatio),
  • zniesienie odruchów (areflexia).

W zależności od drogi podania leków wyróżnia się cztery rodzaje indukcji, nie tylko wziewną czy dożylną, ale także domięśniową i doodbytniczą.

Jakie są etapy znieczulenia ogólnego? To:

  • premedykacja, to jest okres przygotowania pacjenta do zabiegu przed podaniem właściwego środka znieczulającego; na tym etapie zastosowanie znajdują leki sedujące, które uspokajają i wyciszają, często powodują niepamięć wsteczną,
  • indukcja znieczulenia (wprowadzenie do znieczulenia ogólnego), to jest okres od rozpoczęcia podawania anestetyku do uśnięcia pacjenta,
  • podtrzymanie znieczulenia (kondukcja), czyli podawanie kolejnych dawek leków znieczulających, przeciwbólowych i rozluźniających; aż do zakończenia zabiegu podawane są kolejne dawki leków,
  • wyprowadzenie ze znieczulenia (budzenie).

Anestetyki – znieczulenie miejscowe

Jeśli chodzi o znieczulenie lokalne, leki anestetyczne stosowane do znieczuleń regionalnych służą do blokowania przewodzenia czucia nerwów i znieczulania wybranych obszarów ciała. Można stosować je doraźnie lub jako przedłużenie leczenia przeciwbólowego po zabiegu. Podaje się je w okolicach splotów nerwowych (blokady):

3. Właściwości anestetyków

Jakie są właściwości anestetyków? Czym się cechuje ta grupa preparatów? Charakterystyczne dla nich jest to, że substancji nie można kupić w aptekach. Zwykle stosuje się je w warunkach szpitalnych, a uprawnienia do ich używania ma głównie personel anestezjologiczny.

Ponieważ skutki uboczne anestetyków mogą być nie tylko dokuczliwe, ale i poważne, zarówno podczas narkozy, jak i wybudzania pacjent jest pod stałą kontrolą anestezjologa.

Anestetyki podaje się najczęściej dożylnie lub wziewnie. Zdecydowanie rzadziej preparaty tego rodzaju są dostępne w formie tabletek czy syropów. W takiej formule wykorzystuje się je u dzieci (leki sedujące pomagają w premedykacji do zabiegów diagnostycznych i sedacji pooperacyjne) oraz u pacjentów, dla których nakłucie żyły i założenie wenflonu jest przeciwwskazane.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze