Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Artur Rumpel

Aspirin C – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
12.12.2023 10:22
Aspirin C to lek w postaci tabletek musujących, który zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny i witaminę C.
Aspirin C to lek w postaci tabletek musujących, który zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny i witaminę C. (Adobe stock)

Aspirin C to lek w postaci tabletek musujących, który zawiera niesteroidowy lek przeciwzapalny i witaminę C. Dzięki temu cechuje się działaniem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym oraz hamującym agregację płytek krwi. Jakie są wskazania do jego stosowania? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

spis treści

1. Co to jest Aspirin C?

Aspirin C to lek w postaci tabletek musujących, który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Dzięki czemu zwalcza gorączkę, ból głowy i gardła, także bóle mięśniowe, czyli łagodzi objawy przeziębienia czy grypy. Jednocześnie wzmacnia system odpornościowy.

Aspirin C – skład i zamienniki

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Każda tabletka Aspirin C zawiera substancje czynne:

Co ważne, tabletki musujące Aspirin® C nie zawierają glutenu ani laktozy.

Dostępny jest także preparat Aspirin® C Forte, który zawiera dwukrotnie większą ilość kwasu acetylosalicylowego i witaminy C w jednej tabletce musującej. Inne preparaty na rynku polskim zawierające kwas acetylosalicylowy i kwas askorbinowy (tzw. zamienniki) to:

  • Polopiryna C (tabletki musujące),
  • Ultrapiryna Fast C (tabletki musujące),
  • Upsarin C (tabletki musujące).

2. Stosowanie i wskazania do stosowania Aspirin C

Wskazaniem do stosowania leku Aspirin C (Acidum acetylsalicylicum + Acidum ascorbicum) są:

  • objawy przeziębienia i grypy, takie jak gorączka, ból głowy, bóle mięśniowe, ból gardła,
  • dolegliwości bólowe o małym i umiarkowanym nasileniu, takie jak bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe.

Swoje działanie preparat zawdzięcza obecności kwasu acetylosalicylowego, który hamuje produkcję prostaglandyn. Te substancje przekaźnikowe zwiększające wrażliwość receptorów bólu. W sytuacji, kiedy ich wytwarzanie jest zatrzymane, receptory bólu stają się mniej wrażliwe na bodźce. To wywołuje efekt przeciwbólowy oraz przeciwzapalny (kwas acetylosalicylowy łagodzi ból i zmniejsza stan zapalny. Wykazuje również działanie przeciwgorączkowe).

3. Aspirin C - dawkowanie i stosowanie

Aspirin C ma postać tabletek musujących, które należy rozpuścić w szklance wody i wypić musujący płyn (ich formuła wchłanianie i sprzyja przyjmowaniu większej ilości płynów). Preparat należy przyjmować po posiłku.

Do rozpuszczenia leku Aspirin C najlepiej zastosować wodę w temperaturze pokojowej (producent nie określił żadnych szczególnych warunków w karcie charakterystyki produktu).

Jak dawkować Aspirin? Dorośli i młodzież powyżej 12. roku życia mogą zażywać jedną tabletkę musująca (dorośli 1-2 tabletki jednorazowo). W razie potrzeby można przyjąć kolejną dawkę w odstępie 4–8 godzin.

Uwaga! U dorosłych nie wolno stosować więcej niż 8 tabletek musujących na dobę, zaś u dzieci i młodzieży więcej niż 3 tabletki na dobę. Bez konsultacji z lekarzem kuracja nie może trwać dłużej niż 4 dni.

4. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Choć lek Aspirin C jest bezpieczny i dobrze tolerowany, nie może go stosować każdy pacjent, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi:

  • nadwrażliwość na substancję czynną - kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub jakikolwiek inny składnik preparatu,
  • ostra choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
  • ostatni trymestr ciąży. Stosowanie kwasu acetylosalicylowego w I i II trymestrze ciąży, oraz u kobiet planujących ciążę jest dopuszczone tylko na zlecenie lekarza w przypadkach, gdy specjalista uzna to za bezwzględnie konieczne,
  • wiek poniżej 12 lat (młodzież powyżej 12. roku życia może przyjmować ten lek wyłącznie na zlecenie lekarza),
  • kamica nerkowa,
  • skaza krwotoczna,
  • hiperoksaluria,
  • hemochromatoza,
  • napady astmy oskrzelowej w wywiadzie wywołane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
  • ciężka niewydolność serca,
  • ciężka niewydolność wątroby lub ciężka niewydolność nerek,
  • stosowanie metotreksatu w dawkach 15 mg na tydzień lub większych.

Ze stosowaniem Aspirin C Forte wiaże się ryzyko wystąpienia skutków ubocznych terapii. Najczęściej obserwuje się działania niepożądane dotyczące układu pokarmowego (to zarówno nudności, wymioty, jak i zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit, ale także krwawienie z przewodu pokarmowego).

Obserwuje się także czasem bóle i zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia czynności nerek, wydłużenie czasu krwawienia i zwiększenie ryzyka krwawień. W niektórych przypadkach krwotoki mogą stanowić zagrożenie życia.

Możliwe inne zaburzenia hematologiczne i reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd) i reakcje anafilaktyczne, w tym stanowiący zagrożenie życia wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, napad astmy oraz ciężkie reakcje skórne.

Długotrwałe przyjmowanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek oraz ciężkiego zaburzenia czynności nerek i niewydolności nerek.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze