Trwa ładowanie...

Axtil - działanie leku, wskazania, działania niepożądane

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
Katarzyna Wąś-Zaniuk 16.06.2023 13:44
Wskazaniem do przyjmowania Axtilu jest nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca.
Wskazaniem do przyjmowania Axtilu jest nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca. (Adobe stock)

Axtil to produkt leczniczy przeznaczony do stosowania doustnego. Wskazaniem do przyjmowania tego leku jest nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca. Dodatkowo, Axtil podawany jest w celu obniżenia ryzyka zawału serca lub udaru mózgu. W przypadku jakich innych problemów przepisywany jest ten produkt leczniczy? Jakie jest działanie leku Axtil?

spis treści

1. Axtil – działanie leku

Axtil to lek występujący w postaci doustnych tabletek. W składzie tego produktu leczniczego występuje substancja czynna o nazwie ramipryl.

Ramipryl jest lekiem należącym do grupy inhibitorów ACE (enzymu konwertującego angiotensynę). Działanie tego leku opiera się na hamowaniu działania enzymu ACE, który jest odpowiedzialny za przekształcanie angiotensyny I w angiotensynę II. Może być stosowany u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym krwi.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Poprzez hamowanie ACE, ramipryl ogranicza produkcję angiotensyny II, która jest silnym zwężającym naczynia krwionośne peptydem. Redukacja stężenia angiotensyny II powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniżenie oporu naczyniowego, a w efekcie skutkuje obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi.

Substancja czynna zawarta w Axtilu znajduje zastosowanie w profilaktyce incydentów układu sercowo-naczyniowego. Zapobiega występowaniu zawałów oraz udarów mózgu. Stosowanie leku chroni nerki przed uszkodzeniami. U osób zmagających się z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym, lek zmniejsza ciśnienia wewnątrznerkowego i hamuje progresję uszkodzenia nerek.

W aptekach zakupić możemy:

  • Axtil 2,5 mg: tabletki w kształcie kapsułek, płaskie, barwy żółtej
  • Axtil 5 mg: tabletki w kształcie kapsułek, płaskie, barwy różowej.
  • Axtil 10 mg: tabletki w kształcie kapsułek, płaskie, barwy białej do białawej.

Oprócz substancji czynnej, ramiprylu, tabletki zawierają również substancje pomocnicze takie jak wodorowęglan sodu, laktoza jednowodna, sól sodowa kroskarmelozy. W składzie Axtilu znaleźć możemy także skrobię kukurydzianą preżelowaną, stearylofumaran sodu, tlenek żelaza żółty oraz tlenek żelaza czerwony.

Pojedyncze opakowanie produktu leczniczego Axtil zawiera 30 tabletek.

2. Wskazania do stosowania leku Axtil

Axtil może być stosowany w różnych sytuacjach. Wśród najczęstszych wskazań do jego stosowania warto wymienić:

  • leczenie nadciśnienie tętniczego krwi,
  • zapobieganie zawałom serca, udarom mózgu,
  • zapobieganie chorobom nerek - może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia lub postępu choroby nerek, niezależnie od obecności cukrzycy,
  • leczenie serca –może być stosowany u pacjentów z niewydolnością serca, gdy serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi potrzebnej organizmowi. Pomaga poprawić funkcję mięśnia sercowego.

Dodatkowo, Axtil może być również stosowany u pacjentów z niewydolnością serca po przebytym zawale mięśnia sercowego. Pomaga w poprawie funkcji serca po przebytym incydencie.

3. Dawkowanie Axtilu

Dawkowanie leku Axtil zawsze powinno być ustalone przez lekarza. Specjalista przed ustaleniem dawki powinien uwzględnić indywidualne cechy pacjenta, jego stan zdrowia, obciążenia zdrowotne, wiek, przebyte choroby oraz inne czynniki. Ważne jest, aby chory nie zmieniał dawki ani nie przerywał terapii bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

4. Działania niepożądane leku Axtil

Axtil, podobnie jak inne preparaty lecznicze, może powodować u niektórych pacjentów działania niepożądane. Terapia tym lekiem może skutkować:

5. Przeciwwskazania do stosowania Axtilu

Przeciwwskazaniem do stosowania Axtilu jest stwierdzona nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu lub uczulenie na jakikolwiek inny lek będący inhibitorem ACE. Dodatkowo, leku nie powinny stosować osoby po przebytej ciężkiej reakcji alergicznej, zwanej obrzękiem naczynioruchowym. Wśród innych przeciwwskazań warto wymienić: II i III trymestr ciąży, dializy, stosowanie leków obniżających ciśnienie krwi z aliskirenem, zwężenie tętnicy nerkowej, nieuregulowane ciśnienie tętnicze krwi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze