Badani stosowali magnez i potas. Taki był skutek
Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Florydy sugerują wysoką skuteczność dwóch suplementów w obniżaniu nadciśnienia tętniczego. To problem, z którym zmaga się nawet 13 mln Polaków.
1. Nadciśnienie dużym problemem Polaków
- Nadciśnienie jest najczęstszą chorobą układu krążenia, na którą w Polsce choruje już nawet 13 mln osób. Częstotliwość występowania tego schorzenia rośnie z wiekiem. U pacjentów w wieku 40-50 lat częściej diagnozuje się je u mężczyzn, ale już po 60. roku życia kobiety gonią ich w statystykach, a po 70. roku życia nawet prześcigają - alarmował w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. Piotr Jankowski, kardiolog, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
Zobacz też: "Ogromny błąd". Polacy źle mierzą ciśnienie i nieumiejętnie je leczą
Podstawą pierwotnej profilaktyki przeciwko nadciśnieniu są dieta redukcyjna, aktywny styl życia, normalizacja wagi, a także ograniczenie używek. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "Nutrients" dokładnie przyjrzały się jednak także suplementom, które znane są z korzystnego działania na ciśnienie.
2. Nowe badanie: magnez i potas na nadciśnienie
Badania przeprowadzone przez ekspertów z kilku ośrodków naukowych na Florydzie wykazały, że stałe obniżenie ciśnienia skurczowego (SBP) o zaledwie 2 mm Hg w ogólnej populacji może skutkować znacznym zmniejszeniem śmiertelności z powodu chorób serca i udaru mózgu. Celem tej metaanalizy było określenie optymalnej dawki i czasu trwania leczenia suplementacją magnezu i potasu.
Po zbadaniu uczestników badania wykazano, że magnez w dawkach ≤360 mg/dzień, stosowany przez okres dłuższy niż 3 miesiące obniżał SBP odpowiednio o -3,03 i -4,31 mm Hg. Z kolei potas w dawkach ≤60 mmol/dzień, stosowany przez okres dłuższy niż 1 miesiąc zmniejszył SBP odpowiednio o −2,34 i −2,80 mm Hg.
Oba suplementy wykazały większą redukcję SBP w populacji ogólnej przy niższych dawkach i w dłuższym okresie leczenia.
Należy jednak podkreślić, że suplementy potasowe mogą wchodzić w niepożądane reakcje z niektórymi lekami, także tymi stosowanymi na nadciśnienie tętnicze czy z powodu niewydolności serca, cukrzycy czy choroby nerek. Dotyczy to również niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nie należy więc pod żadnym pozorem podejmować się samodzielnej suplementacji potasu bez konsultacji z lekarzem - zwłaszcza, jeśli przyjmujemy na stałe jakiekolwiek leki.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.