Trwa ładowanie...

Badanie poziomu kwasu moczowego w profilaktyce chorób krążenia

Avatar placeholder
11.01.2021 13:52
Materiał sponsorowany przez
(pixabay)

Kwas moczowy jest związkiem chemicznym powstającym w organizmie w wyniku przemiany materii. Jego zwiększone stężenie to tzw. hiperurykemia. Okazuje się, że występuje ona nawet u 5 mln Polaków – również u osób młodych. Zwiększony poziom kwasu moczowego bardzo często pojawia się w powiązaniu z chorobami układu krążenia (np. nadciśnieniem tętniczym) oraz chorobami metabolicznymi (np. cukrzycą i dyslipidemią). Dlatego też badanie w tym kierunku zalecane jest przynajmniej raz do roku.

Hiperurykemia czynnikiem ryzyka chorób krążenia

Nadciśnienie tętnicze to problem aż 11 mln Polaków. Szacuje się, że połowa z nich ma również wysoki poziom kwasu moczowego, czyli hiperurykemię. Niestety, ciągle nie mamy świadomości, że kwas moczowy może mieć tak duży związek z różnego rodzaju chorobami dotykającymi nawet młodych ludzi.

Coraz większa liczba ekspertów potwierdza, że hiperurykemia jest czynnikiem ryzyka również chorób krążenia. Jednocześnie może wpływać na ich przebieg i skuteczność leczenia. Bez badań profilaktycznych, w których byłby sprawdzany poziom kwasu moczowego w organizmie, często nie jesteśmy w stanie stwierdzić, że cierpimy na hiperurykemię. Potrafi ona rozwijać się w ukryciu, a objawy pojawić się dopiero w jej zaawansowanym stadium.

Tymczasem już niewielkie przekroczenie normy może uszkodzić śródbłonek naczyń krwionośnych co sprzyja pojawieniu się np. miażdżycy. Ponadto zwiększone stężenie tego związku sprawia, że organizm trawi przewlekły stan zapalny, dodatkowo go osłabiając.

Już po kilku tygodniach od pojawienia się i utrzymywania hiperurykemii, w organizmie może rozwinąć się nadciśnienie tętnicze. Jeśli podwyższony poziom kwasu moczowego trwa kilka lat, ryzyko nadciśnienia zwiększa się aż dwukrotnie. Z kolei u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym 9 razy częściej rozwija się cukrzyca typu II.

Dlatego też pacjenci z hiperurykemią trudniej przechodzą choroby metaboliczne i krążenia. Częściej też dostają zawału czy udaru. Jest im też trudniej walczyć z infekcjami. Właśnie z tego powodu tak ważne są badania profilaktyczne, w których oznaczony będzie poziom kwasu moczowego.

Badanie to jest szczególnie zalecane osobom z grupy wysokiego ryzyka, czyli pacjentów chorych i z predyspozycją do chorób sercowo-naczyniowych, zespołem metabolicznym, cukrzycą. Powinno być wykonywane rutynowo, tak samo jak morfologia, ocena poziomu cholesterolu i glukozy. Badanie jest łatwo dostępne i tanie. Mimo to nie zostało uwzględnione w pakiecie Programu Profilaktyka 40 plus, który jest wdrażany przez Ministerstwo Zdrowia.

Zapobiegaj, żeby nie musieć leczyć

Profilaktyka zdrowotna zawsze była bardzo ważne, ale w ostatnim czasie, kiedy borykamy się z pandemią i skutkami jej obecności, staje się szczególnie istotna. Każdemu z nas zależy na tym, by uniknąć nie tylko koronawirusa, ale też innych chorób, które wymusiłyby na nas wizyty u lekarzy, a co gorsza – pobyt w szpitalu.

Właśnie dlatego zdecydowanie lepiej zapobiegać schorzeniom, niż je leczyć. Wczesna diagnostyka w zdecydowanej większości przypadków pozwala na szybkie podjęcie kroków. Zarówno lekarz, jak i pacjent mają wtedy przewagę nad chorobą i mogą ją w pewien sposób kontrolować, zmniejszając objawy lub w ogóle im zapobiegając.

Regularne badania diagnostyczne mają ogromne znaczenie w profilaktyce zdrowotnej. Również w przypadku hiperurykemii, która przez długi czas może pozostawać w ukryciu, nie dając żadnych zewnętrznych symptomów. Badanie poziomu stężenia kwasu moczowego pomoże wcześniej wykryć chorobę. Jednocześnie jest działaniem profilaktycznym chorób powiązanych z hiperurykemią, czyli np. chorób układu krążenia.

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego i Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zalecają profilaktyczne wykonywanie oceny poziomu kwasu moczowego regularnie i przynajmniej raz w roku. My, jako pacjenci również o tym pamiętajmy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze