Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Biopsja skóry

Biopsja skóry polega na badaniu wycinka skóry z miejsca zmienionego chorobowo lub pozornie zdrowego. Pobrany materiał po odpowiednim przygotowaniu można poddać ocenie histologicznej, immunohistologicznej lub ultrastrukturalnej pod mikroskopem. Pozwala to na wykrycie m.in. zmian nowotworowych w skórze lub zdiagnozowanie innych chorób skóry.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

spis treści

1. Wskazania do wykonania biopsji skóry

Niepokojące zmiany skórne
Niepokojące zmiany skórne

Mamy na skórze wiele zmian, przebarwień i pieprzyków. Czy wszystkie są niegroźne? Skąd wiadomo, że na...

zobacz galerię

Biopsja skóry wykonywana jest na zlecenie lekarza w celu rozpoznania stanów zapalnych skóry, nowotworów, dermatoz o swoistym obrazie histologicznym przy często niecharakteryzowanym obrazie klinicznym i chorób o podłożu autoimmunologicznym. Wycinek pobiera się w celu prognostycznym podczas rokowania infekcji skóry, badań kontrolnych.

Biopsję skóry należy wykonać, gdy występuje podejrzenie:

2. Przebieg biopsji skóry

W przypadku pobierania wycinków z twarzy lub kończyn górnych chory siedzi, a przy pobieraniu wycinków z tułowia, kończyn dolnych, leży. Przed wykonaniem biopsji badane miejsce na skórze znieczula się przy pomocy zastrzyku ze środkiem miejscowo znieczulającym, np. lidokainą. Do badań histopatologicznych biopsja powinna obejmować zmianę chorobową i wąski odcinek skóry otaczającej. Nie pobiera się wycinków z okolic objętych martwicą z dna owrzodzenia czy strupa, ale z bardzo wczesnych zmian chorobowych. Aby rozstrzygnąć badanie, należy pobrać materiał z tkanki niezmienionej (pozornie zdrowej) narażonej na działanie promieni słonecznych (z grzbietu ręki), natomiast w celach prognostycznych, ze skóry osłoniętej od działania promieni słonecznych (z pośladków). Wycinek powinien być średnicy 4 - 6 mm. Pobiera się go skalpelem. Po wykonaniu biopsji zakłada się opatrunek ze środkiem zapobiegającym krwawieniu, a w przypadku miejsc silnie krwawiących, np. wargi, najczęściej zakłada się szwy. Pobrany materiał podlega następnie odpowiedniemu opracowaniu w laboratorium.

Po biopsji skóry dokonuje się oceny:

  • histopatologicznej - biopsja powinna obejmować zmianę chorobową i wąski odcinek skóry otaczającej (nie z miejsc objętych martwicą),
  • immunohistochemicznej (immunomorfologicznej) – biopsja obejmuje wycinki zwykle z bardzo wczesnych zmian chorobowych. Jednakże, w przypadku podejrzenia choroby pęcherzowej, wycinki pobierane są z otoczenia zmian chorobowych, na podstawie oceny gołym okiem ze skóry niezmienionej (pozornie zdrowej), a w przypadku choroby tkanki łącznej wcinki pobierane są ze skóry niezmienionej (zdrowej) narażonej na działanie promieni słonecznych (z grzbietu ręki), natomiast w celach prognostycznych ze skóry osłoniętej od działania promieni słonecznych (z pośladka),
  • ultrastrukturalnej pod mikroskopem (świetlnym, fluorescencyjnym, ewentualnie elektronowym).

Wynik badania histopatologicznego uzyskuje się najczęściej po 10 - 14 dniach, a badania immunohistochemicznego po ok. tygodniu. W szczególnych przypadkach możliwe jest otrzymanie wyniku immunohistochemicznego po 4 godzinach, a histopatologicznego po 20 - 30 minutach. Wszystkie wyniki podawane są w postaci opisu.

Przed wykonaniem badania skóry należy zgłosić lekarzowi wykonującemu badanie wszystkie aktualnie przyjmowane leki oraz szczególną, jeżeli występuje, skłonność do krwawień (skaza krwotoczna). W trakcie zabiegu pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich występujących dolegliwościach, takich jak np. silny ból, osłabienie, duszność.

Po badaniu badany nie powinien ściągać opatrunku przez 3 - 4 dni, o ile nie zalecił mu inaczej lekarz. Jeżeli po zabiegu zakładane były szwy, ich usunięcie następuje nawet już po kilku dniach.

Biopsja skóry jest zabiegiem dosyć bezpiecznym. Może być wykonywana w każdym wieku. Nie występują po niej powikłania. Czasami zdarza się, że może dojść do krwawienia z miejsca wycięcia tkanki lub infekcji skóry, ale przypadki te są bardzo rzadkie. Wykonanie zabiegu biopsji skóry i poddanie dalszym badaniom materiału biologicznego, pozwalają na wykrycie ciężkich chorób skóry, a nawet możliwość zdiagnozowania raka skóry.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza