Trwa ładowanie...

Bioretencja – definicja, przyswajanie, reklama, magnez

Avatar placeholder
07.04.2021 17:23
Bioretencja – definicja, przyswajanie, reklama, magnez
Bioretencja – definicja, przyswajanie, reklama, magnez

Bioretencja jest częstym terminem pojawiającym się w reklamach leków. Jednak dla wielu osób nie do końca jest jasne, co termin bioretencja oznacza. Bioretencja jest blisko związana z suplementacją magnezu. Termin bioretencja zaczął być wykorzystywany w reklamach suplementów magnezu, aby wyróżnić produkty na tle innych.

Bioretencja dla wielu osób pozostaje terminem niezrozumiałym, jednak brzmi on bardzo przekonująco. Bioretencja budzi w ludziach szacunek i skłania wielu konsumentów do zakupu danego suplementu. To, co tak naprawdę oznacza, nie ma większego znaczenia.

spis treści

1. Bioretencja – definicja

Twórcy reklam coraz częściej sugerują, że w suplementach magnezu najważniejsza jest ich bioretencja, a nie wchłanianie jak uważano do tej pory. Jednak co to tak naprawdę jest bioretencja?

Zobacz film: "Preparaty magnezu w codziennej diecie"
Bioretencja jest bardzo ważna w suplementacji magnezu
Bioretencja jest bardzo ważna w suplementacji magnezu (123rf)

Co ciekawe termin bioretencja był do niedawna używany głównie w geografii. Jednak obecnie można się z pojęciem bioretencja spotkać również w terminologii prawniczej, psychologii, stomatologii, a nawet telekomunikacji. Termin bioretencja jest też często spotykany w informacjach dotyczących małych zasobów wód w Polsce.

2. Bioretencja – przyswajanie

Warto podkreślić, że bioretencja oznacza po prostu przyswajanie. W przypadku suplementów magnezu bioretencja jest wykorzystywana, aby wyróżnić konkretne produkty na tle innych. Do tej pory nie wspominano o bioretencji magnezu. Jednak eksperci zauważyli, że wysoka dawka magnezu, dodatek witaminy B6, duże opakowania w niższej cenie, dobra wchłanialność, czy naturalne pochodzenie to za mało, aby przekonać potencjalnego nabywcę. Dlatego też sięgnięto po bioretencje.

7 faktów na temat suplementów diety
7 faktów na temat suplementów diety [7 zdjęć]

Obecnie suplementy diety są bardzo popularne i ogólnodostępne. Możemy je dostać nie tylko w aptekach,

zobacz galerię

Według reklamy bioretencja magnezu jest najważniejsza w przypadku tych preparatów. Analogicznie do innych dziedzin wiedzy, bioretencja powinna być rozumiana jako przyswajanie. W przypadku preparatów magnezu ich bioretencja, czyli przyswajanie wydaje się faktycznie najważniejsza. Jednak pamiętajmy, że jest to jedynie chwyt reklamowy i wysoka bioretencja danego preparatu nie oznacza, że jest on najlepszy.

3. Bioretencja - reklama

Konsumenci często nie rozumieją istoty reklamy. Bioretencja wykorzystana w reklamie preparatów magnezu jest terminem używanym zgodnie z prawem. Producent bowiem nie używa porównań, a najczęściej stwierdza jedynie, że jego produkt ma wysoką bioretencję, czy przyswajanie. Należy się jednak zastanowić, czy warto przepłacać za magnez o wysokiej bioretencji, która nie jest potwierdzona żadnymi badaniami.

Pamiętajmy, że bioretencja magnezu niezależnie od jego pochodzenia wynosi ok. 30 proc. Wynika to z bardzo niskiej rozpuszczalności magnezu w wodzie. Bardzo dobra przyswajalność, a więc bioretencja magnezu musi dotyczyć suplementów magnezu o jakichś wyjątkowych, bardzo nowoczesnych właściwościach. Z drugiej strony bardzo wysoka bioretencja magnezu może sprawić, że bardzo łatwo będzie można przedawkować magnez.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Bioretencja – magnez

Bezpośrednio bioretencję magnezu można sprawdzić, wykorzystując metodę izotopową. Metoda ta jest wykorzystywana do obserwacji co dzieje się z magnezem w różnych tkankach. Jednak najczęściej do pomiaru bioretencji stosuje się pomiar stężenia magnezu na podstawie wydalania magnezu z moczem. W tym wypadku wysokie stężenie magnezu w moczu oznacza wysokie przyswajanie i wynik jest miarodajny jedynie w przypadku odpowiedniego stężenia magnezu w organizmie.

Jeśli jednak w organizmie występują niedobory, wówczas magnez jest gromadzony w organizmie i jest to określane mianem bioretencji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze