Trwa ładowanie...

Bisocard – skład, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
01.04.2021 08:55
Bisocard przyjmuje się doustnie
Bisocard przyjmuje się doustnie (123rf.com)

Bisocard to lek, który najczęściej stosowany jest u pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Należy do beta-blokerów, czyli grupy leków, które między innymi wpływają na zmniejszenie siły skurczu serca i zwalniają jego akcję. Bisocard wydawany jest na receptę.

spis treści

1. Skład i działanie leku Bisocard

Bisoprolol to substancja czynna leku Bisocard. Substancja ta blokuje receptory beta-1, które pobudzane są przez hormony takie jak adrenalina czy noradrenalina. Bisocard, blokując te receptory, zmniejsza również skutki działania wyżej wymienionych hormonów.

Na czym polega działanie Bisocardu? Przede wszystkim na spowolnieniu akcji serca, a także obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi. Równocześnie Bisocard przyczynia się do obniżenia zapotrzebowania serca na tlen.

2. Wskazania do stosowania

Zobacz film: "Czego nie powinniśmy jeść przy nadciśnieniu?"

Lek, jakim jest Bisocard, jest wskazany przede wszystkim w kilku chorobach. Wskazania do przyjmowania Bisocardu to przede wszystkim nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca o charakterze stabilnym i przewlekłym, choroba niedokrwienna serca.

Masz nadciśnienie tętnicze? Zobacz, o czym musisz pamiętać
Masz nadciśnienie tętnicze? Zobacz, o czym musisz pamiętać [6 zdjęć]

Nadciśnienie tętnicze to obecnie problem wielu ludzi, dotyczy co trzeciego mieszkańca Polski. W ramach

zobacz galerię

3. Przeciwwskaznia do stosowania leku

Nadwrażliwość na substancję czynną, czyli bisoprolol, to główne przeciwwskazanie do zażywania leku Bisocard. To przeciwwskazanie jest ogólne i dotyczy wszystkich medykamentów. Oprócz tego leku Bisocard nie można przyjmować, gdy wystąpiła ostra niewydolność serca, niski puls (bradykardia), wstrząs kardiogenny, niskie ciśnienie tętnicze.

Istnieje też szereg innych sytuacji, które wpływają na decyzję co do przyjęcia Bisocardu. Leku nie można też przyjmować, gdy występuje: zespół chorego węzła zatokowego, przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa o ciężkim przebiegu, kwasica metaboliczna czy guz chromochłonnynadnerczy, który nie został poddany terapii.

Również nieleczona cukrzyca wyklucza przyjmowanie leku Bisocard. Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny zażywać preparatu, chyba że lekarz uzna to za konieczne i bezwzględne. Bisocardu nie podaje się również dzieciom.

4. Jak bezpiecznie dawkować Bisocard?

Bisocard przyjmuje się doustnie. Lek ma postać tabletek. Dawkowanie Bisocardu zależy od choroby, na którą został przepisany. W nadciśnieniu tętniczym dawka wynosi zazwyczaj 5 mg raz na dobę. Lekarz zawsze ustala dawkę indywidualnie i może ją zwiększyć.

Leczenie niewydolności serca Bisocardem rozpoczyna się od małej dawki (1,25 mg). Lekarz dawkę tę co około 2-3 tygodnie będzie zwiększał. Dawek ustalonych przez lekarza nigdy nie wolno przekraczać i indywidualnie zmieniać. Ważne jest, by Bisocard przyjmować zawsze o tej samej porze, tabletkę połknąć, a nie rozgryzać, i popić niewielką ilością wody. Nie ma znaczenia, czy Bisocard będzie przyjęty przed posiłkiem czy już po jego spożyciu.

5. Skutki uboczne leku Bisocard

Bisocard może wywołać szereg działań niepożądanych. Oczywiście, jak w przypadku każdego innego leku, nie wystąpią one u wszystkich osób zażywających lek. Do najczęściej pojawiających się skutków ubocznych przyjmowania leku Bisocard należą: bóle głowy i zawroty głowy, nudności i wymioty, bóle brzucha, zaparcia, biegunka, drętwienie kończyn, zmęczenie.

Zobacz także:

Niedociśnienie ortostatyczne, skurcz oskrzeli u chorujących na astmę, depresja, zaburzenia snu, nasilenie objawów niewydolności serca to działania niepożądane, które mogą wystąpić niezbyt często.

Bardzo rzadko natomiast pojawiają się łysienie, zapalenie spojówek, wysypka na ciele przypominająca łuszczycę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze