Trwa ładowanie...

Bliźniaki syjamskie w Polsce i na świecie

Gdy komórka jajowa podzieli się nieprawidłowo, w brzuchu matki rozwijają się bliźniaki syjamskie (zrośnięte). Porody bliźniąt zrośniętych ze sobą zdarzają się niezwykle rzadko. Dzisiaj medycyna daje takim dzieciom szansę na normalne życie. A jak było dawniej? Kim byli Chang i Eng Bunker?

Zobacz film: "Nietypowo zrośnięte bliźnięta syjamskie wyzwaniem dla lekarzy"

spis treści

1. Bliźniaki syjamskie w Polsce

Gdy dojdzie do zaburzenia podziału komórek jajowych, najczęściej płód taki obumiera i dochodzi do poronienia. Zdarza się jednak, że dzieci rodzą się złączone ze sobą. Taki poród w Europie ma miejsce raz na 100 tys. narodzin. Operacja rozdzielenia bliźniąt jest bardzo skomplikowana i wymaga ścisłej współpracy wielu specjalistów. Jej powodzenie uzależnione jest również od tego, w jaki sposób zrośnięte są dzieci i ile organów mają wspólnych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

W 2003 r. cała Polska usłyszała o narodzinach Darii i Olgi z Janikowa. Bliźniaczki syjamskie urodziły się zrośnięte częścią kręgosłupa. W kraju żaden zespół specjalistów nie podjął się rozłączenia dziewczynek. Stało się to dopiero możliwe w 2005 roku. Zabieg wykonano w Arabii Saudyjskiej. Został sfinansowany przez obecnego króla tego kraju. Dziś Daria i Olga czują się dobrze, wymagają jednak rehabilitacji.

Cztery lata temu w Warszawie urodzili się chłopcy, Janek i Dawid, którzy zrośnięci byli brzuszkami. Operacja ich rozdzielenie odbyła się w drugiej dobie ich życia. Wymagała m.in. rozdzielenia pętli jelitowej i przewodu moczowego. Zabieg zakończył się powodzeniem.

2. Bliźnięta syjamskie na świecie

Najsłynniejsi bracia syjamscy to Chang i Eng Bunker. Urodzili się 11 maja 1811 r. w Syjamie (teren dzisiejszej Tajlandii). Zrośnięci ze sobą przeżyli 63 lata.

Połączeni byli mostkami. Bliźnięta budziły sensację. Za sprawą brytyjskiego kupca byli pokazywani na całym świecie. W 1839 r. osiedlili się na obrzeżach miasteczka Mount Airy w Północnej Karolinie, uzyskali też amerykańskie obywatelstwo. W wieku 33 lat poślubili siostry, Adelajdę (żona Changa) i Sarę (żona Enga) Yates. Małżeństwa miały osobne domy, a bracia ustalili, że co trzy dni będą zmieniać miejsce pobytu. Co ciekawe, historia mówi, że Chang i Eng mieli bardzo odmienne charaktery. Chang nadużywał alkoholu, był awanturnikiem. Jedna z anegdot mówi, że groził swojemu bratu nożem. Z kolei Eng był spokojny, opanowany i nie tolerował wysokoprocentowych trunków.

Najdziwniejsze przypadki medyczne
Najdziwniejsze przypadki medyczne [6 zdjęć]

Świat medycyny pełen jest dziwnych, często niewyjaśnionych przypadłości i chorób, których nie rozwikłałby...

zobacz galerię

Chang Bunker zmarł we śnie w 1874 r. Jego brat przeżył tylko kilka kolejnych godzin. Doczekali się licznego potomstwa. Źródła podają, że razem mieli 22 dzieci. Ich potomkowie do dziś spotykają się co roku na organizowanych zjazdach. Od braci pochodzi też nazwa ‘bliźnięta syjamskie’.

3. Bliźnięta syjamskie symetryczne i asymetryczne

O tym, że w wyniku ciąży mnogiej na świat przyjdą bliźnięta syjamskie można dowiedzieć się dzięki badaniu USG. Pozwala to lepiej przygotować się do porodu, a specjalistom zaplanować przebieg operacji rozdzielenia dzieci. Mogą one być zrośnięte symetrycznie lub asymetrycznie. W tym drugim przypadku jedno z rodzeństwa jest mniejsze i zależne od drugiego, stąd bywa określany jako bliźniak pasożytniczy. Medycyna zna też przypadki bardzo rzadkiej anomalii nazywanej fetus in fetu, co dosłownie oznacza ‘płód w płodzie’.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.