Trwa ładowanie...

Ból brzucha po stosunku – endometrioza, mięśniaki, torbiele

Przyczyn bólu brzucha po stosunku może być wiele od tych mniej groźnych, na przykład infekcji, po te zwiastujące poważne zmiany chorobowe, na przykład mięśniaki. Może być i tak, że kobieta jest zdrowa pod względem fizjologicznym, ale nie potrafi wraz z partnerem wybrać odpowiedniego ułożenia ciała, co może powodować dyskomfort tego typu. Jak rozpoznać zatem przyczynę bólu brzucha po stosunku?

spis treści

1.

2. Ból brzucha po stosunku – endometrioza

Endometrioza uznawana jest za jedną z najczęstszych przyczyn, wywołującą bóle brzucha po stosunku. Jest to schorzenie powodowane działalnością hormonów. Polega na wystąpieniu wrażliwej błony śluzowej macicy, która znajduje się poza jej granicami. Fragment ten jest podatny na działanie hormonalne. Najczęściej endometrium umiejscawia się w jamie otrzewnej.

Zobacz film: "Jak wywołać orgazm?"

Problemem powodującym ból brzucha po stosunku jest to, że endometrium, mimo iż znajduje się poza macicą, bierze udział w cyklu miesiączkowym. Zatem podczas miesiączki ona również krwawi i podlega innym zmianom z tym związanym. Dyskomfort może sprawiać również fizjologiczne uwarunkowanie – endometrium nie dość, że jest przerośnięte, to jeszcze bardzo cienkie. Dla porównania należy podać, że macica jest wyścielona o wiele grubszą, ale też znacznie wrażliwszą. Wszystko to powoduje ból brzucha podczas stosunku u kobiety, która cierpi na endometrium.

9 rzeczy, których nie powinno się robić przed seksem
9 rzeczy, których nie powinno się robić przed seksem [10 zdjęć]

Satysfakcjonujące pożycie seksualne to element udanego związku. Istnieje jednak wiele czynników, które

zobacz galerię

3. Ból brzucha po stosunku – mięśniaki

Mięśniaki to najczęściej pojawiające się zmiany o charakterze guzkowym na narządzie rodnym kobiety. Zwykle rozwijają się w organizmie bezobjawowo. Jednakże jeżeli kobieta cierpi na dość duże mięśniaki lub jeśli jest ich mnogość mogą one powodować ból brzucha podczas stosunku.

Niestety powstały dyskomfort może okazać się trwały. Mięśniaki są wrażliwe na działanie hormonów, więc jeśli w organizmie kobiety jest za dużo estrogenów, wówczas rosną one w siłę, powodując niemożność cieszenia się ze współżycia.

Trening na lepszy seks
Trening na lepszy seks [6 zdjęć]

Ćwiczenie to pozwala świadomie kontrolować ruchy miednicy i bioder, co oczywiście pomaga cieszyć się

zobacz galerię

4. Ból brzucha po stosunku – torbiele

Inną przypadłością kobiecą, która może przyczyniać się do powstawania bólu brzucha po stosunku, są torbiele. Związane są z tymi zmianami dwie przypadłości: po pierwsze zespół policystycznych jajników, po drugie – pojedyncze torbiele jajnika.

Ból brzucha po stosunku mogą powodować zmiany na jajnikach.
Ból brzucha po stosunku mogą powodować zmiany na jajnikach.

Niezależnie od schorzenia, w związku ze zmianami w organizmie, kobieta odczuwa powiększone jajniki oraz trwały ból.

Torbiele oprócz bólu brzucha po stosunku powodują także inne problemy, w tym: kłopoty z zajściem w ciążę, bezpłodne cykle, trądzik, czy otyłość. Zaburzają prawidłowy cykl miesiączki powodując, że są one nieregularne, stają się albo zbyt obfite, albo wręcz znikome, mogą doprowadzić do zaniku okresu.

Niestety torbiele mogą się skręcać, a nagłe ruchy frykcyjne wykonywane podczas seksu przyczyniają się do tego typu zmian. Kobieta doświadczająca owej przypadłości doznaje nagłego i ostrego bólu brzucha po stosunku (niekiedy w jego trakcie). Gdy dojdzie do pęknięcia torbieli jedynym wyjściem jest leczenie operacyjne.  

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza