Trwa ładowanie...

Współżycie w czasie ciąży. Dlaczego go unikamy?

Kiedy owocem intymnych uniesień staje się dziecko, w życiu seksualnym przyszłych rodziców zachodzi wiele zmian. Fizjologia generuje bowiem w organizmie kobiety prawdziwy koktajl hormonalny, celem zapewnienia rozwijającemu się dziecku jak najlepszych warunków. Nie da się ukryć że stąd już tylko krok do szeregu zmian emocjonalnych obojga partnerów, a tym samym problemów natury seksualnej.

Udany seks ma swój początek w umyśle. Każda aktywna seksualnie osoba wie, że satysfakcjonujący stosunek powinien odbyć się w atmosferze odprężenia i relaksu, zaś niepotrzebna myśl wywołuje napięcie odbierające przyjemność ze współżycia, a nawet uniemożliwia szczytowanie. Wraz z pojawieniem się wiadomości o ciąży, w umysłach rodziców rodzi się wiele lęków i niepokoju, często niesłusznie. Fizjologiczna ciąża, nie wykazująca stanów zagrożenia dla płodu, nie stanowi bowiem przeszkody dla aktywności seksualnej. Wręcz przeciwnie – zawarte w spermie mężczyzny prostaglandyny działają korzystnie na szyjkę macicy, a w okresie okołoporodowym przyspieszają akcję porodową, uśmierzają bóle i dają kobiecie niezbędne uczucie odprężenia. Mimo to wielu rodziców zaprzestaje współżycia z powodu licznych problemów seksualnych – zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Seks w ciąży"

Czy można uprawiać seks w ciąży?
Czy można uprawiać seks w ciąży?

W czasie ciąży zachodzą zmiany w organizmie kobiety. Nie tylko rozwija się nowe życie, ale zmieniają

zobacz galerię

1. Problemy natury fizycznej

Jak pokazały badania ankietowe, problemy seksualne natury fizycznej dotykają 92% ciężarnych kobiet. Najpowszechniejszą z nich jest wyraźnie odczuwalna suchość pochwy, a tym samym otarcia śluzówki narządów rodnych. Można temu zapobiec, stosując dostępne na rynku lubrykanty. 12% kobiet skarży się także na przeszkody fizyczne, takie jak np. krążki naszyjkowe czy szwy wspomagające utrzymanie ciąży.

Problemy natury fizycznej w kontakcie ze swoją ciężarną partnerką napotyka niemal połowa mężczyzn. W badaniu ankietowym panowie najczęściej wymieniali dyskomfort podczas współżycia z kobietą cierpiącą na suchość pochwy (40% ankietowanych). Skutkowało to także bólem podczas stosunku, a tym samym problemami z ejakulacją. Nieliczni respondenci skarżyli się również na problem z utrzymaniem wzwodu czy penetracją.

2. Problemy natury emocjonalnej

Tego typu problemy są zdecydowanie powszechniejsze i najprawdopodobniej to właśnie one mają wpływ na aktywację problemów fizycznych. 80% kobiet wymieniało podczas badania trudności takie jak: obawa o bezpieczeństwo fizyczne dziecka (60% respondentek), lęk przed poronieniem (56%), niskie libido (40%) a ostatecznie – brak satysfakcji ze współżycia (40%). Trudno bowiem cieszyć się bliskością, mając w świadomości błędne przeświadczenie o szkodliwości ruchów frykcyjnych dla maleństwa.

Problemy emocjonalne nie oszczędzają także partnerów ciężarnych kobiet. 60% panów zdradzało trudności w sferze intymnej, z czego 52% skarżyło się na lęk przed uszkodzeniem fizycznym dziecka, zaś 24% miało problem związany z zaakceptowaniem wyglądu ciężarnej partnerki. W nielicznych przypadkach skutkowało to drastycznym obniżeniem libido, a tym samym uniemożliwiło czerpanie satysfakcji ze współżycia

Wyżej wymienione problemy seksualne dotykają niemal każdą parę spodziewającą się dziecka. Większość z nich może być skutecznie wyeliminowana poprzez zaczerpnięcie wiedzy z naukowych źródeł, podczas rozmowy z lekarzem prowadzącym ciążę, a także w przypadku problemów fizycznych, zastosowanie dostępnych na rynku środków. Warto dbać o bliskość i kontakt intymny w okresie ciąży gdyż, satysfakcjonujące współżycie zbliża przyszłych rodziców do siebie, pozwala na czerpanie wyjątkowej przyjemności, a także pozytywnie wpływa na fizyczne aspekty związane z okresem okołoporodowym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

 Natalia Wyciślik
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza