Trwa ładowanie...

Niskie libido? Oto leki, które mogą odpowiadać za spadek twojej seksualnej formy

 Aleksandra Miłosz
25.11.2018 21:47
Niskie libido? Oto leki, które mogą odpowiadać za spadek twojej seksualnej formy
Niskie libido? Oto leki, które mogą odpowiadać za spadek twojej seksualnej formy (Grafika / Shutterstock)

Są leki, które mają poprawiać zarówno męską, jak i damską sprawność seksualną. Istnieją jednak i takie, które mogą skutecznie obniżyć libido. Jeśli współżycie zeszło w twoim życiu na dalszy plan, winowajca może znajdować się w podręcznej apteczce. Jeżeli jednak nie chcesz rezygnować ze swojego życia erotycznego, a każdego dnia przyjmujesz któryś z poniższych leków, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Być może zaleci inną terapię o tej samej skuteczności, która nie będzie wywoływała niechcianych skutków ubocznych.

spis treści
Codzienne zwyczaje, które poprawią twoje libido
Codzienne zwyczaje, które poprawią twoje libido [10 zdjęć]

Wysyłanie SMS-ów i pisanie wiadomości na Facebooku to dobry sposób na komunikowanie prostych przekazów,

zobacz galerię

1. Leki przeciwdepresyjne

Depresja negatywnie wpływa na całe życie, w tym także na kondycję seksualną. Równie źle na libido działają leki przyjmowane w tej chorobie. Wszystkie inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, znane także jako SSRI, poprawiają nastrój, podnosząc poziom tego hormonu, ale obniżają popęd seksualny. Okazuje się jednak, że niekoniecznie trzeba rezygnować z przyjmowania leków antydepresyjnych. Ostatnie badania pokazały, że kobiety je stosujące czuły poprawę życia seksualnego, gdy regularnie wykonywały treningi cardio. Ćwiczenia nie tylko podnosiły ich libido, ale zwiększały też satysfakcję ze stosunku.

2. Tabletki antykoncepcyjne

Zobacz film: "Orgazmocentryzm"
Tabletki antykoncepcyjne mogą wpłynąć na niskie libido
Tabletki antykoncepcyjne mogą wpłynąć na niskie libido

Doustne środki antykoncepcyjne mogą obniżać poziom hormonów płciowych, a co za tym idzie, odbierać ochotę na miłosne igraszki. Jeśli więc przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne i nie pamiętasz, kiedy ostatni raz miałaś ochotę na zbliżenie z partnerem, może się okazać. że obniżenie libido jest skutkiem źle dobranej antykoncepcji hormonalnej. W tej sytuacji należy zgłosić się do swojego lekarza ginekologa. Leki przepisane bez badań krwi nie tylko mogą wpłynąć negatywnie na poziom libido, ale również na inne funkcje zdrowotne organizmu.

Alternatywą dla tych środków jest antykoncepcja niehormonalna, czyli prezerwatywa, wkładka czy pierścień. Możesz też przy najbliższej wizycie u ginekologa poprosić o przepisanie innego rodzaju tabletek dostępnych na rynku. Warto jednak wiedzieć, że pigułka może też zwiększyć twoje libido. Nie zawsze konsekwencją przyjmowania tego rodzaju antykoncepcji, jest brak ochoty na seks.

3. Leki antyhistaminowe

Co prawda leki antyhistaminowe są wybawieniem dla alergików, cierpiących zwłaszcza wiosną i latem, ale mogą być też prawdziwym zabójcą ich libido. Na szczęście ich wpływ na sprawność seksualną jest chwilowy i mija zazwyczaj po 12 godzinach od przyjęcia ostatniej dawki. Rozwiązaniem może być przyjmowanie ich w odpowiednich porach. Pamiętajmy też, że wiele składników odpowiadających za antyalergiczne działanie znajdziemy także w wielu medykamentach stosowanych na kaszel i grypę. Możemy więc przyjmować leki antyhistaminowe nawet o tym nie wiedząc, a co za tym idzie, negatywnie wpływać na popęd seksualny.

4. Leki przeciwpadaczkowe

Leki przeciwpadaczkowe pomagają w codziennym życiu osobom cierpiącym na padaczkę i chorobę dwubiegunową. Niestety, ceną za większy komfort życia jest mniejszy popęd seksualny. Leki przepisywane na epilepsję zapobiegają impulsom przepływającym wzdłuż komórek nerwowych. Reakcja organizmu na orgazm jest podobna do tej, której chorzy doświadczają w trakcie napadu padaczki, dlatego leki tłumiące impulsy mogą także zmniejszyć przyjemność z seksualnych doznań.

5. Beta-blokery

Wpływ na niskie libido mogą mieć również beta-blokery
Wpływ na niskie libido mogą mieć również beta-blokery

Beta-blokery to leki zażywane każdego dnia przez miliony osób chorujących na zaburzenia pracy serca, nadciśnienie tętnicze oraz chorobę wieńcową. Chociaż poprawiają pracę serca i krążenie, to obniżają też ciśnienie krwi, co negatywnie wpływa na libido zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Jeśli przyjmując beta-blokery, masz problemy z potencją, powiedz o tym swojemu lekarzowi. Być może przepisze ci leki, których skutki uboczne nie będą wpływać na zdrowie seksualne.

Szukasz naturalnych sposobów na podniesienie libido? Sprawdź, co stosują nasi forumowicze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze