Ból kolana – objawy, przyczyny, leczenie

Ból kolana jest przede wszystkim uciążliwy i przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Utrudniać może również poruszanie się. Jakie objawy mogą towarzyszyć chorobom kolona? Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kolan? Na czym polega leczenie przy bólu kolana?

spis treści

1. Ból kolana – objawy

Ból kolana może pojawić się razem z rozwijającym się stanem zapalnym. Wówczas odczuwamy ból kolana, pojawia się obrzęk, zaczerwienienie skóry, a nawet gorączka. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to w powyższych objawach ograniczyć aktywność fizyczną. Objawów takich nie należy również bagatelizować, ale zgłosić się do lekarza.

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

Bólowi kolana może towarzyszyc obrzęk a nawet gorączka
Bólowi kolana może towarzyszyc obrzęk a nawet gorączka

2. Ból kolana – przyczyny

Najczęstszą przyczyną bólu kolana jest stan zapalny spowodowany zapaleniem kaletki maziowej. Kaletki mają formę małych torebeczek, które znajdują się przy zakończeniu kości. Torebeczki te wyściełają przestrzeń między kośćmi a mięśniami, ścięgnami lub skórą. Mają za zadanie oddzielania od siebie kości, aby nie występowało nieprzyjemne i bolesne tarcie. Stan zapalny może się również pojawić, gdy nadmiernie obciążamy stawy. Cierpią na tę dolegliwość osoby, które w swojej pracy noszą ciężkie przedmioty. Jednak nie tylko pracownicy fizyczni mogą cierpieć na ból kolan. Także osoby mające pracę siedzącą, jak i osoby sprzątające mogą odczuwać nieprzyjemny ból kolan spowodowany ciągłym ruchem lub utrzymaniem kolan w ciągłym zgięciu. Przyczyną bólu kolan jest także otyłość. Stawy osób z nadmiernymi kilogramami muszą utrzymać znacznie większy ciężar, niż jest do tego przystosowany organizm.

Przyczyną bólu kolan mogą być także urazy – zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, skręcenie, zwichnięcie, ale również z powodu przewlekłych schorzeń takich jak zwyrodnienia stawów.

Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy
Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy [4 zdjęcia]

Zesztywniałe, obrzęknięte i bolesne stawy skutecznie utrudniają sprawne funkcjonowanie. Według danych...

zobacz galerię

3. Ból kolana – leczenie

Żadnych objawów bólu kolana nie należy bagatelizować i ignorować. Jeżeli pojawi się ból kolan, warto skonsultować się z lekarzem. Rozwijające się stany zapalne mogą być przyczyną poważnych powikłań. Lekarz ortopeda powinien przepisać skuteczną farmakoterapię, a w razie konieczności również fizykoterapię i rehabilitację. Stany zapalne będące przyczyną bólu kolan leczy się najczęściej lekami przeciwzapalnymi, ale należy również pamiętać o oszczędzaniu i odciążaniu stawów.

W przypadku osób po czterdziestym rokiem życia należy wiedzieć, że stawy kolanowe mogą być już nieco zużyte. Zmiany pojawiają się przede wszystkim w kostce stawowej. Pojawia się napięcie mięśniowe, które jest przyczyną ucisku na chrząstkę. W efekcie chrząstka nie pracuje prawidłowo i nie nawilża stawów. Jeżeli chrząstka zaniknie, ból kolana pojawia się już przy najmniejszym wysiłku, na przykład, przy wchodzeniu po schodach. Zwyrodnienie stawów jest poważną dolegliwością i w takich przypadkach niezbędna jest wizyta u specjalisty. W konsekwencji może nawet dojść do ograniczenia ruchów i unieruchomienia kończyn. Tylko szybka interwencja i stosowanie się do zaleceń lekarza może powstrzymać rozwój schorzenia.

Następny artykuł: Przygotowanie do operacji

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy