Trwa ładowanie...

Ból kolana – objawy, przyczyny, leczenie

Ból kolana jest przede wszystkim uciążliwy i przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Utrudniać może również poruszanie się. Jakie objawy mogą towarzyszyć chorobom kolona? Jakie są najczęstsze przyczyny bólu kolan? Na czym polega leczenie przy bólu kolana?

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

spis treści

1. Ból kolana – objawy

Ból kolana może pojawić się razem z rozwijającym się stanem zapalnym. Wówczas odczuwamy ból kolana, pojawia się obrzęk, zaczerwienienie skóry, a nawet gorączka. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to w powyższych objawach ograniczyć aktywność fizyczną. Objawów takich nie należy również bagatelizować, ale zgłosić się do lekarza.

Bólowi kolana może towarzyszyc obrzęk a nawet gorączka
Bólowi kolana może towarzyszyc obrzęk a nawet gorączka

2. Ból kolana – przyczyny

Najczęstszą przyczyną bólu kolana jest stan zapalny spowodowany zapaleniem kaletki maziowej. Kaletki mają formę małych torebeczek, które znajdują się przy zakończeniu kości. Torebeczki te wyściełają przestrzeń między kośćmi a mięśniami, ścięgnami lub skórą. Mają za zadanie oddzielania od siebie kości, aby nie występowało nieprzyjemne i bolesne tarcie. Stan zapalny może się również pojawić, gdy nadmiernie obciążamy stawy. Cierpią na tę dolegliwość osoby, które w swojej pracy noszą ciężkie przedmioty. Jednak nie tylko pracownicy fizyczni mogą cierpieć na ból kolan. Także osoby mające pracę siedzącą, jak i osoby sprzątające mogą odczuwać nieprzyjemny ból kolan spowodowany ciągłym ruchem lub utrzymaniem kolan w ciągłym zgięciu. Przyczyną bólu kolan jest także otyłość. Stawy osób z nadmiernymi kilogramami muszą utrzymać znacznie większy ciężar, niż jest do tego przystosowany organizm.

Przyczyną bólu kolan mogą być także urazy – zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne, skręcenie, zwichnięcie, ale również z powodu przewlekłych schorzeń takich jak zwyrodnienia stawów.

Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy
Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy [4 zdjęcia]

Zesztywniałe, obrzęknięte i bolesne stawy skutecznie utrudniają sprawne funkcjonowanie. Według danych...

zobacz galerię

3. Ból kolana – leczenie

Żadnych objawów bólu kolana nie należy bagatelizować i ignorować. Jeżeli pojawi się ból kolan, warto skonsultować się z lekarzem. Rozwijające się stany zapalne mogą być przyczyną poważnych powikłań. Lekarz ortopeda powinien przepisać skuteczną farmakoterapię, a w razie konieczności również fizykoterapię i rehabilitację. Stany zapalne będące przyczyną bólu kolan leczy się najczęściej lekami przeciwzapalnymi, ale należy również pamiętać o oszczędzaniu i odciążaniu stawów.

W przypadku osób po czterdziestym rokiem życia należy wiedzieć, że stawy kolanowe mogą być już nieco zużyte. Zmiany pojawiają się przede wszystkim w kostce stawowej. Pojawia się napięcie mięśniowe, które jest przyczyną ucisku na chrząstkę. W efekcie chrząstka nie pracuje prawidłowo i nie nawilża stawów. Jeżeli chrząstka zaniknie, ból kolana pojawia się już przy najmniejszym wysiłku, na przykład, przy wchodzeniu po schodach. Zwyrodnienie stawów jest poważną dolegliwością i w takich przypadkach niezbędna jest wizyta u specjalisty. W konsekwencji może nawet dojść do ograniczenia ruchów i unieruchomienia kończyn. Tylko szybka interwencja i stosowanie się do zaleceń lekarza może powstrzymać rozwój schorzenia.

Następny artykuł: Przygotowanie do operacji

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.